TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спектра ТВ

Стружанец изградил дивоградба во станбена зграда

Спектра ТВ - пред: 24 мин

Стружанец, без одобрение започнал да гради на приземјето од колективната станбена зграда каде живеел. Заради тоа, заработил кривична и решение за отстранување на дивоградбата. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно ...

2 поврзани вести »

Струга се соочува со проблем со одгледувачницата на кучиња во училишен двор

Спектра ТВ - пред: 2 часа

Во дворот на основното училиште Јосип Броз Тито во Струга се уште функционира одгледувачницата на различни раси кучиња меѓу кои питбул и ротвајлер. И по речиси два месеци од како Алсат М пишуваше за овој проблем нема реакција од институциите.

7 поврзани вести »

Охридска фирма извршила царинска измама

Спектра ТВ - пред: 2 часа

Во царинска испостава Струга е откриен обид за избегнување плаќање на увозни давачки со погрешно тарифирање на стока. Увозник од Охрид пријавил за увозно царинење техничка стока, декларирана во тарифна ознака со стапка за царински давачки од 0% и ...

7 поврзани вести »

Жител на Неготино измамил охриѓани за работа во Германија

Спектра ТВ - пред: 2 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишниот Д.К. од Неготино поради постоење основи на сомнение за сторени две кривични дела ,,измама”. Во месеците февруари и март минатата година пријавениот истакнал оглас на интернет огласувач дека нуди ...

12 поврзани вести »

Кривична пријава за охриѓанка која во Прилеп купувала со фалсификувани пари

Спектра ТВ - пред: 2 часа

Полициската станица од Прилеп поднесе кривична пријава против 28-годишната З.Р. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено две кривични дела ,,фалсификување пари“. На 1-ви минатиот месец во колонијална продавница во Прилеп пријавената ...

12 поврзани вести »

Во Струга ќе се одржи Локален младински форум

Спектра ТВ - пред: 2 часа

На 4-ти април, со почеток во 12 часот, во салата на Советот на општина Струга ќе се одржи Локален младински форум. Ваквите младински форуми кои ќе се одржат во вкупно осум градови, ги организира Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), а ...

5 поврзани вести »

Туристичка промоција на Охрид во Москва

Спектра ТВ - пред: 2 часа

Во рамки на активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација, користејќи ги формите и облиците за унапредување и одржлив развој на туризмот, по примерот на Виена, Прага и Стразбур, утре во хотелот „Golden Ring“ во Москва, ...

18 поврзани вести »

Лице од Франгово следело и се заканувало на 23-годишна охриѓанка

Спектра ТВ - 27.03.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „неизвршување судска одлука“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 27-годишно лице од струшкото село Франгово. - Пријавениот, подолг временски период ја следел оштетената, 23-годишна ...

7 поврзани вести »

Еко патрола на „Зш Авантура“ по течението на Црн Дрим

Спектра ТВ - 27.03.2017

Викендов, членови на Здружението за велосипедизам, планинарење и еко-култура „Зш Авантура“ имаа велосипедска тура во струшко. Велосипедистите возеа по течението на реката Црн Дрим, а нивниот фотоапарат регистрираше терен, кој наместо да е место за ...

2 поврзани вести »

Засилени инспекциски контроли пред сезона

Спектра ТВ - 27.03.2017

Засилен инспекциски надзор во пресрет на летната сезона во Охрид, бараат туристичките водичи. Заедничка соработка на сите инспекторати и полицијата, дежурни туристички инспектори и поригорозни казни за сузбивање на сивата економија во туристичкиот ...

18 поврзани вести »

Голем интерес кај туристите за посета на Охрид и Струга за Велигденските празници

Спектра ТВ - 27.03.2017

Охриѓани за Велигденските празници ќе бидат во родниот град, додека претпразнично пројавуваат интерес за еднодневни тури, велат од Туристичката агенција „Венус травел“ од Охрид. Како што додава директорката на агенцијата, Драгана Ристеска, уште од ...

18 поврзани вести »

Нивото на Охридско Езеро е девет сантиметри над дозволениот минимум

Спектра ТВ - 27.03.2017

Нивото на Охридско Езеро е девет сантиметри над дозволениот минимум, соопшти Хидролошкото одделение на Управата за хидрометеоролошки работи. Температурата на водата измерена во 7:30 часот на изнесува 10 степени.

8 поврзани вести »

Албански државјанин викендов приведен на граничниот премин Ќафасан

Спектра ТВ - 27.03.2017

Викендов на граничниот премин „Ќафасан“, при пасошка контрола, било констатирано дека лицето Б.А. (30) од Р.Албанија евидира со мерка „апси“. Тој бил приведен и со Потврда за предавање лице, бил предаден на полициски службеници од полициската ...