TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Ибрахимовиќ: Јунајтед има сила да стане шампион на Англија и Европа

Стандард - 20.11.2017

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ верува дека „црвените ѓаволи“ ги имаат потребните квалитети за да ги освојат титулите во Премиер лигата и Лигата на Шампионите. Според 36-годишниот Швеѓанец, тимот може да триумфира со двата ...

21 поврзани вести »

Штајнмаер за колапсот на преговорите за коалиција: Ваква ситуација во Германија немало 70 години

Стандард - 20.11.2017

„Ваква ситуација во историјата на Сојузната република, односно од околу 70 години, досега немало“, рече германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер во својот говор по повод неуспехот на преговорите за формирање на влада.

51 поврзани вести »

Шулц е убеден дека ќе има нови избори во Германија

Стандард - 20.11.2017

Лидерот на Социјалдемократската партија на Германија (СДП) Мартин Шулц е убеден дека во Германија ќе се одржат нови избори, поради неуспехот на коалициските преговори. „Ние не се плашиме од нови избори и ги сметаме за правилно решение“, рече тој на ...

38 поврзани вести »

Борусија Дортмунд ја повлече казната за Обамејанг

Стандард - 20.11.2017

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Мајкл Цорк, објави дека казната за напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг е повлечена и тој ќе може да учествува на натпреварот со Тотенхем утре во Лигата на шампионите.

3 поврзани вести »

Османи: Планот 3-6-9 е заокружен и во целост ја изразува реформската обврска на Македонија

Стандард - 20.11.2017

Планот 3-6-9 во моментов претставува заокружена целина, во која се вметнати сите препораки, забелешки и сугестии кои доаѓаат од нашите меѓународни партнери. Ова денеска го истакнал вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој беше домаќин на ...

101 поврзани вести »

Убавиците на „Victoria’s Secret“ го запалија Шангај (ФОТО)

Стандард - 20.11.2017

За прв пат во историјата, екстравагантното годишно шоу на „Victoria’s Secret“ оваа година беше организирано во Кина. Дефилето помина без неколку „ангели“ и ѕвезди, меѓу кои манекенката Џиџи Адид и пејачката Кети Пери, иако тие требаше да ...

58 поврзани вести »

Хан: Законот за јазици не е приоритетен за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Стандард - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

Се откажува прославата за Нова година на Градскиот плоштад

Стандард - 20.11.2017

Се откажува пречекот на Новата 2018 година, а планираните средства ќе се донираат за Детската болница Козле. Ова на денешната седница на Советот на Град Скопје го соопшти градоначалникот Петре Шилегов.

22 поврзани вести »

Иванов ги предложи Костадиновски и Кадриу за судии на Уставниот суд

Стандард - 20.11.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...