TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Проценета на 75 милијарди фунти, монархијата е најголемото богатство на Велика Британија

Стандард - 21.11.2017

Британското кралско семејство не е само национална гордост – тоа, исто така, носи многу пари за економијата на Островот. До овој заклучок, точно на 70-годишнината од бракот на кралицата Елизабета Втора и на принцот Филип, стигнуваат британските ...

3 поврзани вести »

Шекеринска-Крстичевиќ: Стабилен регион е можен само ако земјите аспиранти станат членки на НАТО

Стандард - 21.11.2017

Стабилен, безбеден и просперитетен регион е можен само доколку земјите – аспиранти за членство во НАТО бидат целосно интегрирани во Алијансата. Македонија на збор и дело покажува дека членството во НАТО е нејзин врвен приоритет, а за тоа има и ...

48 поврзани вести »

132 милионери живеат во општински живеалишта во Цирих

Стандард - 21.11.2017

Ако мислите дека општинските живеалишта се само за навистина очајни, во однос на финансиски план, луѓе, треба да го посетите Цирих. Во најголемиот град во Швајцарија, домовите изградени специјално за изнајмување по разумни цени се толку популарни ...

Google официјално додаде поддршка за 2 СИМ картички на Android

Стандард - 21.11.2017

Во најновиот апликациски код на Android, официјално се појави поддршка за 2 SIM картички. Досега, активирањето на оваа функционалност е целосно оставено на производителите на уреди со 2 СИМ картички, кои сами го менуваа софтверот на оперативниот ...

7 поврзани вести »

Велика Британија лансира беспилотни автомобили до 2021 година

Стандард - 21.11.2017

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд ќе одвои средства за развој на проекти во областа на вештачката интелигенција вреден 75 милиони фунти (84 милиони фвра) и за воведување на беспилотни возила на патиштата во Велика Британија до 2021 ...

5 поврзани вести »

Судењето против Кочан продолжува во четврток

Стандард - 21.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска се одржа рочиште за предметот „Труст“ во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ од ...

Тајани: Не можеме да го препуштиме Балканот на амбициите на земји кои се надвор од Европа

Стандард - 21.11.2017

Не можеме да го препуштиме Балканот на амбициите на другите земји надвор од Европа. Ова го изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, во своето обраќање пред пратениците од 44-тото Национално собрание.

5 поврзани вести »

Финансиска компанија нуди 300 милиони фунти за Њукасл

Стандард - 21.11.2017

Сопственикот на Њукасл, Мајк Ешли добил предлог од 300 милиони фунти за клубот, објави Би-Би-Си. Според информациите зад понудата стои финансиската компанија, PCP Capital Partners. Претходно во септември, Ешли објави дека сака да го продаде клубот.

Тунтев: СДСМ ќе бара унапредување на правата на заедниците во Законот за употреба на јазиците (ВИДЕО)

Стандард - 21.11.2017

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата поднесоа четири амандмани на Предлог-законот за употреба на јазиците што ќе значат унапредување на правата на етничките заедници во земјата, изјави денеска координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев.

Тони Грнчаров нов извршен директор на МЗТ Скопје

Стандард - 21.11.2017

Поранешниот капитен и кошаркарот кој прв го крена шампионскиот пехар во историјата на МЗТ Скопје Аеродром, Тони Грнчаров, ќе биде нов извршен директор на клубот. Процедурата за негово назначување е веќе почната, а наскоро тој и официјално ќе ја ...

20 поврзани вести »

Република Српска не планира референдум за спојување со Србија

Стандард - 21.11.2017

Референдумот за одвојување на Република Српска од Босна и Херцеговина не е на агендата на властите во Бања Лука. Во моментов нема услови за референдум за отцепување на Република Српска. Ова го изјави претседателот на Република Српска, Милорад Додик ...

115 поврзани вести »

Заев – Вучиќ: Можност за отворање нови иницијативи за Македонија и Србија во повеќе области

Стандард - 21.11.2017

Премиерот Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Србија денеска се сретна и со претседателот на државата, Александар Вучиќ. На средбата меѓу премиерот Заев и претседателот Вучиќ, на која присуствуваа и ...

115 поврзани вести »

Шилегов најави голема акција за чистење на Скопје

Стандард - 21.11.2017

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска најави дека од четврток почнува голема акција за чистење на главниот град. „Град Скопје во соработка со Агенцијата за вработување и Министерството за труд и социјална политика ангажира стотици ...

30 поврзани вести »

Иранскиот претседател го објави крајот на „Исламска држава“

Стандард - 21.11.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска го објави крајот на радикалната група „Исламска држава“, објави Ројтерс. „Денес, со волјата Божја и со отпорот на луѓето, можеме да кажеме дека ова зло е уништено, или барем ослабено“, рече Рохани во ...

83 поврзани вести »

Заев му подари дрес на Вардар на Вучиќ (ВИДЕО)

Стандард - 21.11.2017

Премиерот Зоран Заев му подари на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дрес од клубот „Вардар“, со број 9 и со името на претседателот. Пред почетокот на средбата со Вучиќ, Заев се сретна и со премиерката на Србија Ана ...

СЕММ: Ниту една влада не треба да одлучува во име на медиумите

Стандард - 21.11.2017

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), во пресрет на најавените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, денеска соопшти дека цврсто останува на ставот дека е потребно да се елиминира какво било влијание на државата ...

62 поврзани вести »

Со лажна диплома се вработил како командир на противпожарна единица

Стандард - 21.11.2017

Полицијата поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена положба против директор и наставник на средното училиште „Цветан Димов“ за издавање лажна диплома за завршено образование на О.С.

26 поврзани вести »

МВР ја објави потерницата за убиецот на Мартин Јанушев

Стандард - 21.11.2017

Министерството за внатрешни работи денеска на својата веб страна ја објави потерницата на Филип Секуловски, осомничен за убиството на 28-годишниот Мартин Јанушев. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски минатата недела соопшти дека имаат ...

38 поврзани вести »

Шарапова под истрага за вмешаност во имотна измама во Индија вредна милиони долари

Стандард - 21.11.2017

Марија Шарапова, освојувачка на 5 Гренд слем титули, е под истрага од страна на властите во Индија за измама, објави АФП. Според информациите Русинката е вовлечена во случај за неисполнет проект за изградба на луксузен станбен комплекс, кој го носи ...

19 поврзани вести »

Како се уништува стадион за 12 секунди (ВИДЕО)

Стандард - 21.11.2017

„Georgia Dome“ во Атланта е најголемиот покриен стадион во светот, кога е отворен пред 25 години. По над 37 милиони посетители и повеќе од 1.400 настани (вклучувајќи од Олимпијадата од 1996 година) тој беше уништен со контролирана експлозија.