TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободна

ИКС: Сител, Канал 5, Алфа и ТВ Нова се пропагандистички телевизии

Слободна - пред: 3 часа

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер , имплементиран од Метаморфозис . Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација ...

Првиот говор на Павле Богоевски на денешната конститутивна седница

Слободна - пред: 17 часа

На денешното продолжение на Конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, пратеникот Павле Богоевски го имаше своето прво обраќање. „ Секоја секунда кога вие ги користите вашите демократски права како пратеници во овој состав а пред ...

3 поврзани вести »

Тетово со постојани проблеми со водоснабнувањето

Слободна - пред: 20 часа

Со почеток на пролетта актуелизиран стариот проблем на Тетово со водоснабдувањето. Веќе неколку дена жителите од горниот дел на Тетово немат ниту капка вода за пиење, додека во останатите делови од градот вода има по неколку часа во денот но таа е ...

6 поврзани вести »

Неодбележани пешачки премини во Тетово

Слободна - пред: 20 часа

Тетовските ученици и понатаму не поминуваат на обележен пешачки премини. Во Тетово хоризонталната сигнализација на коловозите или е целосно избришана или едвај се познава , па поради тоа пешаците се доведуват во опасност.

Отворено кино во просториите на основното училиште во Вратница

Слободна - пред: 21 часа

Прво кино во рурална средина денес беше свечено отворено во просториите на основно училиште во Вратница. Денес во просториите на основното училиште во населеното место Вратница беше отворено првото кино во рурална средина.

„Зш Авантура“ со еко тура по течението на Црн Дрим покажува каков е односот на граѓаните кон природата

Слободна - пред: 21 часа

Изминатиов викенд членови на Здружението за велосипедизам, планинарење и еко-култура „Зш Авантура“ имаа велосипедска тура во струшкиот регион.Нивната рута по течението на реката Црн Дрим, преку нивните фотографии ја покажа уште еднаш ниската свест ...

2 поврзани вести »

„Здружение на рекреативни риболовци „Свети Апостол Петар“ Охрид со подршка на барањето за мораториум за лов на пастрмка

Слободна - пред: 21 часа

Барањето на концесионерот за стопански риболов на Охридско Езеро за мораториум на улов на охридска пастрмка наиде на подршка од ,,Здружението на рекреативни риболовци“ од Охрид. Имено тие покрај бројните апели до надлежните институции се огорчени од ...

8 поврзани вести »

Жртва на пожар во својот дом во Стар Дојран

Слободна - 27.03.2017

Како последица на пожар во семејна куќа во Стар Дојран, вчера им подлегнал на повредите 57-годишниот С.Д. Полицијата денеска извести дека од засега непознати причини пожарот пламнал во собата каде што спиела жртвата.

29 поврзани вести »

Успешно интеретничко образование во Куманово

Слободна - 27.03.2017

Успешно e спроведен проектот за интеретничко образование во Куманово со поддршка од УСАИД а спроведуван од 13 основни училишта во Куманово со поддршката на општината. Проектот започнал пред пет години и добил поддршка и од Министерството за ...

Се реновираше Домот за стари лица во Куманово

Слободна - 27.03.2017

Домот за стари лица „Зафир Сајто” во Куманово изминатиов период се целосно реконструираше. Беа променети старите прозорци, со нови ПВЦ прозорци, како и промена на плочките. Во реновирањето на овој дом исто така беа вклучени и промената на ентериерот ...

На Куманово му се заканува еколошка катастрофа поради блокирана „Чистота и Зеленило” од УЈП

Слободна - 27.03.2017

Поради долг од 21 милиони денари, како и камата од 37 милиони денари, веќе неколку денови е блокирано локалното претпријатие „Чистота и Зеленило” од страна на УЈП. Ваквиот чин го доведува до знак прашалник понатамошното функционирање на оваа ...

Општина Куманово ќе го преиспита идното финансирање на кошаркарскиот клуб „Куманово”

Слободна - 27.03.2017

Ненадејното раскинување на договорот на кошаркарскиот клуб „Куманово” со нејзиниот српски играч Данило Мијатовиќ го доведе до знак прашалник идното финансирање на клубот од страна на општината, која се јавува како главен финансиски спонзор на овој ...

Сдсм Куманово ги отфрла шпекулациите за насилство на протестите

Слободна - 27.03.2017

ОК Вмро Дпмне Куманово го обвинува Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија за насилство за времетраењето на протестите таканаречени „За заедничка Македонија“. Наводно според нив демонстранти – трактористи од селото Пчиња биле физички нападнати од ...

Зголемен бројот на сообраќајни незгоди во Гевгелија

Слободна - 26.03.2017

Скорешната тешка сообраќајна несреќа и трите изгубени млади животи, не’ натераа да се запрашаме каква е безбедносната состојба на патиштата во општина Гевгелија и регионот. Според полицискиот извештај на ПС од општа надлежност во Гевгелија за ...

66 поврзани вести »