TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Демир Капија оди во втор круг

Слободен Печат - 16.10.2017

Демир Капија оди во втор круг од локалните избори, разликата меѓу двајцата кандидати за градоначалник е 72 гласа, информираше денеска Стојна Топчиева, претседател на Општинска изборна комисија.

57 поврзани вести »

Хуманитарна акција за помош на загрозените семејства во Куманово

Слободен Печат - 16.10.2017

По повод Светскиот Ден на борба против гладот 16 октомври и Недела на борба против гладот која се оддржува под мотото „Помислете и на нас” Црвен крст, Куманово спроведува кампања за помош на најсиромашните граѓани.

14 поврзани вести »

Тракторист загина во несреќен случај при работа на нива

Слободен Печат - 16.10.2017

Шеесет и деветгодишниот Ј.П. жител на село Живојно, општина Новаци, во саботата загинал во несреќен случај при вршење земјоделски работи со трактор. Како што соопшти МВР, случајот бил пријавен на 14 октомври во 15:15 часот во ПО-Новаци.

38 поврзани вести »

Во првиот круг избрани градоначалници на 45 општини, втор круг во 35

Слободен Печат - 16.10.2017

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори што се одржаа вчера, а во 35 ќе има втор круг на 29 октомври. Во првиот круг избрани се градоначалници на Аеродром, Арачиново, Берово, Битола, Богданци, Босилово, ...

57 поврзани вести »

Џерард Батлер хоспитализиран по тешка сообраќајна незгода

Слободен Печат - 16.10.2017

Шкотскиот актер Џерард Батлер итно е префрлен во болница, откако преживеа тешка мотоциклистичка несреќа. Батлер (47) слета од патот, додека се возел на мотор во близина на Лос Анџелес, по што итно е пренесен во болница.

15 поврзани вести »

Наместо трева, купишта песок во паркчето во Карпош

Слободен Печат - 16.10.2017

Неколку месеци, откако се започнати поправките на булеварот Партизански одреди во делот на населбите Карпош 1 и 2 , паркчето пред нивната зграда служи како база за градежни материјали. Пишува Анета Стојковска Купишта земја и крупен песок се ...

Самит 100: Економско поврзување и стабилноста клучни за развој на Западен Балкан

Слободен Печат - 16.10.2017

Преку економско и транспортно поврзување, но и со политичко и безбедносно интегрирање и стабилност регионот на Западен Балкан ќе ја унапреди соработката и ќе се развие. Неопходни се големи инфраструктурни проекти со кои ќе се обезбеди побрз проток ...

38 поврзани вести »

Победа на СДСМ во првиот круг во Делчево, Берово и во Пехчево

Слободен Печат - 16.10.2017

СДСМ во Делчево синоќа славеше победа на локалните избори во првиот круг во оваа општина, како и во Берово и Пехчево. Во Македонска Каменица градоначалник ќе се избира во втор круг, првиот заврши со предност од 166 гласа за кандидатот за ...

116 поврзани вести »

Драмата „Реквием за љубовта“ од Зоран Пејковски на англиски јазик

Слободен Печат - 16.10.2017

Излезе од печат англискиот превод на драмата во стих „Реквием за љубовта“ – „Requiem for Love“, издание на издавачката куќа „Дијалог“, чиј автор е драмскиот писател и поет Зоран Пејковски.

9 поврзани вести »

Хилари Клинтон повторно ги обвини младите велешани за нејзиниот изборен пораз

Слободен Печат - 16.10.2017

Поранешната прва дама и државен секретар на САД, Хилари Клинтон повторно ги обвини групата млади луѓе од Велес, кои пишуваа критички вести за неа, за изборниот пораз што го претрпе минатиот ноември од актуелниот американски претседател Доналд Трамп.

20 поврзани вести »

Во Штип околу 800 неважечки ливчиња

Слободен Печат - 16.10.2017

Разликата помеѓу кандидатите за градоначалници за Штип, според информациите добиени од ДИК, изнесува само 36 гласа во корист на кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, Илчо Захариев. Според податоците објавени на веб-страницата на ДИК, Захариев има освоено 13.966 ...

38 поврзани вести »

СДСМ победи во Крива Паланка, Кратово и Ранковце

Слободен Печат - 16.10.2017

Кандидатите за градоначалници од Коалицијата за локални избори 2017, предводена од СДСМ, според првичните резултати доставени до ДИК, остварија победа во Крива Паланка, Кратово и Ранковце на вчерашните шести по ред, локални избори во државата.

57 поврзани вести »

Влада: Граѓаните, институциите и политичките субјекти спроведоа фер и демократски избори

Слободен Печат - 16.10.2017

Владата на Република Македонија им упатува честитки на граѓаните, на политичките субјекти и на институциите на Република Македонија задолжени за спроведување на изборите, кои докажаа дека имаат неопходни и високи демократски капацитети да ...

35 поврзани вести »

Заев: Граѓаните ги заокружија промените, одговорноста сега е уште поголема

Слободен Печат - 16.10.2017

Обраќањето на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, на вчерашната победничка прослава, го пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани, нека ни е честито и вечна слободата. Имавме предизвик пред нас да организираме слободни избори.

57 поврзани вести »

Заев: Ќе ги промениме состојбите во затворите согласно ЕУ препораките

Слободен Печат - 16.10.2017

Гледаме дека имате јасна претстава што ви претстои и што треба да се направи. За нас е многу важно да воспоставиме и да одржуваме отворен дијалог и соработка, особено заради искуството со претходната владина гарнитура која не исполни ниту едно од ...