TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телеграф

ПОЧНА ОДБРОЈУВАЊЕТО: Со промотивен спот ќе се привелкуваат туристите во Скопје за Супер купот (ВИДЕО)

Телеграф - пред: 18 часа

Градот Скопје е подготвен за одржувањето на УЕФА Супер Купот кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“,вели градоначалникот Трајановски Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на социјалната мрежа Фејсбук ...

53 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата до крајот на годината ќе го зголеми долгот за 150 милиони евра

Телеграф - пред: 21 часа

Владата на СДС упорно продолжува да ја задолжува Република Македонија со издавање на државни хартии од вредност чин кој до пред неколку месеци СДС го оценуваше како тежок криминал, па дури им се закануваше на заинтересираните банки ВМРО-ДПМНЕ во ...

82 поврзани вести »

ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО СТОКМЕН:Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

Телеграф - пред: 21 часа

Во Скопје треба да решат дали ќе продолжат да бидат изолирани уште 11 години од своите соседи и од светот, правејќи се многу големи, или сакаат да имаат европска перспектива иразвој, рече Захариева Текстот на договорот за добрососедство со ...

45 поврзани вести »

СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЕДНА ОД ТЕМИТЕ: Могерини во Атина на средба со грчкиот државен врв

Телеграф - пред: 21 часа

Могерини во Атина треба да се сретне и со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, со премиерот Алексис Ципрас и со министерот за одбрана Панос Каменос Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска во Атина ќе се сретне со високата ...

22 поврзани вести »

ПРАВДАТА Е ВО РАЦЕТЕ НА ВРХОВНИОТ СУД: Решенијата од Апелација не се конечни, одбраната има право на жалба

Телеграф - 19.07.2017

Уставот предвидува двостепеност на одлуките, односно предвидува право на засегнатите , одлуките во една инстанца да се проверат од страна на повисок степен Медиумите блиски до СДСМ побрзаа да ги уапсат осомничените во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ ...

ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Нимиц е убеден дека има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

Телеграф - 19.07.2017

Запрашан дали има какви било предлози за името Нимиц вели не, нагласувајќи дека не дал никакви предлози Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави ...

31 поврзани вести »

ПОЛИТИЧКА ХАЈКА И ПРИТИСОК ВРЗ СУДОТ: Бараат апсења без правосилно решение и без право на жалба

Телеграф - 19.07.2017

Медиумите блиски до СДСМ прашуваат зошто тројцата осомничени се уште не се уапсени иако знаат дека тоа не е можно Политичката хајка по нарачка на СДСМ се потврдува и врз притисокот до МВР да ги уапси на тројцата осомничени за кои Апелацискиот суд ...

120 поврзани вести »

НЕ Е ВРАБОТЕН ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО: Дали новиот државен секретар Милошев е незаконски поставен? (ФОТО)

Телеграф - 19.07.2017

Членот 23 став 6 е прекршен со тоа што претседателот на ОО СДСМ Штип, Милошев не е вработен во министерството за здравство на денот на назначување, туку во Клиничка болница Штип. Претседателот на општинската организација на СДСМ Штип Владимир ...

ЗАЕВ: Законот за јазиците Владата ќе го донесе пред локалните избори, а ако бидеме подготвени ќе биде усвоен и во ...

Телеграф - 19.07.2017

Никој не губи ништо, секој има право на еднаквост во нашето општество и да ја чувствува Македонија како своја, потенцира премиерот. Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори и со тоа нема да ги изгуби гласовите на граѓаните ниту ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја задолжува земјата што е можно повеќе

Телеграф - 19.07.2017

Вчерашното задолжување на владата на СДС го покажува нивното лицемерие. Едно зборуваат, а друго прават, велат од партијатс СДС кога беше опозиција устата им беше полна за презадолженост на Република Македонија.

82 поврзани вести »

БЛЕФ ИЛИ СЕРИОЗНА НАМЕРА: Со наближувањето на локалните избори, Села секојдневно „излегува“ од владата

Телеграф - 19.07.2017

Села добро знае дека неговите тројца пратеници се клучни за опстојување на владата која и онака има тенко мнозинство од 62 пратеници Со наближувањето на терминот за одржување на локалните избори, албанските партнери во владата го зголемуваат ...