TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Официјално Sony Xperia L1 - Со пониска цена повеќе можности

Телефони.мк - пред: 3 часа

Xperia серијата на Sony е проширњна со моделот L1 кој ќе треба да се наметне во средната класа со перформанси кои одржуваат ниво, а притоа цената е доста прифатлива за поголем дел од пазарот, особено во Европа.

4 поврзани вести »

Рецензија Samsung Galaxy A5 (2017) - Заводник и штедач на батерија

Телефони.мк - пред: 5 часа

Samsung има различни серии за различни таргети: најмоќната Galaxy S и Note серија го претставува најдоброто од Samsung, Galaxy J серијата како полесно пристапни модели и Galaxy А серијата е некаде во средината.

14 поврзани вести »

Протече ново видео со Samsung Galaxy S8

Телефони.мк - пред: 10 часа

Samsung Galaxy S8 се уште не е официјално објавен, но како и секогаш излегуваат видеа во јавноста, и тоа со точниот излед на премиум смартфоните. На краткото видео можеме да го видиме неодоливиот дизајн на телефонот и неговата брзина.

14 поврзани вести »

Македонски Телеком наскоро ќе добие нов генерален извршен директор

Телефони.мк - пред: 11 часа

Андреас Маиерхофер, Главниот извршен директор на Македонски Телеком, заминува од компанијата и е назначен за Главен извршен директор на Т-Мобиле Полска, од 1 април, 2017 година. Маиерхофер дојде на позицијата Главен извршен директор на Македонски ...

25 поврзани вести »

Google Maps со нова Save your parking опција

Телефони.мк - пред: 12 часа

Често се случува да заборавиме каде сме го паркирале возилото во гаража на некој трговски центар. Сите сме фрустрирани кога одиме низ гаражите и не можеме веднаш да го најдеме возилото. Новата верзија на Google Maps , ќе ви помогне со нова опција за ...

10 поврзани вести »

Добивте ли нова иконка со ракета на Facebook?

Телефони.мк - пред: 13 часа

Facebook апликацијата доби нова иконка со слика од ракета. Кога ќе кликнете на неа се прикажуваат новиот News feed и содржини што би можеле да бидат интересни за корисниците. Имено, Facebook решил да ги раздели постовите од пријателите и објавите од ...

2 поврзани вести »

WhatsApp и Signal не може ниту ЦИА да ги шпионира

Телефони.мк - пред: 14 часа

WikiLeaks неодамна објави дека ЦИА може да не шпионира преку телефон, компјутер, смарт телевизор, камера и слично. Колку се безбедни апликациите што секој ден ги користиме? Се наведува дека ЦИА може да ги шпионира IM (Instant Messaging) апликациите: ...

Apple го претстави новиот евтин iPad

Телефони.мк - пред: 15 часа

Интересен е новиот модел на iPad , кој вчера беше најавен од Apple. Уредот го заменува iPad Air 2, кој се повлекува од пазарот. Новиот модел има дисплеј од 9,7 инчи и пониска цена: моделот со 32GB внатрешна меморија чини 329 долари, а моделот со ...

22 поврзани вести »

Новиот Android O за ентузијасти и девелопери е достапен

Телефони.мк - пред: 15 часа

Android постојано оди напред, пристигна новата верзија Android O . Ова е рана developer preview верзија, која е наменета за девелопери. Тоа не значи дека не можете и вие да го пробате софтверот, но се е на ваша одговорност, што значи дека мора да ...

10 поврзани вести »

Рецензија LG G6 - Голем дисплеј со совршена визура

Телефони.мк - пред: 18 часа

Предводниците на LG во последните неколку години го базираат успехот врз основа на нивните перформанси и одредено ниво на иновации. LG G3 го претстави quad-HD дисплејот, G4 имаше интересна кожа од задната страна, G5 имаше модуларен дизајн, а G6 сега ...

2 поврзани вести »

АЕК уверува: Вклучувањето на национален роаминг нема да ги покачи сметките

Телефони.мк - 21.03.2017

Роамингот кои деновиве се вклучува на мобилните кај дел од граѓаните нема да ги зголеми нивните сметки уверуваат од АЕК. Причината за тоа е што со спојувањето на Оне и Вип дел од претплатниците сеуште се на старата мрежа и додека да се префрлат на ...

7 поврзани вести »

Apple го пушти црвениот iPhone 7, дали ви се допаѓа?

Телефони.мк - 21.03.2017

Apple во премиум класата никогаш не понудил поживописна боја и претежно се задржувал на класичните бои. Затоа лансирањето на iPhone 7 е вистинско изненадување кое го немало уште од шареноликиот но, многу поевтин iPhone 5s.

22 поврзани вести »

ЈСП Возен ред лансирана и за iPhone

Телефони.мк - 21.03.2017

Апликацијата ЈСП Возен ред која веќе подолг период одлично функционира на Android платформата сега доби и верзија наменета за iPhone смартфоните со истите опции и сервиси. ЈСП Возен ред прикажува точни и навремени податоци за поаѓањето на автобусите ...

7 поврзани вести »

Рецензија Tag Heuer Connected Modular 45 - Елеганција и интелигенција

Телефони.мк - 21.03.2017

Познатиот швајцарски бренд на луксузни часовници Tag Heuer ја води битката за смарт часовниците под свои услови и наместо како Google да се трка за поголема продажба повеќе се фокусира на ултра скапите модели кои носат и најголем профит.

Apple креира ултра напреден AR уред, инвеститорите возбудени

Телефони.мк - 21.03.2017

Apple повеќе нема да зависи само од продажбата на iPhone бидејќи разива сосема нов AR уред кој ќе има ултра напредна аудио и визуелна технологија. Новите AR очила на Apple ќе се користат самостојно за преглед на содржини, но и целосна трансформација ...

22 поврзани вести »

ZTE Quartz ќе биде нов смарт часовник со Android Wear

Телефони.мк - 21.03.2017

ZTE недоамна постигна договор со Google да ја испроба новата софтверска платформа Android Wear 2.0 и затоа ќе го лансира својот прв смарт часовник од ова семејство ZTE Quartz кој ќе има кружен екран, гумено ременче и магнетно полнење.

HTC Electronic е продаден поради големи загуби

Телефони.мк - 21.03.2017

Мобилната компанија HTC Electronic е продадена на компанијата Shanghai Jingbao Information Technology за 91,2 милиони евра. Одлуката за продажба на фабриката за производство на смартфони е веќе одобрена од Одборот на директори, како последица на ...

9 поврзани вести »

Ќе успее ли Bixby на Samsung?

Телефони.мк - 21.03.2017

Претходно пишувавме дека Samsung официјално најави дека новиот дигитален асистент Bixby ќе биде интегриран со Samsung Galaxy S8 и S8+ премиум телефоните, кои ќе бидат презентирани на 29 март.

14 поврзани вести »

Swatch им пркоси на Apple и Google со свој OS за смартчасовници

Телефони.мк - 21.03.2017

Apple WatchOS и Google Android Wear се моментално алфа и омега на пазарот на смартчасовници. Фактите во изминатите години кажуваат дека немилосрдните врвни играчи не дозволуваат конкурентите да владеат на ова поле, но сигурни сме дека ситуацијата ...

10 поврзани вести »

Instagram овозможи снимање на "live" видеа

Телефони.мк - 21.03.2017

Преносот на видео во живо, т.е. "livestreaming", стана стандард речиси на сите социјални мрежи, а Instagram не е веќе исклучок, затоа што можноста беше презентирана уште од крајот на 2016 година.

4 поврзани вести »