TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Smartportal

Microsoft Edge на Android веќе симнат повеќе од 1 милион пати

Smartportal - пред: 2 часа

Веќе е јасно дека Microsoft својот удел во мобилниот свет ќе го бара преку развој на апликации за двете најпопуларни платформи, а не преку својата од која скоро се имаат и откажано. Може дури слободно да се каже дека апликациите од оваа компанија ...

10 поврзани вести »

Samsung патентира облека со вграден полнач за вашиот смартфон

Smartportal - пред: 3 часа

Досега веќе неколку пати имаме слушнато за облека која ќе може да го полни вашиот паметен телефон, но од помали компании и стартапи. Сега, на сцената влегува Samsung, кој патентираше ваков вид на облека, која е веројатно сонот на секој посериозен ...

Gudak Cam е апликација за фотографирање, која треба да ја почекате три дена за да ги развие фотографиите

Smartportal - пред: 4 часа

Во времето на фотоапарати со филм, немаше никаква можност да се види фотографијата откако ќе биде сликната. Всушност, чекањето за да се видат фотографиите беше нависитна долго – најчесто требаше да се чека да заврши одморот кој сте го фотографирале, ...

Apple го потврди купувањето на Shazam

Smartportal - пред: 5 часа

По неофицијалните најави од TechCrunch , како што очекувавме, Apple излезе со потврда дека ја купува британската компанија Shazam. Повеќе детали околу договорот не се дадени во оваа фаза, па останува само кратката изјава од компанијата: „Ние сме ...

21 поврзани вести »

Скопје го доби Creative Hub – бизнис центар на креативноста и неформалното образование

Smartportal - пред: 5 часа

Почнувајќи од септември годинава, започна со работа првиот бизнис центар за креативност и неформално образование – Creative Hub , кој се наоѓа во строгиот центар на Град Скопје (веднаш до Универзална Сала).

13 поврзани вести »

Џони Ајви се врати на чело на дизајнерскиот тим на Apple

Smartportal - пред: 6 часа

Веројатно најважниот оддел во Apple, кој се смета за најзаслужен за нивното препородување од 2000 година наваму е дизајнерскиот тим, на чие чело до 2015 година беше Џони Ајви. Ајви е човекот кој е најзаслужен за дизајнот на MacBook лаптопите, „се во ...

Tesla развива свој чип за вештачка интелигенција, наменет за Autopilot

Smartportal - пред: 6 часа

На Елон Маск веројатно не му е доволно што Tesla има проблеми со производството, а воедно има и неколку негови други компании, сега влезе и во производство на чипови. Поточно, неговото најмило чедо Tesla ќе почне да развива процесори за вештачка ...

3 поврзани вести »

Microsoft со нов патент за смартфон со двоен дисплеј и оптички напредна камера

Smartportal - 11.12.2017

Веројатно веќе и не е тајна дека Surface тимот на Microsoft работи на нов тип на преносен уред со кодно име Surface Andromeda, кој според нов патент на Microsoft скоро сигурно ќе има „двоен дисплеј“, кој ќе може да се поврзе на едната страна, ...

9 поврзани вести »

LG Signature Edition е “V30 од керамика”, кој чини 1.800 долари

Smartportal - 11.12.2017

Цените на смартфоните продолжуваат да растат со забрзано темпо. Во играта на луксузни смартфони влегува и LG, кој лансира „подобрена“ верзија на нивниот V30 знаменосец изработена од керамика, што е една од главните причини за енормно високата цена ...

Huawei Nova 2s има спецификации од високата, цена од средната класа

Smartportal - 11.12.2017

Huawei продолжува да ја збогатува понудата на смартфони во високата класа – по сериите P, Mate и Honor, тие ја освежуваат и серијата на телефони Nova и дефинитивно го изградуваат најбогатото портфолио на смартфони со високи спецификации.

2 поврзани вести »

Xiaomi официјално ги претстави Redmi 5 и Redmi 5 Plus – имаат многу ниска цена и одлични спецификации

Smartportal - 11.12.2017

Кинескиот прозводител Xiaomi, кој е втор од таа земја по продадени уреди годинава, претстави два нови смартфони од Redmi серијата, кои се наменети за помладите купувачи кои сакаат уред со висок стил и привлечен дизајн, солидни спецификации и многу ...

9 поврзани вести »

Каратистите на Макпетрол имаа успешен настап на Балканското карате првенство

Smartportal - 11.12.2017

Изминатиов викенд во Херцег Нови, се одржа18-то Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21. На првенството учество земаа 11 балкански држави со 885 натпреварувачи. Каратистите на Макпетрол на ова натпреварување кое имаше ...

15 поврзани вести »

Google Maps ќе не известува кога е време да се симнеме од автобус

Smartportal - 11.12.2017

Google Maps веќе одамна овозможува информации за користење на јавниот превоз, а истото стана достапно и за нашата земја. Сепак, овој дел од Maps е најмногу корисен кога се наоѓаме во некое ново место, со оглед на фактот што во нашиот град знаеме да ...

4 поврзани вести »

Pickbox ги носи најголемите класици на продукцијата од поранешна Југославија

Smartportal - 11.12.2017

Старовремските работи не излегуваат од мода. Шеширите на дедо и понатаму се популарни, мустаќите сѐ уште се чешлаат, а фустаните и бундите од баба се хит во секоја сезона. Ако старовремските работи се толкав моден хит, сигурно е така и на екраните, ...

Instagram тестира издвојување на директните пораки во посебна апликација

Smartportal - 11.12.2017

Како што беше случајот со Messenger по зголемувањето на бројот на корисници кои ја користат друштвената мрежа за комуникација, така и сега со Instagram се планира издвојување на делот за пораки како посебна апликација.

10 поврзани вести »

Apple е во преговори за купување на познатата Shazam?

Smartportal - 11.12.2017

Според неофицијални информации, кои наводно ќе станат официјални денес или во текот на неделата, Apple е во преговори за купување на познатата компанија Shazam. За Shazam сигурно сите знаете, тоа е онаа апликација која може да ја препознае скоро ...

21 поврзани вести »