TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Хан доаѓа во Македонија на средби со политичките лидери и граѓанскиот сектор

Стандард - 19.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утре и задутре ќе престојува во посета на Македонија во рамки на која ќе има политички и средби со претставници на граѓанскиот сектор.

47 поврзани вести »

Време: Облачно со повремен дожд, на планините снег

Стандард - 19.11.2017

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, кон крајот на денот во западните делови со повремен локален дожд, кој на планините и на некои повисоки места ќе преминува во снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

81 поврзани вести »

Вардар моќно против германскиот шампион

Стандард - 18.11.2017

Европскиот и македонски шампион Вардар ја постигна и седмата победа во групата А од Лигата на шампионите откако попладнево во рамките на 8.коло на домашен терен во исполнетата сала во СЦ „Јане Сандански“ го совлада првакот на Германија Рајн Некар ...

123 поврзани вести »

Последиците од фрагментацијата во Европа по „Brexit“ ќе чинат скапо

Стандард - 18.11.2017

Последиците од фрагментацијата на банкарскиот и пазарот на капитал во Европа по „Brexit“ ќе чинат скапо, предупредува заменик-директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Дејвид Липтон, цитиран од Business Insider.

ЕУ планира да ги ослабне надежите за членство на земјите од Источното партнерство

Стандард - 18.11.2017

Европската унија (ЕУ) ќе ги ослабне надежите на поранешните советски републики, дел од Источното партнерство, за проширување на самитот што ќе се одржи кон крајот на следната недела, пишува интернет изданието EUObserver.com.

Кристоф Кастанер е новиот претседател на партијата на Макрон

Стандард - 18.11.2017

Кристоф Кастенер, портпарол на француската влада и верниот поддржувач на претседателот Емануел Макрон, е избран за шеф на партијата на Макрон „Република, напред!“ Кастенер ќе ја предводи партијата во текот на следните три години.

5 поврзани вести »

Гофен го шокираше Федерер и ќе игра во финалето во Лондон

Стандард - 18.11.2017

Давид Гофен постигна сензационална победа против шестикратниот шампион Роџер Федерер и се квалификуваше во мечот за трофејот на финалниот турнир во Лондон. Белгиецот го загуби првиот сет, но постигнаа импресивен пресврт и победи со 2:6, 6:3, 6:4 по ...

46 поврзани вести »

Металург поразен на гостувањето кај Бешикташ

Стандард - 18.11.2017

Металург ја загуби и втората средба против Бешикташ во актуелната сезона во Лигата на шампионите. Во рамките на 8. коло, во Измир, Металург е поразен со резултат 29:32 (15:13). Екипата на Металург речиси 40 минути беше во постојана предност, но на ...

28 поврзани вести »

Мареј остана без тренер

Стандард - 18.11.2017

Британскиот тенисер Енди Мареј се ослободи од легендата Иван Лендл како свој тренер. Додека работеа заедно, Мареј ги освои сите свои 3 Гренд слем титули, два златни олимписки медали и се искачи на лидерската позиција кај мажите.

5 поврзани вести »

Ибра и Лукаку ќе можат да играат заедно без никакви проблеми

Стандард - 18.11.2017

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо изјави дека ќе ги искористи Ромелу Лукаку и Златан Ибрахимовиќ истовремено во игра. „Ибрахимовиќ може да игра секаде и оваа сезона ние веќе многу пати игравме со двајца напаѓачи.

74 поврзани вести »

Заев: Социјалдемократските вредности доближуваат до Европа

Стандард - 18.11.2017

Европа ќе биде помотивирана за регионот ако стандардот на нашите држави зајакне и ако види дека работиме да се доближиме до земјите-членки на ЕУ, истакна претседателот на СДСМ и македонски премиер, Зоран Заев, кој во Сараево се обрати на панелот ...

20 поврзани вести »

Полицијата го утврди идентитетот на безживотното тело пронајдено во Охридското Езеро

Стандард - 18.11.2017

Полицијата го утврди идентитетот на лицето чие безживотно тело денеска во 11:55 часот беше забележано во водите на Охридското Езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“. Станува збор за лицето Филип Ѓ.

58 поврзани вести »

Арсенал го освои дербито против Тотенхем по два сомнителни гола

Стандард - 18.11.2017

Арсенал ја прекина серијата од три последователни реми против Тотенхем на „Емирати“ и постигна вредна победа од 2:0 над лондонскиот ривал. Тоа се случи во средба од 12-тото коло на Премиер лигата, кој се одигра на стадионот на “топџиите”.

38 поврзани вести »

Левица до Владата: Не ставајте рака во празните џебови на земјоделците, ставете рака во преполните џебови на ...

Стандард - 18.11.2017

Левица изразува чудење од леснотијата со која Министерството за финансии ќе спроведува засилена фискализација и фискална дисциплина врз грбот на работниците и земјоделците, соопштија денеска од партијата.

25 поврзани вести »

Ердоган го отфрли извинувањето на НАТО, откако беше прикажан како „условен непријател“ за време на вежби

Стандард - 18.11.2017

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го отфрли извинувањето на НАТО откако неговото име се појави како „условен непријател“ за време на вежбите, наведувајќи дека „таквото непочитување не може лесно да се прости“, пишува Ројтерс.

24 поврзани вести »

Изгласана одлуката за пренамена на 1,6 милијарди денари помеѓу буџетските корисници

Стандард - 18.11.2017

Со 51 глас „за“, 25 „воздржани“ и ниту еден „против“ Собранието на Република Македонија денеска ја усвои одлуката за прераспределба на 1,6 милијарди денари меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите.

51 поврзани вести »

Симеоне одговори на понудата на Евертон

Стандард - 18.11.2017

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне одговори на понудата на Евертон. Аргентинецот категорично објави дека нема да преговара со други клубови додека не го заврши својот договор со шпанскиот гигант (2020 година).

74 поврзани вести »

Ибраимоски: Ниедна заедница не е оштетена со законот за употреба на јазиците

Стандард - 18.11.2017

Министерот без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија, Самка Ибраимоски смета дека со Предлог-законот за употреба на јазиците не е оштетена ниту една етничка заедница.

Ципрас ќе бара европска помош за поплавите

Стандард - 18.11.2017

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас во петокот објави дека планира да побара европска финансиска помош за справување со последиците од поплавите кои погодија дел од земјата во средата, пишува грчкото електронско издание Ekathimerini.

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во ланската кампања платила 219.000 евра за пи-ар совети од странци

Стандард - 18.11.2017

Поранешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ во 2016 година на денот на почетокот на предизборната кампања, на 21 ноември, ангажирала две странски компании специјализирани за односи со јавност и креирање стратегии, за чии услуги, согласно договореното исплатила ...