TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

ЕУ го подобрува системот на гранична контрола

Стандард - пред: 7 часа

Европската унија ќе го подобри системот за гранична контрола на Заедницата. Ова стана јасно откако Советот на ЕУ ја усвои Регулативата за системот за влез / излез и Регулативата за измена на Кодексот на шенгенските граници во однос на системот за ...

11 поврзани вести »

Ибрахимовиќ: Јунајтед има сила да стане шампион на Англија и Европа

Стандард - пред: 7 часа

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ верува дека „црвените ѓаволи“ ги имаат потребните квалитети за да ги освојат титулите во Премиер лигата и Лигата на Шампионите. Според 36-годишниот Швеѓанец, тимот може да триумфира со двата ...

53 поврзани вести »

Штајнмаер за колапсот на преговорите за коалиција: Ваква ситуација во Германија немало 70 години

Стандард - пред: 7 часа

„Ваква ситуација во историјата на Сојузната република, односно од околу 70 години, досега немало“, рече германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер во својот говор по повод неуспехот на преговорите за формирање на влада.

76 поврзани вести »

Шулц е убеден дека ќе има нови избори во Германија

Стандард - пред: 7 часа

Лидерот на Социјалдемократската партија на Германија (СДП) Мартин Шулц е убеден дека во Германија ќе се одржат нови избори, поради неуспехот на коалициските преговори. „Ние не се плашиме од нови избори и ги сметаме за правилно решение“, рече тој на ...

76 поврзани вести »

Борусија Дортмунд ја повлече казната за Обамејанг

Стандард - пред: 7 часа

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Мајкл Цорк, објави дека казната за напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг е повлечена и тој ќе може да учествува на натпреварот со Тотенхем утре во Лигата на шампионите.

Османи: Планот 3-6-9 е заокружен и во целост ја изразува реформската обврска на Македонија

Стандард - пред: 7 часа

Планот 3-6-9 во моментов претставува заокружена целина, во која се вметнати сите препораки, забелешки и сугестии кои доаѓаат од нашите меѓународни партнери. Ова денеска го истакнал вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој беше домаќин на ...

39 поврзани вести »

Убавиците на „Victoria’s Secret“ го запалија Шангај (ФОТО)

Стандард - пред: 7 часа

За прв пат во историјата, екстравагантното годишно шоу на „Victoria’s Secret“ оваа година беше организирано во Кина. Дефилето помина без неколку „ангели“ и ѕвезди, меѓу кои манекенката Џиџи Адид и пејачката Кети Пери, иако тие требаше да ...

26 поврзани вести »

Хан: Законот за јазици не е приоритетен за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Стандард - пред: 8 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

35 поврзани вести »

Се откажува прославата за Нова година на Градскиот плоштад

Стандард - пред: 8 часа

Се откажува пречекот на Новата 2018 година, а планираните средства ќе се донираат за Детската болница Козле. Ова на денешната седница на Советот на Град Скопје го соопшти градоначалникот Петре Шилегов.

37 поврзани вести »

Иванов ги предложи Костадиновски и Кадриу за судии на Уставниот суд

Стандард - пред: 8 часа

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...

27 поврзани вести »

Груевски: Имав можност да се произнесам дека сум невин

Стандард - пред: 8 часа

Експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е еден од обвинетите за насилствата во општина Центар, изјави дека е добро што судскиот процес против него конечно почнал. „Денеска пред судот имав можност да се произнесам дека сум невин за ...

37 поврзани вести »

Казна од 4 илјади евра за инвеститор по контрола на градилиштата во општина Карпош

Стандард - пред: 9 часа

Комунални и градежни инспектори на Општина Карпош започнаа со контрола на неколку поголеми градилишта на територија на Општината со цел да се направи увид колку се почитуваат правилата за градба и заштитата на околината околу објектите.

17 поврзани вести »

Поповски: Медиумската сфера не смее предолго да остане нерегулирана (ВИДЕО)

Стандард - пред: 9 часа

До 30 ноември медиумските здруженија, поединци и други засегнати ќе можат на страната на ЕНЕР да остават забелешки за втората драфт верзија на измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

27 поврзани вести »

Селмани: Со новиот Закон за медиуми, Владата сака да воведе цензура

Стандард - пред: 10 часа

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани денеска на дебата за медиумски реформи изјави разочараност од предлогот на новата Влада за Закон за медиуми, со кој, според него, ќе се воведе цензура во медиумите и ќе се „озакони новинарската етика“.

27 поврзани вести »

Шефот на италијанскиот фудбал поднесе оставка

Стандард - пред: 10 часа

Она што се очекуваше, се случи – претседателот на италијанската фудбалска федерација, Карло Тавекио поднесе оставка по неуспехот во светските квалификации. „Азурите“ изгубија во баражот против Шведска и за прв пат од 1958 година наваму го пропуштаат ...

37 поврзани вести »

По грчката, „Исцелител“ ја освои и македонската публика

Стандард - пред: 10 часа

На затворањето на „Синедејс“ филмот „Исцелител“ ја имаше својата домашна, македонска премиера. Публиката во преполното кино „Милениум“ со овации ја поздрави екипата на филмот која излезе на сцената заедно со режисерот и продуцент Ѓорче Ставрески.

61 поврзани вести »

Шведски лекар го предупреди Ибрахимовиќ за коленото

Стандард - пред: 10 часа

Шведскиот хирург Маркус Валден ги прокоментира вестите за претстојното враќање на теренот на фудбалската ѕвезда Златан Ибрахимовиќ. Докторот предупреди дека форсирањето на подготовката на фудбалерот на Манчестер Јунајтед може да му донесе проблеми.

6 поврзани вести »

Вест Бромвич го отпушти менаџерот

Стандард - пред: 10 часа

По десет последователни порази во Премиер лигата, менаџерот на Вест Бромвич, Тони Пулис беше отпуштен од функцијата. Последниот натпревар, во кој Пулис беше на чело на тимот, беше одигран во саботата кога Вест Бромвич загуби од Челзи со 0: 4.

19 поврзани вести »

Груевски и Јанакиески не чувствуваат вина за насилствата пред општина Центар

Стандард - пред: 10 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, кој е првообвинет во предметот „Насилство во Центар“ на денешната главна расправа во Кривичниот суд се изјасни како невин по обвиненијата што против него ги поднесе СЈО.

37 поврзани вести »

Бруно Марс е големиот победник на Aмериканските музички награди

Стандард - пред: 10 часа

Пејачот Бруно Марс е големиот добитник на американските музички награди. Тој беше номиниран во осум категории, а не успеа да ја освои наградата само во една од нив. Марс, исто така, ја освои најважната категорија за изведувач на годината.

2 поврзани вести »