TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Македонски Телеком со двојно поголеми брзини од сегашните на 4G

Телефони.мк - тукушто објавено

Македонски Телеком ја измери досега најголемата брзина на пренос на податоци на мобилната мрежа во земјава од над 300Mbps за симнување (download). Тоа се должи на воведување на нова, најсовремена 4x4 MIMO технологија која е надградба на 4G и е чекор ...

36 поврзани вести »

Fandom Edition на Samsung Galaxy Note 7 доаѓа во јули

Телефони.мк - пред: 4 часа

Fandom Edition верзијата на Galaxy Note 7 ќе биде поевтина, затоа што телефонот е рециклиран и ќе има пониска цена, со тоа што батеријата е помала. За европскиот пазар не знаеме која ќе биде цената, знаеме само дека за Кореја ќе биде 600 долари.

31 поврзани вести »

Вредноста на пазарот со апликации надминува 6 милијарда долари

Телефони.мк - пред: 5 часа

Вредноста на пазарот и економијата на мобилни апликации надмина 1,3 милијарда долари во минатата година, а во текот на следните години ќе се зголеми за повеќе пати. Според компанијата App Annie, до 2021 година вредноста ќе се зголеми дури до 6,3 ...

11 поврзани вести »

Рецензија iOS 11: Официјално објавена бета верзијата од Apple - Што има ново?

Телефони.мк - пред: 8 часа

Apple ја објави јавната бета верзија за новиот iOS 11 оперативен систем за iPhone и iPad, па сега сите што сакаат може да ги пробаат новите опции и функционалности, кои официјално ќе се појават оваа есен.

11 поврзани вести »

Sony лансираше Android Nougat надградба за повеќе смартфони

Телефони.мк - пред: 19 часа

Sony Mobile во еден „налет“ успеа да изврши софтверска надградба со системот Android 7.1.1 Nougat за повеќе смартфони. Нов софтвер добиваат Xperia Z5, Z3+ и Z4 Tablet со тоа што во надградбата се вклучени неколку новитети како Xperia Assist ...

31 поврзани вести »

Познати цените на AMD Vega Frontier графичките карти

Телефони.мк - пред: 20 часа

AMD соопшти дека нивните нови графички карти AMD Vega Frontier ќе чинат 999 долари за систем со воздушно ладење и 1499 долари за картичката која има вграден систем за течно ладење со тоа што истата ќе биде достапна за купување во третиот квартал ...

2 поврзани вести »

OnePlus 5 ќе има видео стабилизација на 4K HD

Телефони.мк - пред: 23 часа

OnePlus на вчерашната сесија „Прашај ме се“ на Reddit откри дека камерата на новиот OnePlus 5 иако може да снима видеа во 4K HD не нуди видео стабилизација бидејќи не можеле да стигнат на време па се фокусирале само на стабилизација на резолуцијата ...

31 поврзани вести »

Samsung ќе се фокусира само на 6 nm процес

Телефони.мк - 28.06.2017

Откако Samsung ја изгуби битката од TSMC за производството на 7 нанометарските процесори на Qualcomm од серијата Snapdragon 845, компанијата реши да се фокусира само на 6 нанометарскиот процес.

Apple има 3 до 4 милиони iPhone 8 модели поради ограничените OLED екрани

Телефони.мк - 28.06.2017

Набавката на новите OLED екрани што претставува целосна промена на технологијата за Apple досега носи голем број на грижи и потенцијален ограничен пласман на iPhone 8 од кој засега се подготвени околу 3 до 4 милиони примероци.

31 поврзани вести »

Прво рендер видео од Galaxy Note 8

Телефони.мк - 28.06.2017

Благодарение на бројните информации кои протекоа деновиве креирано е и првото рендер видео за фаблетот Galaxy Note 8 базирано на сите детали кои се веќе познати за јавноста. Тоа што најмногу е забележително е фактот што за жал скенерот за отпечатоци ...

31 поврзани вести »

Креирајте ги најдобрите улични портрети со Huawei P10 lite за време на летниот одмор

Телефони.мк - 28.06.2017

Летниот одмор наближува и сите со нетрпение го очекуваме времето исполнето со прекрасни патувања, авантури и емоции. Секој човек кој ќе го сретнеме на патот станува дел од нашата летна бајка, помага да напишеме приказна и да го прошириме својот свет.

4 поврзани вести »

Северна Кореја го позајми дизајнот од iPhone и направи свој смартфон

Телефони.мк - 28.06.2017

Корпорацијата Mangyongdae Information Technology од Северна Кореја го претстави новиот модел на смартфон, кој е речиси идентичен со iPhone, или би кажале хибрид од сите премиум модели. Jindallae 3 е телефонот за кого велат дека е вистински корејски ...

3 поврзани вести »

Бројот на месечни корисници на Facebook достигна 2 милијарди!

Телефони.мк - 28.06.2017

Марк Цукерберг на својот Facebook профил објави дека бројот на корисници на социјалната мрежа официјално достигна неверојатна цифра од 2 милијарди. Освен бројот на Facebook корисниците, Цукерберг е задоволен и со бројот на корисници на WhatsApp и ...

22 поврзани вести »

Microsoft за нападот: Ажурирајте ги сите верзии од Windows XP до Windows 10

Телефони.мк - 28.06.2017

Информатичките напади од светски размери земаат поголем замав, при што во вторникот се појави дупка во Windows, поради која Microsoft веќе објави закрпа. Експертите за безбедност проценуваат дека Украина била првата мета на напад на хакери.

2 поврзани вести »

Apple Music ќе ви пушта песни за релаксирање

Телефони.мк - 28.06.2017

Apple Music апликацијата доби нова опција My Chill Mix со која еднаш неделно на корисникот ќе му бидат претставени нови плеј листи со музика за релаксација и одморање. Бидејќи неделата најчесто е слобден ден за многумина тогаш ќе може да ги слушаат ...

Хакери го нападнале британскиот парламент

Телефони.мк - 28.06.2017

Компјутерската мрежа на британскиот парламент во Вестминстер, Лондон, била нападната ид хакери и биле компромитирани 9.000 кориснички имиња со мејлови. Се уште нема информации кој стои зад нападот, но од National Cyber Security Center е објавено ...

Рецензија Honor 8 Lite: Бескомпромисно моќен телефон на Huawei

Телефони.мк - 28.06.2017

Honor 8 Lite ги поседува трите најважни елементи за да обезбеди непречено корисничко искуство: моќни спецификации, најновата верзија на Android 7.0 оперативен систем и оптимизиран EMU 5.0.

31 поврзани вести »

Носталгија „пука“ на сите страни - И Nintendo лансира класична конзола

Телефони.мк - 27.06.2017

Во период кога носталгијата кон почетокот на 90-тите години од минатиот век е на досега највисоко ниво се поголем број на брендови лансираат производи кои се ретро. Така и наскоро ќе имаме можност да ја купиме класичната Super Nintendo гејмерска ...

5 поврзани вести »

Galaxy Note 8 ќе биде многу моќен, но и многу скап

Телефони.мк - 27.06.2017

Во последните години смартфон производителите за нијанса ги кренаа цените во премиум класата додека останата понуда претрпе големо спуштање на цените бидејќи таму конкуренцијата е и највисока.

31 поврзани вести »

Стигна потврда - OnePlus 3 и OnePlus 3Т со Android O до крајот на годинава

Телефони.мк - 27.06.2017

Кинескиот стартап OnePlus потврди или подобро кажано даде ветување дека неговите лански премиум смартфони кои се од третата генерација OnePlus 3 и OnePlus 3T до крајот на годинава ќе ја добијат софтверската надградба со оперативниот систем Android O.

31 поврзани вести »