TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Huawei го претстави новиот HUAWEI Mate 10 lite со преднa и заднa двојна камера

Телефони.мк - пред: 27 мин

Huawei Consumer Business Group денес го претстави HUAWEI Mate 10 lite, нов паметен телефон кој нуди неверојатна комбинација на перформанси и моќност и има: предна и задна двојна камера. HUAWEI Mate 10 lite е дизајниран да остане во чекор со секој ...

17 поврзани вести »

Доаѓа нов Motorola Moto Mod со Alexa звучник

Телефони.мк - пред: 2 часа

Motorola ќе лансира нов додаток Moto Mod со вграден Alexa звучник што ќе има повеќе примени за Moto Z и останатите модуларни смартфони на Motorola и Lenovo на кои може да се прикачуваат додатоци.

Samsung нема европски планови за HMD Odyssey VR

Телефони.мк - пред: 3 часа

Засега од Samsung не планираат да го лансираат новиот уред за виртуелна реалност HMD Odyssey VR на европскиот пазар, а портпарол на компанијата на новинарски прашање не дал конкретен одговор зошто таква е одлуката во овој момент.

Официјално Nokia 7 со 5.2-инчен дисплеј и двојна камера

Телефони.мк - пред: 5 часа

Nokia 7 беше презентирана официјално во Кина од HMD Global . Седмицата има дизајн со стакло и алуминиум, со 5.2-инчен LCD дисплеј и резолуција од 1080 x 1920 (FHD). Под хауба има 8-јадрен Snapdragon 630 процесор и Adreno 508 графички процесор.

7 поврзани вести »

iPhone 11 во 2019 би можел да добие иновација со стилус

Телефони.мк - пред: 6 часа

Со некој од наредните модели, односно iPhone 11, Apple би можел да ги претстави со стилус, кое ќе овозможи дополнителни опции, нешто слично како Galaxy Note серијата на Samsung. Ако е ова точно, аналитичарите велат дека Стив Џобс ќе се преврти во ...

3 поврзани вести »

Фотографиите на Nokia 3310 не се воопшто лоши

Телефони.мк - пред: 7 часа

Хавиер Лур е професионален фотограф од Сингапур, кој сакал малку да се позанимава со камерата на Nokia 3310 . Всушност, ние не очекувавме квалитетна камера, но излезе дека воопшто не е лоша. Се разбира, не е како премиум моделите, но е вредна.

5 поврзани вести »

iPhone X против iPhone 7: Дали помладиот ќе го победи постариот брат?

Телефони.мк - пред: 9 часа

Продажбата со iPhone 8 и 8 Plus оди добро, но не е тоа што аналитичарите го очекуваат. Она што од Apple се очекува е да го лансира јубилејниот и најмоќниот телефон досега, iPhone X, кој би требало да го победи iPhone 7 со продажбата.

4 поврзани вести »

Нови детали за солидниот и евтин Xiaomi Redmi Note 5

Телефони.мк - пред: 21 часа

Xiaomi Redmi Note 5 веќе е познато дека ќе биде првиот смартфон на кинескиот стартап со екран кој ќе има сразмер од 18:9, а сега со појавата на првиот бенчмарк тест дознаваме и повеќе детали за неговите спецификации.

17 поврзани вести »

Google Calendar конечно се модернизираше за веб

Телефони.мк - пред: 22 часа

Апликацијата Google Calendar е една од најдобрите алатки за организација на плановите, работните задачи и тековните обврски, но долго време на веб просторот функционираше со застарен дизајн кој со години не беше обновен.

2 поврзани вести »

Еве колку BlackBerry Motion ќе чини во Европа

Телефони.мк - пред: 23 часа

За тие што се емотивно врзани за брендот на BlackBerry како и тие кои сакаат престижни и супер безбедни смартфони добра вест е што во Европа доаѓа поевтиниот BlackBerry Motion модел. Зборот „поевтино“ не треба да ви дава преголема надеж бидејќи ...

4 поврзани вести »

HTC U11 Plus за прв пат се појави на Geekbench

Телефони.мк - 18.10.2017

HTC веќе најави дека на 2 ноември ќе има изненадувачка промоција, но подолго време се очекува да биде претставен новиот премиум смартфон HTC U11 Plus што полека ја „убива“ мистеријата која компанијата сака да ја постигне откако нејзиниот хардверски ...

2 поврзани вести »

WhatsApp ја активираше Live Location услугата

Телефони.мк - 18.10.2017

Апликацијата за допишување и повикување WhatsApp ја активираше новата услуга Live Location која на корисниците ќе им овозможи да ја споделат со контактите локацијата на која во моментот се наоѓаат.

17 поврзани вести »

Како се покажа Huawei Mate 10 Pro на бенчмарк тестовите?

Телефони.мк - 18.10.2017

Huawei Mate 10 Pro со голем број на иновации е досега еден од најмоќните смартфони на кинеската компанија Huawei располагајќи со осум-јадрениот Kirin 970 процесор од сопствен развој помогнат со 6 GB RAM.

17 поврзани вести »

Lenovo потврди - Android 8.0 Oreo ќе има за цела K8 серија

Телефони.мк - 18.10.2017

Од Lenovo потврдија дека смартфоните од K8 серијата која припаѓа на средната класа ќе добијат надградба на оперативниот систем со најновата верзија на Android 8.0 Oreo. Тоа значи дека корисниците на Lenovo K8, Lenovo K8 Plus и Lenovo K8 Note во ...

17 поврзани вести »

Со Vip Комбо HBO пакетот ќе го гледате цела година бесплатно

Телефони.мк - 18.10.2017

Во годината на прославување на десет годишниот јубилеј од постењето на брендот, Вип со задоволство најавува уште една атрактивна промоција овојпат во рамките на Vip Комбо пакетитесо нова поволност и можност корисниците да изберат согласно нивните ...

10 поврзани вести »

Facebook ја купи новата апликација tbh

Телефони.мк - 18.10.2017

Компанијата што ја развива апликацијата tbh, скратеница од „to be honest“, ја презеде Facebook , за која се уште не е познат износот што е платен. Се претпоставува дека се работи за цифра помала од 100 милиони долари.

Google Pixel 2 и Pixel 2 XL се премиум модели со „плусеви и минуси“

Телефони.мк - 18.10.2017

Новите модели на Google - Pixel 2 и Pixel 2 XL, важат за премиум смартфони, кои располагаат со одлични спецификации. Како и секој модел, така и овој има предностит и недостатоци. Pixel 2 има физички многу помала задна камера од претходникот, која ...

7 поврзани вести »

Samsung има големи амбиции за флексибилниот Galaxy X

Телефони.мк - 18.10.2017

Се очекува од флексибилниот Samsung Galaxy X да биде најпродаван телефон, оти ќе биде навистина нешто сосема ново и креативно на пазарот, наменето за масовна потрошувачка. Samsung е дециден и очекува ова да биде најпосакуван смартфон во нивната ...

17 поврзани вести »

Биткоините се обезбедуваат во стар воен бункер во Швајцарија

Телефони.мк - 18.10.2017

Откриено е дека компанијата Харо ги чува фамозните Биткоини во „скриен“ трезор во Швајцарија на планински предел. Најмалку корисниците би се сетиле дека нивните Биткоини се чуваат токму во стар воен бункер, пренаменет за трезор.

22 поврзани вести »

Видео: Nokia 9 ќе има прекрасен дизајн

Телефони.мк - 17.10.2017

Претстојниот Nokia 9 со кој HMD Global ќе ја заврши годината на успешно враќање на финскиот бренд ќе пристигне со прекрасен дизајн за што говори и следното видео со графички приказ направен според сите досегашни протечени информации и слики.

7 поврзани вести »