TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Во Велес до 13 часот на гласање излегле 30,72 отсто од граѓаните

Слободен Печат - 15.10.2017

Излезноста во Велес до 13 часот е 30,72 отсто од гласачите запишани на единствениот избирачки список, потврди Општинската изборна комисија Велес. Лили Велковска, претседател на ОИК Велес информира дека право на глас имаат 46.525 граѓани, кои денеска ...

Во Гостивар до 13 часот на гласање излегле околу 18 проценти од избирачите

Слободен Печат - 15.10.2017

Во општина Гостивар, според податоците на Општинската изборна комисија ОИК, до 13 часот правото на глас го искористиле 14.488 лица или 18,21 проценти. Изборниот процес во оваа полошка општина засега се одвива без посериозни потешкотии или нарушувања ...

100 поврзани вести »

Во Кавадарци човек се обидел да гласа и за сопругата

Слободен Печат - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

100 поврзани вести »

До 13 часот во Куманово гласале 23,07 отсто граѓани

Слободен Печат - 15.10.2017

Излезноста во Куманово до 13 часот, според податоците на ОИК Куманово, е 23,07 проценти, соопшти претседателот на ОИК Звонимир Николовски. Во Куманово право на глас на шестите локални избори имаат 92.639 граѓани кои гласаат на 167 избирачки места.

До 13 часот во Гевгелија излезеноста е 35,9 отсто, во Дојран 33,2 отсто, Валандово 30,05 отсто

Слободен Печат - 15.10.2017

До 13 часот во општина Гевгелија од запишани 19.413 гласачи во единствениот избирачки список, за двајца кандидати за градоначалник и четири советнички листи гласале 6.977 избирачи или 35,9 отсто.

ДИК: Излезноста до 13 часот 27,11 проценти

Слободен Печат - 15.10.2017

Излезноста на гласањето на ниво на Република Македонија на денешните избори до 13 часот според податоците што ги соопшти Државната изборна комисија изнесува 27,11 проценти. Во Скопје, како што соопшти портпаролката Љупка Гугучевска, изнесува 29,17 ...

До 13 часот во Кочани гласале 33,3 отсто, во Виница 28,7 отсто

Слободен Печат - 15.10.2017

Во Кочани излезеноста до 13 часот изнесува 33,3 отсто од вкупниот број на запишани 33.264 граѓани со право на глас. На гласање излегле вкупно 10.791 лица, информира претседателката на ОИК Кочани Марија Гоцева.

Неколку пријави до Јавното обвинителство за изборни нерегуларности

Слободен Печат - 15.10.2017

Неколку пријави за изборни нерегуларности има доставено во основните јавни обвинителства, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. Во соопштението појаснуваат дека надлежните основни јавни обвинителства преземаат дејствија за овие ...

До 13 часот во Делчево гласале 33 отсто, во Македонска Каменица 41,3 отсто

Слободен Печат - 15.10.2017

Во Општина Делчево до 13 часот гласале 33 проценти од вкупно запишаните избирачи, или 4944 гласачи од вкупно запишаните со право на глас на овие локални избори 15.020. Според ОИК, гласањето на сите 36 избирачки места во Делчево се одвида без ...

МОСТ регистрира повеќе неправилности на гласањето

Слободен Печат - 15.10.2017

Набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ во досегашното гласање на изборите денеска регистрираа повеќе непочитувања на постапката на гласање од страна на избирачките одбори, проблеми со изборниот материјал, проблеми предизвикани од ...

Повеќе од 40 мртви во пожарите во Калифорнија

Слободен Печат - 15.10.2017

По шест дена борба со огнената стихија во Калифорнија, бројот на загинати лица изнесува најмалку 40, а околу 100 се водат како исчезнати. Поради огнот причинета е голема материјална штета, уништени се илјадници хектари обработлива површина и исто ...

56 поврзани вести »

Најмалку 20 загинати по експлозии на бомби во Сомалија

Слободен Печат - 15.10.2017

Две експлозии одекнале во главниот град на Сомалија, Могадишу, при што загинале најмалку 20 лица. Експлозивните направи биле монтирани на автомобили. Првата експлозија се случила во реон каде се сместени владини канцеларии, хотели и ресторани.

43 поврзани вести »

МВР: Гласањето без посериозни нарушувања на јавниот ред и мир

Слободен Печат - 15.10.2017

Изборите засега се одвиваат без посебни проблеми или какви било нарушувања. Полицијата е на терен и постојано го следи процесот, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

Курц ќе стане најмлад канцелар на Австрија?

Слободен Печат - 15.10.2017

Екстремната десница на Австрија, Народната партија, предводена од Себастијан Курц, се очекува да освои најмалку една третина од гласовите на денешните парламентарни избори. Според анкетите во предизборниот период, големи се шансите Курц да стане ...

85 поврзани вести »

Прекин на гласањето од половина час во село Ратево

Слободен Печат - 15.10.2017

На гласачкото место во село Ратево, Беровско во ООУ „Дедо Иљо Малешевски“ прекинато било гласањето половина час во терминот од 9,30 до 10 часот, бидејќи имало ливчиња без сериски броеви. Мишо Догазански, претстедател на ОИК во Берово информира дека ...

Нападната и ограбена 35-годишна тетовка

Слободен Печат - 15.10.2017

Триесет и петгодишна тетовка синоќа била нападната и ограбена од непознатото лице на крстосницата на улиците „Благоја Тоска“ и „ЈНА“ во Тетово. Како што информира МВР, непознатото лице и се доближило на З.А.

10 поврзани вести »

Удрил во пешак и сам го пријавил случајот во полиција

Слободен Печат - 15.10.2017

Во сообраќајна несреќа на магистралниот пат А-3 Велес – Штип кај клучката за село Каратманово, вчера околу 23,15 часот починал пешак. Како што информира МВР, патничко моторно возило „Пежо 406“ со струмички регистарски ознаки, управувано од О.М.

23 поврзани вести »

Приведени две лица поради тепачка за време на натпреварот меѓу ФК Вардар и ФК Шкендија

Слободен Печат - 15.10.2017

Приведени две лица поради нарушување на јавниот ред и мир со меѓусебна тепачка за време на вчерашниот фудбалски натпревар помеѓу екипите на ФК Вардар и ФК Шкендија на Арената Филип Втори во Скопје. Како што информира МВР, вчера во 15.00 часот Б.М.

2 поврзани вести »