TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Анѓушев за ВОА: По драматичната криза, важно е медиумите да се слободни

Стандард - 17.11.2017

Транспарентноста и слободните медиуми се клучни за здраво општетсво, истакнува македонскиот вицепремиер за економски прашања во разговор за Гласот на Америк а во кој коментира за транспарентноста и слободните медиуми – клучни за здраво општество.

Заев на настан во организација на Институтот за политика од Република Бугарија

Стандард - 17.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Струмица имаше свое обраќање во рамките на Обуката за политички лидери во организација на Институтот за политика од Република Бугарија.

25 поврзани вести »

Консултативна средба во МВР за реформите во системот за следење на комуникациите

Стандард - 17.11.2017

Минситерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во рамките на процесот на реформа на системот за следење на комуникациите одржа консултативна среба со претставници на граѓанскиот сектор, на која беа претставени можните опции за измена на ...

44 поврзани вести »

„One night in America“ – голем добротворен концерт на американска музика

Стандард - 17.11.2017

Македонско американската алумни асоцијација (МААА) организира голем добротворен концерт на американска музика во изведба на Биг бендот на МТВ кој ќе се одржи во новата зграда на Македонската филхармонија на 1 декември 2017 (петок) од 20 часот.

2 поврзани вести »

„Мозокот“ на нападот во Барселона бил информатор на шпанските служби

Стандард - 17.11.2017

Абделбаки ес Сати, кој ја создал џихадистичка клетка, одговорна за нападите во Барселона и Камбрилс на 17 август и лидер на џихадистичката клетка, која стои зад нив, бил не само познаник на каталонските власти, туку и информатор на Националниот ...

Џиџи Адид ја налути Кина, нема да учествува на „Викторијас Сикрет“ шоуто во Шангај

Стандард - 17.11.2017

Моделот Џиџи Адид го откажа своето учество во претстојното „Викторијас Сикрет“ шоу во Шангај, по протестите во Кина, предизвикани од видео, во кое таа имитира очи свиткани надолу, објави Франс прес.

8 поврзани вести »

Гофен ги комплетираше 1/2-финалните двојки во Лондон

Стандард - 17.11.2017

Давид Гофен е вториот полуфиналист од групата „Пит Сампрас“ на финалниот турнир на АТП во Лондон. Победник во групата е Григор Димитров, а Белгиецот го победи Австриецот Доминик Тим со 6:4, 6:1 во директна битка за втората позиција.

57 поврзани вести »

Могерини ја напуштила бесна средбата со косовскиот премиер

Стандард - 17.11.2017

Шефицата на ЕУ дипломатијата, Федерика Могерини ја напуштила видливо незадоволна средбата со косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Беше откажана и заедничката прес-конференција предвидена по средбата, соопшти РСЕ.

23 поврзани вести »

Владата ќе ја одржи 39. седница

Стандард - 17.11.2017

Предлог-одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите ќе биде разгледана на денешната 39. седница на Владата. На дневен ред е и Предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од ...

50 поврзани вести »

6 лица се водат за исчезнати по поплавите во Грција

Стандард - 17.11.2017

Шест лица сé уште се во неизвесност по поплавите во Грција, во кои загинаа 16 лица, пренесува АФП. Поплави погодија дел од земјата во средата, при што размерот на штетите се уште не е познат, а владата не е во можност да обезбеди хуманитарна помош, ...

49 поврзани вести »

Ибрахимовиќ и Погба се враќаат против Њукасл

Стандард - 17.11.2017

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо изјави дека дуелот во саботата со Њукасл може да биде прв во сезоната за напаѓачот Златан Ибрахимовиќ. Швеѓанецот се најде во групата за дуелот со „страчките“, откако не играл од април месец наваму.

38 поврзани вести »

Белгискиот суд ја одложи одлуката за екстрадиција на Пучдемон на 4-ти декември

Стандард - 17.11.2017

Одбраната на разрешениот каталонски премиер, Карлес Пучдемон ќе се изјасни повторно на 4 декември, кога е закажано следното сослушување пред белгиски судија по барањето на Шпанија за екстрадиција.

32 поврзани вести »

Забраната за возила до Средно Водно од следниот викенд

Стандард - 17.11.2017

Најавената забрана за движење на возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од следниот викенд. Одложувањето, како што денеска соопшти Град Скопје, е поради неповолните временски услови најавени за наредните денови и техничките прашања околу ...

34 поврзани вести »

Заврши проверката на АКМИС системот во Врховен суд

Стандард - 17.11.2017

Комисијата за проверка на системите за распределба на предметите во судовите од Министерството за правда денеска ја заврши проверката на АКМИС системот во Врховниот суд на Република Македонија.

19 поврзани вести »

Османи побара поддршка од Иванов за реформскиот процес

Стандард - 17.11.2017

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба во Вила Водно од претседателот на државата Ѓорге Иванов побарал поддршка за реформскиот процес, но и за обезбедувањето консензус и вклученост на опозицијата, пред се, за ...

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ќе го зголеми јавниот долг над 6 милијарди евра

Стандард - 17.11.2017

„Новиот буџет кој го предлага владата државата ја носи во економски пропаст. Државата во 2018 година ќе се задолжи за скоро над 6 милијарди евра, со што нето јавниот долг ќе се зголеми за над 485 милиони евра, без притоа да реализира некоја поголема ...

Центар за граѓански мониторинг: Македонија исклучително партизирана држава

Стандард - 17.11.2017

Македонија е исклучително партизирана држава и таа практично е рекордер во Европа во однос на партиското членство, е заклучок од компаративната студија за изборните недостатоци во земјава и искуствата во регионот, изработена од Центарот за граѓански ...

ЗНМ: Поголема безбедност, а не казни за новинарите

Стандард - 17.11.2017

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани денеска заедно со претставници на пет други граѓански организации имаа средба со Генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој престојува во дводневна посета на Македонија.

Сталоне обвинет за силување на 16-годишна девојка пред 30 години

Стандард - 17.11.2017

Холивудската ѕвезда Силвестер Сталоне категорично ги отфрли тврдењата за силување на 16-годишна девојка во Лас Вегас во 1986 година, изјави портпаролот на актерот Мишел Бега. Реакцијата доаѓа по објавата во британски „Дејли мејл“ вчера, според кој ...

26 поврзани вести »

Џорџ Клуни се враќа на сериите

Стандард - 17.11.2017

Дваесет години по напуштањето на „E.R“, серијата која го направи голема ѕвезда, американскиот актер Џорџ Клуни се враќа на телевизија. Тој ќе снима минисеријал, по романот на Џозеф Хелер „Catch-22“, објави Ројтерс.

5 поврзани вести »