TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спектра ТВ

Регионален форум за прекугранична соработка во Струга

Спектра ТВ - пред: 17 часа

Споделување на добрите пракси и искуства на надлежните институции и тела од земјите во регионот, е целта на дводневниот Регионален форум за прекугранична соработка, што со поддршка на Европската унија почнува денеска во Струга.

15 поврзани вести »

3-годишно девојче изгоре во пожар во струшко

Спектра ТВ - пред: 19 часа

Во струшко Ново Село, вчера, околу 11 часот, во куќа сопственост на 32-годишно лице, од засега непознати причини настанал пожар. Во куќата била три годишната ќерка, која се здобила со изгореници.

27 поврзани вести »

ЕЛЕМ го поништи тендерот за изградба на катна гаража во Охрид

Спектра ТВ - пред: 19 часа

Државната енергетска компанија ЕЛЕМ се откажува од проектот за изградба на катна гаража во Охрид и донесе одлука за поништување на тендерот за изработка на проект за гаражата. – Поради непредвидени и објективни околности се промениле потребите на ...

5 поврзани вести »

Почувствуван послаб земјотрес во Охрид

Спектра ТВ - пред: 19 часа

Во 11.18 часот во Охрид е почуствуван послаб земјотрес. Епицентарот за земјотресот со јачина од 2.5 степени бил на два километри северо западно од Ресен, на длабочина од 5 километри. ...

23 поврзани вести »

Кривична за жител на Лешани кој ја претепал сопругата

Спектра ТВ - пред: 19 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.М (35) од селото Лешани, поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при семејно насилство“. Пријавениот казненото дело го сторил во семејната куќа во селото Лешани.

13 поврзани вести »

Петмината уапсени за нападот врз Села на распит во полиција

Спектра ТВ - пред: 20 часа

Петмината уапсени за настаните во Собранието од 27-ми април и нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците, Зијадин Села се на распит во полициска станица, по што ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка.

61 поврзани вести »

Бидете хумани-бидете дел од неделата за борба против гладта

Спектра ТВ - 16.10.2017

По повод Светскиот Ден на храна, 16 октомври и Недела на борба против гладта (17-23 октомври), под мотото „ПОМИСЛЕТЕ И НА НАС” Црвен крст Охрид спроведува кампања за помош на најсиромашните граѓани.

15 поврзани вести »

Деветто издание на мултиетничкиот фестивал за деца во Струга

Спектра ТВ - 16.10.2017

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ (ЛЕТНА СЦЕНА), на 20-ти октомври со почеток во 12:00 часот, по девети пат ќе се одржи Мултиетничкиот детски фестивал. Оваа година на фестивалот ќе настапат студиото за модерен балет БАХ од Струга, КУД ...

Од денеска започнува вакинацијата против сезонски грип

Спектра ТВ - 16.10.2017

Од денеска започнува имунизацијата на граѓаните против сезонски грип. Охридскиот Центар за јавно здравје има набавено 3000 вакцини за подрачјето што го покрива, односно Охрид, Струга и Дебар.

35 поврзани вести »

Зиадин Села и Рамис Мерко ќе се борат за градоначалник на Струга во вториот круг

Спектра ТВ - 16.10.2017

После првиот круг од локалните изброи, резултатите покажуваат дека во вториот круг, за градоначалничката фотеља во Струга ќе се борат кандидатот од редовите на Алијансата на Албанците Зиадин Села кој освои 9.289 од гласовите и кандидатот на ДУИ ...

47 поврзани вести »