TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спектра ТВ

Општина Охрид определи 180 паркинг локации за авто такси превозниците од градов

Спектра ТВ - пред: 1 час

Определени такси станиците за авто такси превозниците на територијата на нашата општина. Од Секторот за комунални дејности сообраќај и улици - Општина Охрид велат дека веќе се определени 180 локации каде таксистите ќе може да паркираат.

4 поврзани вести »

Прибе во Охрид им одржа предавање на младите правници

Спектра ТВ - пред: 1 час

Германскиот експерт Рајнхард Прибе одржа предавање пред учесниците на еднонеделната Школа на природно право што во организација на Македонската академија на науки и уметности и на Амбасадата на САД во Македонија се одржува во Охрид, пренесува ...

29 поврзани вести »

Против вработени во ЈЗУ Општа Болница Охрид, поднесени повеќе кривични пријави

Спектра ТВ - пред: 1 час

Портив неколку вработени во 'ЈЗУ Општа Болница Охрид' до 'Основното Јавно Обвинителство' во Охрид, деновиве се поднесени повеќе кривични пријави со кои вработените се товарат за различни дела и кршења на законите направени во финансиското и деловно ...

Кривични пријави за пет лица кои се обиделе да транспортираат дрога преку езерото

Спектра ТВ - пред: 1 час

Криминалистичката полиција при СВР Охрид поднесе кривични пријави против пет лица, еден албански и четворица македонски државјани, во врска со неколку организирани акции од почетокот на годината до денес, при што се пронајдени и одзмемени вкупно 164 ...

20 поврзани вести »

Стружани на протест побараа трајно решение на проблемот со депонијата – ова се нивните барања

Спектра ТВ - 22.06.2017

На вчерашниот протест организиран за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, Граѓанската иницијатива „Доста“ од надлежните побара во рок од петнаесет дена со помош на работно тело составено од експерти да излезат со предлог-локации за ...

25 поврзани вести »

Експерти ќе изработуваат студија за одржлив транспорт во Охрид

Спектра ТВ - 22.06.2017

Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко – свест од Скопје ангажира тим од пет експерти од различни области, со цел изработка на физибилити студија за одржлив транспорт во Охрид долж крајбрежјето, на потегот од Охрид до Св.

5 поврзани вести »

Граѓаните и пратениците заедно за заштита на Охридскиот регион

Спектра ТВ - 22.06.2017

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, како координатор на неформалната група “Пратеници-пријатели на единственото УНЕСКО подрачје во Македонија – Охридскиот регион” се обрати на денешниот јавен настан во Собранието на Република Македонија, ...

25 поврзани вести »

Тлото околу Косел немирно и ова утро

Спектра ТВ - 22.06.2017

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, во изминатите неколку часа регистрирани се два земјотреси во близина на Косел. Првиот се случил во 4.13 часот утрово со јачина од 2.5 степени со епицентар на 6 километри од Косел, на ...

3 поврзани вести »