TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Јаневски пред мечот со Зенит: Ќе истрчаме на терен со мотив за бод или три

Стандард - пред: 3 часа

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски, пред натпреварот со тимот на Зенит во Лига Европа, изјави дека верува во своите избраници дека ќе може да одиграат хомогено и дека тоа може да донесе позитивен резултат од ова тешко гостување.

96 поврзани вести »

Перу може да биде исклучен од учество на СП во Русија

Стандард - пред: 3 часа

Националниот тим на Перу може да биде исклучен од учеството на Светското првенство во Русија, вели локалниот весник Либеро. Објавата забележува дека пратеничката Палома Носеда предложила закон за ставање на фудбалската федерација под контрола на ...

9 поврзани вести »

Линднер отфрли повторно вклучување во преговори за владина коалиција

Стандард - пред: 3 часа

Кристијан Линднер, претседател на Слободна демократска партија, ја отфрли можноста за повторно вклучување на предводената од него политичка формација во преговорите за коалицијата „Јамајка“, во која учествува партијата „Зелени“, пишува Политико.

36 поврзани вести »

Apple лансира нов евтин iPhone

Стандард - пред: 4 часа

Apple се подготвува да лансира нов iPhone по пониска цена во првата половина на 2018 година, соопшти кинескиот весник Economic Daily News. По успехот на евтиниот iPhone SE, кој го привлече вниманието како на развиените, така и на пазарите во развој, ...

23 поврзани вести »

Путин: Социјалната и економската обнова на Сирија ќе бара многу работа

Стандард - пред: 4 часа

Прашањата на социо-економското заздравување на Сирија ќе бара многу работа, изјави рускиот претседател Владимир Путин по разговорите со колегите од Иран и Турција, Реџеп Таип Ердоган и Хасан Рoхани, пренесоа агенциите.

82 поврзани вести »

Ливерпул почна преговори со ПСЖ за Џулијан Дракслер

Стандард - пред: 5 часа

Раководството на Ливерпул оствари првичен контакт со своите колеги од ПСЖ за евентуалното привлекување на изнајмување на Јулијан Дракслер. 24-годишниот играч премина кај Французите во јануари оваа година, но летните трансфери на Нејмар и Килијан ...

25 поврзани вести »

Средба Богоев – Макрадули за загадувањето во Карпош

Стандард - пред: 5 часа

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се сретна со Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули и директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Мирослав Богдановски.

11 поврзани вести »

Руска компанија пушти iPhone X за 34.200 долари (ВИДЕО)

Стандард - пред: 5 часа

Руската компанија Caviar, која се прослави со својата варијанта на iPhone X со соларен панел на грбот и позлатена Nokia 3301 со портретите на Путин и Доналд Трамп, повторно успеа да ги изненади своите фанови.

23 поврзани вести »

„UBS“: 2018-та ќе биде тешка за доларот

Стандард - пред: 5 часа

Американската валута се очекува да има разочарувачка година во однос на еврото, иако федералните резерви ќе продолжат со сегашниот циклус на кревање на каматата и следната година, тврдат девизни експрти од „UBS“.

„Amazon“ ја прави „Lord of the Rings“ најскапата серија во историјата

Стандард - пред: 5 часа

Пред неколку дена, обожавателите на „Lord of the Rings“ слушнаа добри вести – фантастичната приказна на Џ.Р.Р Толкин повторно ќе заживее, но овој пат на малиот екран. Онлајн гигант „Amazon“ објави дека ќе направи серија по книгите и се подготвени да ...

Се укинуваат казнените одредби за регулација на професијата по предлог на ЗНМ

Стандард - пред: 6 часа

Се укинуваат казнените одредби за регулација на професијата по предлог на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Одлуката за бришење на измените во членот 61 во текот на вчерашната јавна дебата беше поздравена и од претседателот на ЗНМ Насер ...

60 поврзани вести »

Заев – МАТТО: Интензивирање на економските релации и соработка со Република Турција

Стандард - пред: 6 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев,и советниците за економија, здравство, енергетика и ...

17 поврзани вести »

Спасовски се сретна со претставници на гранскиот независен синдикат на полицијата

Стандард - пред: 6 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со претставниците на гранскиот независен синдикат на полицијата, како и со претставници на полицајците приправници од генерацијата 2015/16 година, соопштија од МВР.

11 поврзани вести »

Коневски: Притворот на Темелко е политичка тортура и газење на човековите права (ВИДЕО)

Стандард - пред: 7 часа

„Притворот на Едмонд Темелко е политичка тортура и газење на човековите права. Единствениот Македонец кој е градоначалник надвор од границите на државава, веќе два месеци се наоѓа во притвор“, изјави денеска Ивица Коневски од ВМРО-ДПМНЕ.

33 поврзани вести »

Груевски: Мандатот на СЈО е истечен, ова што го прават е незаконски

Стандард - пред: 7 часа

Ова што го прави СЈО е незаконски, бидејќи нивниот мандат е одамна истечен и овие предистражни постапки што ги водат практично се малтретирање на граѓаните во услови кога тие не може да поднесуваат никакви обвиненија или практично работат ...

75 поврзани вести »

„Црниот петок“ станува сѐ поважен за британските трговци поради „Brexit“

Стандард - пред: 7 часа

Додека британските потрошувачи почнуваат да страдаат од ефектите од „Brexit“, локалните трговци го зголемуваат периодот за намалувањата за „Црниот петок“, за да привлечат купувачи во физичките и онлајн продавници, пишува „Bloomberg“.

Samsung создава истражувачки центар за вештачка интелигенција

Стандард - пред: 7 часа

Јужнокорејската технолошка компанија Samsung Electronics денеска изјави дека ќе создаде центар за студии во областа на вештачката интелигенција и ќе ја зајакне улогата на директорите во побарувачката на нови бизнис полиња за трите основни бизнис ...

5 поврзани вести »

СЈО: Груевски сведок во предистражна постапка за земена провизија за електрична енергија

Стандард - пред: 8 часа

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска неколку часа беше во СЈО, каде, според специјалната обвинителка, Катица јанева, бил викнат во својство на сведок во нова предистражна постапка.

35 поврзани вести »

Возило излетало од автопатот Скопје – Велес, возачот префрлен на Скопските клиники со хеликоптер

Стандард - пред: 8 часа

Едно лице е повредено денеска откако возилото со кое управувало излетало од автопатот Скопје – Велес. Како што соопшти МВР, сообраќајната несреќа се случила околу 12 часот на автопатот Скопје – Велес после тунелот.

21 поврзани вести »

По даночната реформа во САД, половина од Американците ќе плаќаат повеќе

Стандард - пред: 8 часа

Даночната реформа предложена од американскиот претседател Доналд Трамп може да доведе до тоа, половина од населението во САД да плаќа повеќе даноци до 2027 година, во однос на годинава. Ова е јасно од анализа на независни експерти.

2 поврзани вести »