TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина пред судот

Слободен Печат - 19.10.2017

На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во Тутунска банка, четворицата обвинети опфатени со Обвинителен акт признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар.

64 поврзани вести »

Кривичен ги отфрли „бомбите” како доказ во шест предмети на СЈО

Слободен Печат - 19.10.2017

Скопскиот Кривичен суд ги отфрлил снимените разговори на Специјалното јавно обвинителство како докази во обвиненијата за предметите „Титаник“, „Титаник 2“, „ТНТ“, „Тенк“,„Тифани“ и „Тревник“.

43 поврзани вести »

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Слободен Печат - 19.10.2017

Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

317 поврзани вести »

Поповски: Медиумските реформи ќе ги спроведеме на најтранспарентен начин

Слободен Печат - 19.10.2017

Имаме политичка волја и стручна подготвеност да ги спроведеме медиумските реформи и да ги подобриме условите за работење на медиумите на најтранспарентен начин во соработка со медиумските професионалци, истакнал министерот без ресор, задолжен за ...

Максути: Глобалната безбедност може да се постигне единствено преку ефикасна соработка

Слободен Печат - 19.10.2017

Во денешниов мултиполарен свет, во кој безбедносните закани се асиметрични, глобалната безбедност може да се постигне единствено преку ефикасна, вистинска соработка, порача денеска заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким ...

Јанева: Се надеваме на брза екстрадициска постапка

Слободен Печат - 19.10.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујовски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. – Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

44 поврзани вести »

Вежбајте со Дани Леви

Слободен Печат - 19.10.2017

Дани Леви, позната како фитнес тренер, позираше на една од плажите на југот од Франција, облечена во црвен едноделен костим за капење во стилот на Памела Андерсон и нејзината улога во култната серија „Спасувачите на плажата“.

Грчката полиција го потврди апсењето на Груевски и Бошковски

Слободен Печат - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

317 поврзани вести »

Поддршка од Русија за енергичните политики на премиерот Заев што ја движат Македонија напред

Слободен Печат - 19.10.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олек Шербак на која тој дал поддршка за енергичните политики на премиерот што ја движат Македонија напред.

54 поврзани вести »

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Слободен Печат - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

Курдските сили тивко се повлекоа од Мосул, кој го штитеа три години

Слободен Печат - 19.10.2017

Ирачките владини сили и шиитските милиции веднаш ја презеле контролата на Мосул и на виталните точки во провинцијата Ниниве, вклучувајќи ја и големата хидроцентрала северозападно од градот.

34 поврзани вести »

Сји најави национална обнова во новата петолетка

Слободен Печат - 19.10.2017

Во три и полчасовен говор пред повеќе од 3.000 делегати и гости во Великиот хол на народот, Сји оцени дека под негово раководство Кина остварила „навистина впечатлив напредок“. Претседателот најави дека ќе ја води Кина по сопствениот пат на напредок ...

4 поврзани вести »

Харадинај се пожали на корумпирани политичари и судии

Слободен Печат - 19.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека на Косово има многумина корумпирани политичари, обвинители и судии. Во интервју за приштинската телевизија „ТВ21“ тој оцени дека „не може да се дозволи донесувањето судски одлуки да трае и до десет ...

15 поврзани вести »

АХВ демантира дека се јаде месо со антибиотици, хормони и адитиви

Слободен Печат - 19.10.2017

Агенцијата за храна и ветеринарство ги демантира написите во некои медиуми дека граѓаните јадат месо полно со антибиотици, хормони и адитиви, посочувајќи дека се неосновани, паушални наводи и груби манипулации со кои граѓаните се доведуваат во ...

Од 25 до 29 октомври ТЕХНОМА 2017 во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Слободен Печат - 19.10.2017

43. Меѓународен саем ТЕХНОМА и 37. Меѓународна изложба на иновации-МАКИНОВА 2017, годинава ќе се одржат од 25. до 29. октомври во ВИП Арена „Борис Трајковски“, каде што претставници од големите, средните и малите домашни и странски производители во ...

11 поврзани вести »

Детски мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“

Слободен Печат - 19.10.2017

На 20.10.2017 (петок) со почеток во 19 часот во кино „Култура“, ќе биде одржан детски мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“ во организација на заедницата на еко активисти „Скопје Смог Аларм“ и во изведба на едукативно-креативен центар за деца ...

14 поврзани вести »

Џихадистите се враќаат и ја префрлаат заканата во своите земји

Слободен Печат - 19.10.2017

Нужно е полициските агенции да ги користат воспоставените мрежи поради терористичките закани и напади во сите делови на светот, предупреди во Сараево генералниот секретар на Интерпол. Шефот на британската разузнавачка служба МИ5 предупреди дека ...

4 поврзани вести »

Епидемија и една жртва на мали сипаници на Косово

Слободен Печат - 19.10.2017

Првата епидемијата на мали сипаници на Косово по 16 години го одзела и првиот живот, јавува српската државна телевизија РТС. Во болница во Косовска Митровица се префрлени четири лица, по што почнале да се применуваат мерки на засилен надзор на ...

33 поврзани вести »

ОИК-Штип: Болните и изнемоштени лица и осудениците ќе гласаат на 28 октомври

Слободен Печат - 19.10.2017

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна Зенделова член на Општинската изборна комисија-Штип.

Шеснаесетто издание: Моден викенд Скопје: #Stopthetraffik ФОТО

Слободен Печат - 19.10.2017

На 22 октомври во „Скопје Мериот Хотел“ ќе започне шеснаесеттиот Моден викенд Скопје на кој до 25 октомври публиката ќе може да види четиринаесет ревии и презентации, под мотото на сезоната #Stopthetraffik.

15 поврзани вести »