TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Кавадарци го одбележа Денот на македонската борба

Слободен Печат - пред: 23 часа

Со историски час во Кавадарци деенска беше одбележан Денот на македонската револуционерна борба. Цвеќе беше положено на спомен плочата во центарот на градот, поставена како потсетување дека Кавадарци е меѓу првите градови во Македонија во кој е ...

62 поврзани вести »

Празникот „Ден на македонската револуционерна борба“ не обврзува заеднички да ги водиме нашите идни битки – за мир, за ...

Слободен Печат - пред: 23 часа

Делегации на Владата на Република Македонија, на Собранието, на Претседателот на државата, на АРМ, на Сојузот на борците, на политичките партии и на дипломатскиот кор, денеска положија цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје ...

62 поврзани вести »

Османи: Очекуваме конкретни чекори од ЕУ и НАТО за напредокот на Македонија

Слободен Печат - пред: 23 часа

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамките на работната посета во Париз, денеска имаше средба со министерката за европски прашања на Франција Натали Лоазо На средбата Османи и Лоазо разговараа за процесот ...

34 поврзани вести »

Никовски не е навреден од резултатите на изборите

Слободен Печат - пред: 23 часа

(Реакција на “Нека виси Педро! – “Слободен печат“ од 18 октомври 2017) Пишувајќи за локалните избори, Орданоски спомнува дека некои биле изненадени од резултатите, други зачудени а “…Никовски навреден…“! Заклучокот е целосно изваден од ракав.

МВР откри арсенал оружје и муниција кај скопјанец

Слободен Печат - пред: 23 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија, до скопското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против З.Г. (57) од Скопје поради основано сомнение дека сторил две кривични дела „неовластено изработување, ...

19 поврзани вести »

Еден загинат и еден повреден во сообраќајка на патот Битола – Прилеп

Слободен Печат - пред: 23 часа

Осумнаесет годишната битолчанка К.Ј. го загуби животот, а сопатничката М.К.О. е пренесена во битолската Клиничка болница по денешната тешка сообраќајна несреќа што се случи на регионалниот патен правец Битола-Прилеп.

54 поврзани вести »

Храбрите жени прикажани во новата колекција на VA ФОТО

Слободен Печат - пред: 1 ден

Статусот на жената во времето на француската револуција и нивната борба за права и еднаквост е темата на колекцијата Маршот на боговите за есен – зима ’17/18, на Викторија Арсовска – VA. Токму на претстојниот Моден викенд во Скопје креациите беа во ...

53 поврзани вести »

Вистинска Содома и Гомора приреди Папаз на отворањето на Моден викенд ФОТО

Слободен Печат - 23.10.2017

Отворањето на шеснаесета по ред Модна недела во Скопје есен-зима 2017/2018 започна со спектакуларно модно шоу на дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски. Приказната за потопот на билбиските градови за Содома и Гомора беше пресликана во модни парчиња на ...

53 поврзани вести »

Роки на трибините во Истанбул

Слободен Печат - 23.10.2017

Фановите на Галатасарај подготвија нова фантастична 3Д кореографија пред дербито со Фенербахче, овојпат во главна улога беше легендарниот Роки ...

15 поврзани вести »

Граѓаните на Венето и Ломбардија гласаа за поголема автономија

Слободен Печат - 23.10.2017

Богатите италијански области Венето и Ломбардија вчера на референдум гласаа за поголема автономија, со што се отвора пат регионалните власти да почнат преговори со централните власти на Италија.

47 поврзани вести »

Тинејџер вооружен со секира нападнал луѓе на безниска станица во Швајцарија

Слободен Печат - 23.10.2017

Еден 17-годишник вооружен со секира синоќа нападна неколку лица на бензиска станица во местото Флимс во кантонот Сент Гален во североисточниот дел на Швајцарија, соопшти швајцарската полиција.

13 поврзани вести »

Започна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје есен-зима 2017/2018 ФОТО

Слободен Печат - 23.10.2017

Со четири ревии вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“ започна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје , под мотото на сезоната #Stopthetraffik. Сезоната есен-зима 2017/2018 ја отвори ревијата на „Papaz“ и колекцијата „Подем на гревот“ чии креации ги ...

53 поврзани вести »

Спасовски и Георгиевски во обиколка на селата во Гази Баба

Слободен Печат - 23.10.2017

Министерот Оливер Спасовски и кандидатот за градоначалник на СДСМ за Гази Баба Борис Георгиевски вчера беа на средби со граѓани во неколку села во општината. Жителите на с.Страшинци осум години бараа решение за проблемот со редовниот проток на вода ...

59 поврзани вести »

Во пожар целосно изгоре училиштето во тетовско Ново Село

Слободен Печат - 23.10.2017

Во пожар целосно е изгорено ОУ „11 Октомври“ во тетовско Ново Село 2, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Во пожарот нема повредени. Опожарено е и едно возило што било паркирано во блзина на училиштето.

28 поврзани вести »

Опожарена викендица на Попова Шапка

Слободен Печат - 23.10.2017

Ноќта помеѓу петок и сабота од засега неутврдени причини на неутврден начин избувнал пожар во викендичка на Попова Шапка сопственост на Х.Џ.(41) од Тетово, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

24 поврзани вести »

Заев: Да ја дозавршиме работата и да славиме живот и во Демир Капија

Слободен Печат - 23.10.2017

-Нека е со среќа и победата и слободата во Демир Капија. Овде ќе има и перспективи, и прогрес, ќе има и живот, оцени претседателот на СДСМ, Зоран Заев на митингот во оваа општина. -Ви се поклонувам на храброста и одважноста, железни врати отворивте, ...

80 поврзани вести »

Захариева: Софија и Атина се подготвени да му помогнат на Скопје за реформите

Слободен Печат - 23.10.2017

Бугарија и Грција се подготвени да и помогнат на Македонија за спроведување на реформите за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева.

38 поврзани вести »

Заев: Финансиски ќе ги консолидираме општините

Слободен Печат - 23.10.2017

Првата работа што ќе ја направиме како централна власт е веднаш да интервенираме финансиски да ги стабилизираме општините, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев од митингот во Демир Капија. – Јас знам дека сите општини во Македонија должат 382 милиони ...

80 поврзани вести »

Облачно со повремен дожд

Слободен Печат - 23.10.2017

Во Македонија под влијание на влажен и студен воздушен бран ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, (над 30 л/м2) особено во источните и југоисточните делови од земјава каде локално ќе бидат ...

141 поврзани вести »

Ден на македонската револуционерна борба

Слободен Печат - 23.10.2017

Во Република Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод, делегации на Собранието на Република Македонија и на Владата ќе положат цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк.

62 поврзани вести »