TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Трамп го турна премиерот на Црна Гора, за да излезе подобро на слика (ВИДЕО)

Стандард - пред: 9 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш се најде во непријатна ситуација, откако во својата мисија да биде во преден план, го истурка премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ. Тоа се случи за време на самитот на НАТО во Брисел, а будните ...

151 поврзани вести »

Столтенберг: НАТО ќе ја засили одбраната и ќе развива дијалогот во однос на Русија

Стандард - пред: 9 часа

НАТО ќе ја засили одбраната и ќе развива дијалог во однос на Руската Федерација, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пренесува агенција ТАСС. „Денес ние го потврдивме нашиот билатерален приод во однос на Русија: од една ...

92 поврзани вести »

35 цивили загинаа во источна Сирија по нападите на коалицијата предводена од САД

Стандард - пред: 9 часа

Воздушни напади на меѓународната коалиција предводена од Соединетите Американски Држави доведе до смрт на најмалку 35 цивили во гратче во источна Сирија, што е под контрола на терористичката група „Исламска држава“, пишува AФП.

13 поврзани вести »

Марк Зукерберг конечно доби диплома од Харвард

Стандард - пред: 9 часа

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Зукерберг, кој се откажа од Универзитетот Харвард пред повеќе од една деценија, конечно ја доби својата диплома, пишува „The Boston Globe“. „Мамо, секогаш ти велев дека ќе се вратам и ќе земам диплома“, ...

2 поврзани вести »

Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали во Собранието има српски државјани

Стандард - пред: 10 часа

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, изјавил денеска дека припадникот на БИА, Горан Живаљевиќ не го прекршил дипломатскиот протокол, ниту ја нарушил Виенската конвенција, туку само си ја вршел работата откако влегол во Собранието на Македонија ...

56 поврзани вести »

Харадинај: Србија нема да постои на Косово која јас ќе бидам премиер

Стандард - пред: 11 часа

Кандидатот за премиер на Косово, Рамуш Харадинај изјави денеска во Пеќ дека „Србија нема да постои на Косово“ кога тој ќе биде премиер. „Ние немаме проект за (правење) проблеми со Србија, но Србија нема да постои на Косово.

22 поврзани вести »

Села: Ќе го поддржиме Заев, без разлика дали ќе бидеме дел од владата

Стандард - пред: 11 часа

Без разлика дали ќе бидеме дел од новата влада или не, ќе дадаме целосна поддршка на мандатарот Зоран Заев да раководи со државата, изјави лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села во интервју за Алсат-М.

45 поврзани вести »

МНР ја повикало амбасадорката на Србија за да го објасни присуството на разузнавачот Живаљевиќ за време на насилствата ...

Стандард - пред: 13 часа

Македонското Министерството за надворешни работи ја повикало амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ да го објасни присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на настаните на 27 ...

56 поврзани вести »

СДСМ: Груевски 11 години ги загрозуваше евро-атлантските перспективи, новата Влада ќе ги придвижи интеграциските ...

Стандард - пред: 13 часа

„Иако скоро 11 години имаше шанса да ги придвижи евроинтеграциските процеси за доброто на граѓаните на Р. Македонија, Никола Груевски правеше се за целосно да ги загорзи евро-атлантските перспективи и да ја оддалечи земјата од цивилизираниот ...

8 поврзани вести »

Селена Гомез и Викенд работат на заедничка песна

Стандард - пред: 13 часа

Поп пејачката Селена Гомез најверојатно работи на песна со својот дечко Викенд, објави „Дејли мирор“, цитиран од агенциите. Пејачката подготвува нов албум и во него може да биде вклучена песна со нејзиниот дечко, чие вистинско име е Авел Тесфаје.

2 поврзани вести »

Руни: Во Англија би играл само за Евертон

Стандард - пред: 14 часа

Капитенот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни вели дека помалку или повеќе донел одлука за својата иднина во клубот, кој синоќа го освои единствениот трофеј кој недостигаше во неговата колекција – оној од Лига Европа по 2:0 во финалето над Ајакс.

26 поврзани вести »

Атлетико Мадрид со трансфер удар

Стандард - пред: 14 часа

Фудбалерот на Севиља, Витоло Мачин има прелиминарен договор со Атлетико Мадрид, соопштува весникот „Marca“. Според информациите двата клуба се договориле за трансакцијата, која се очекува официјално да биде објавена во наредните денови.

50 поврзани вести »

Атентат врз поранешниот премиер на Грција, Лукас Пападимос!

Стандард - пред: 14 часа

Поранешниот грчки премиер, Лукас Пападимос е повреден при експлозија, скриена во автомобил во Атина, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на Министерството за внатрешни работи во Грција. Пападимос и неговиот возач биле повредени, но нивниот живот не е во ...

Мурињо сака да го задржи Руни

Стандард - пред: 14 часа

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо сака да го задржи Вејн Руни во својот состав, доколку фудбалерот биде подготвен да остане на „Олд Трафорд“, под условите кои му ги нудат. „Ако Руни остане кај нас и во следната сезона, јас ќе бидам повеќе ...

26 поврзани вести »

Путин ги смири Бугарите – мислел на историско-географската област Македонија

Стандард - пред: 14 часа

„Вештачко подгреан скандал, кој може да поднесе елементи на тензии во руско-бугарските односи“. На овој начин портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го определи спорот околу потеклото на словенската азбука.

21 поврзани вести »

Јункер: Се надевам дека Трамп не пуштил твит за мене

Стандард - пред: 14 часа

Се надевам дека Трамп нема пуштено твит за мене, рече претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по одржаната денес во Брисел средба на претседателот на САД со лидерите на ЕУ. На средбата, која траела 30 минути повеќе од предвиденото ...

151 поврзани вести »

Спалети потпишува за три години со Интер

Стандард - пред: 15 часа

Лучијано Спалети ќе го преземе Интер во наредната недела по крајот на сезоната во италијанското фудбалско првенство. Спалети во моментов го води тимот на Рома, кој е втор во калчото пред последниот круг викендов.

44 поврзани вести »

Гризман навести за трансфер во Јунајтед

Стандард - пред: 15 часа

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман направи очигледно навестување за трансфер ова лето. Французинот ги потхрани гласините за преминувањето во Манчестер Јунајтед, откако се сликаше со свој фан со дрес на „црвените ѓаволи“.

50 поврзани вести »

Трамп: Сојузниците од НАТО должат огромно количество пари

Стандард - пред: 15 часа

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сојузниците од НАТО и должат на неговата земја огромна сума пари, искористувајќи ги ниските буџети за одбрана во последните години, пренесе AФП.

151 поврзани вести »

СДСМ: Новата Влада ќе спроведува одговорни економски политики што ќе придонесат кон економски раст

Стандард - пред: 16 часа

„За неколку дена ќе се формира новата реформска Влада на Р.Мaкедонија и со брзо темпо ќе отпочне спроведувањето на вистинските реформи за подигнување на економијата коишто ќе значат квалитетен живот на граѓаните.

56 поврзани вести »