TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Продолжи судскиот процес против Здравко Савески

Телма - пред: 40 мин

Денеска во 13.00 часот во Основниот суд Скопје 1 треба да продолжи судскиот процес против членот на Левица, Здравко Савески, заради неговото учество во протестите од минатата година. Тој е се уште под посебни мерки за безбедност односно мора секој ...

17 поврзани вести »

Обвинетите во „Диво насеље“ го бојкотираат судењето

Телма - пред: 42 мин

Сите обвинети во судењето за кумановските настани во Диво насеље го бојкотираат денешното судење. Тие еден по еден беа одстанети од сидница. Судот даде пауза за да утврди дали има услови за продолжување на рочиштето.

14 поврзани вести »

Кривичен со иста одлука за „Tалир“

Телма - пред: 46 мин

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја одбил жалбата на СЈО и барањето за „замрзнување“ на седумкатната зграда на ВМРО-ДПМНЕ. СЈО по вторпат бараше времено одземање на партсикото седиште во рамките на истрагата „Талир“ за перење на пари во ...

42 поврзани вести »

МИ5 најмалку трипати била предупредена дека Салман Абеди е опасен

Телма - пред: 2 часа

Британската безбедносна служба МИ5 најмалку трипати била предупредена за екстремистичките ставови на бомбашот-самоубиец Салман Абеди, кој минатата недела изврши напад за време на концертот во Манчестер арената, при што загинаа 22 лица, од кои седум ...

45 поврзани вести »

Профили на идните министри во новата Влада

Телма - пред: 2 часа

Радмила Шеќеринска, Оливер Спасовски, Драган Тевдовски, одбрана, внатрешни работи и финасии. Трите клучни позиции во идната Влада мандатарот Зоран Заев им ги довери на своите најблиски соработници.

103 поврзани вести »

Вучиќ ќе претседава со последната седница на неговата Влада

Телма - пред: 3 часа

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска ќе претседава со последната седница на неговата Влада во својот мандат. Тој вчера најави и дека за два дена последен пат ќе говори пред јавноста во улога на премиер на Србија.

18 поврзани вести »

Најмалку 164 лица загинаа во поплавите и свлечиштата во Шри Ланка

Телма - пред: 4 часа

Најмалку 164 лица загинаа во поплавите и лизгањата на земјиштето, што ја зафатија Шри Ланка, како последица на поројните дождови, јави Синхуа. Според претходните информации без покрив над главата останале половина милион лица.

36 поврзани вести »

Околу сто лица се убиени во опсадата на филипинскиот град Марави

Телма - пред: 4 часа

Околу 100 лица се убиени во борбите за јужниот филипински град Марави, кој е под опсада на бунтовниците. Меѓу убените има 19 цивили, соопшти денеска полициата и воени извори, јави ДПА. Меѓу борците, кои го држат под опсада градот, кој се наоѓа на ...

18 поврзани вести »

Утре собраниска седница за избор на новата Влада

Телма - пред: 4 часа

Мандатарот Зоран Заев синоќа до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада. Седницата за избор на новата Влада претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за утре, вторник, во 11 часот, ...

103 поврзани вести »

Стотици патници на „Бритиш Ервејз“ се уште се блокирани на лондонскиот „Хитроу“

Телма - пред: 4 часа

Продолжуваат проблемите со реализирање на летовите на „Бритиш Ервејз“ од лондонскиот аеродром „Хитроу“ по падот на комјутерскиот систем на компанијата во саботата. Авиокомпанијата вчера ги обнови летовите од „Хитроу“ и „Гетвик“, но стотици патници ...

48 поврзани вести »

Макрон и Путин ќе се сретнат денеска во Версај

Телма - пред: 4 часа

Борбата против тероризмот и конфликтите во Сирија и Украина ќе бидат главна тема на денешните разговори меѓу претседателите на Франција и на Русија, Емануел Макрон и Владимир Путин во Версај.

38 поврзани вести »

Заев ги објави имињата на министрите од СДСМ

Телма - пред: 16 часа

Мандатарот за состав на новата Влада и лидер на СДСМ, Зоран Заев ги објави имињата на министрите од неговата партија. Радмила Шекеринска - министер за одбраната; Оливер Спасовски - министер за внатрешни работи; Никола Димитров - министер за ...

103 поврзани вести »

Започна седницата на ЦО на СДСМ, се очекува да биде објавена официјалната предлог листа на министри

Телма - пред: 17 часа

Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ, која се очекува дека ќе заврши брзо. Претседателот на партијата и мандатар за состав на новата Влада, Зоран Заев претходно изјави дека очекува по завршувањето на седницата да биде објавена предлог ...

103 поврзани вести »

Вардар победи во Битола

Телма - пред: 17 часа

Фудбалските прволигаши попладнево беа ефикасни и на петте натпревари од претпоследното 35. коло постигнаа 25 голови. На дербито во Битола, првакот Вардар го совлада Пелистер. Освојувачот на домашниот Куп, Пелистер загуби со 2-3 во Битола од ...

34 поврзани вести »

БЕСА и СДСМ не се договориле за редефинирање на државата

Телма - пред: 18 часа

Партијата БЕСА нема да биде дел од идната влада. Ова го објави на ден пред формирањето на Владата откако партијата одржа централно претседателство и совет. Не се нагодиле со мандатарот Зоран Заев од СДСМ по барањето за редефинирање на државата.

49 поврзани вести »

Меркел: Европа мора да ја земе судбината во свои раце

Телма - пред: 19 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика денеска европските држави да се држат заедно во светло на новата неизвесност во врска со САД, порачувајќи дека Европа „мора да ја земе судбината во свои раце“ пред Брегзит и претседателскиот мандат на ...

127 поврзани вести »

Телма го сними влегувањето на српскиот разузнавач Живаљевиќ во Собранието

Телма - пред: 21 часа

Ако го напишете неговото име на интернет пребарувачите, ќе ги видите неговите функции, но и контроверзии и афери. Но никаде нема да можете да најдете слика од него. Сепак КОД стигна до овие фотографии затоа што Живаљевиж редовно се појавува на ...

12 поврзани вести »

Средба Заев - Ахмети, вечерва седница на ЦО на СДСМ

Телма - пред: 21 часа

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев со Али Ахмети, на денешната средба разговарале за што побрзо свикување на собраниска седница за да се донесат важни реформски закони. Дополнително, разговарале за составот на новата Влада и за кадровските решенија ...

62 поврзани вести »

Избраниот претседател Александар Вучиќ ќе ја преземе функцијата во среда

Телма - пред: 21 часа

Српскиот премиер Александар Вучиќ утре ќе заседава со последната владина седница пред да ја преземе функцијата претседател на Република Србија во среда. Според тамошните медиуми Вучиќ се уште не одлучил кој ќе го наследи на финкцијата премиер.

18 поврзани вести »

Музеите без опрема за заштита во вонредни состојби

Телма - пред: 21 часа

Метли, кофи, крпи, уреди за всисување влага и за загревање, како и маски против прашина и чизми, се меѓу стотината основни предмети кои недостасуваат во музеите за вонредни состојби, се жалат музејските работници.