TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Вработен во УБК на МВР меѓу 5-те приведени за насилствата во Собранието

Телма - пред: 56 мин

Полициски извори потврдија дека 5-мина од вкупно 15 –те за кои скопското обвинителство побара приведување се најдени од страна на полицијата. Еден од приведените е вработен во МВР, во Управата за безбедност и контраразузнавање, потврдија полициски ...

68 поврзани вести »

Скопското обвинителство бара МВР да приведе 15 лица осомничени за насилствата во парламентот

Телма - пред: 15 часа

Во тек е акција за наоѓање и приведување на 15 лица осомничени за крвавите насилства во Собранието кои се случија во четвртокот навечер, потврдија за Телма полициски извори. Доцна вечерва Основното јавно обвнителство ја издало наредбата за ...

68 поврзани вести »

ФЕТЕЛ И РАИКОНЕН ОД ПРВИОТ РЕД ЗА ЕДЕН-ДВА СТАРТ НА ФЕРАРИ ПРВПАТ ПО 2008 ГОДИНА

Телма - пред: 19 часа

Двата болида на „Ферари“ по пауза од девет години ќе започнат од првиот стартен ред на утрешната трка во Формула 1 шампионатот што ќе се вози за Големата награда на Русија. На патеката во Сочи, Германецот, Себастијан Фетел ја оствари 47 полппозиција ...

41 поврзани вести »

Лина за титула во Тунис

Телма - пред: 20 часа

Лина Ѓорческа продолжува со успешните игри откако обезбеди финале на ИТФ фјучерс тенискиот турнир во Тунис вреден 60 илјади долари. Нашата најдобра тенисерка и во третиот меч по ред направи пресврт за триумф од 2:1, овојпат над Петра Мартиќ од ...

42 поврзани вести »

Обвинителството не кажува колку се приведени за насилствата во Собрание

Телма - пред: 21 часа

Шест и повеќе обвинители ќе утврдуваат одговорност за упадот на толпата во собранието и нападат врз пристуните пратеници и новинари. Но, колку лица до сега се идентификувани и притворени оттаму не кажуваат.

77 поврзани вести »

Гостиварец обвинува за неправична одлука на Обвинителството

Телма - пред: 21 часа

Мирсад Муслиу вработен во гостиварскиот Основен суд, го обвинува Основното и Вишото јавно обвинителство Гостивар, за тендециозност и неправичност во решавањето на неговиот случај, во кој како оштетена страна пред две години во полициската станица ...

Згаснаа Утрински Весник и Вест

Телма - пред: 21 часа

Утрински весник и Вест денеска се излегоа во трафиките за последен пат. На насловните страни стои „Чао“ и „До наредното гледање“. По речиси две децении овие два медиуми, кои беа дел од групацијата на Медиа Принт Македонија (МПМ) веќе не постојат.

36 поврзани вести »

Само тројца стручњаци работат со децата со дислексија

Телма - пред: 22 часа

Огледално читање, испуштање на букви при пишување и читање се симптомите за да се препознае дали едно дете има дислексија. Децата кои ги имаат овие проблеми најчесто се квалификуваат како мрзеливи, затоа на нив им е потребна помош од наставниот ...

2 поврзани вести »

Спасов: Груевски е нарачател на настаните во Собранието

Телма - пред: 22 часа

Најголемата политичка одговорност за насилството во Собранието ја имаат претседателот Иванов и особено лидерот на Вмро дпмне Груевски, смета политичкиот аналитичар Горги Спасов. Според него Груевски 10 годин потикнува насилство преку пропаганда и со ...

116 поврзани вести »

Меѓународната заедница очекува одговорност за настаните во Собранието

Телма - пред: 22 часа

Покрај осуда на насилствата во Собранието, меѓународната заеднца очекува и одговорност. Изразуваме сериозна загриженост поради тоа што властите не успеаа да го спречат нападот, и не ја овозможија неопходната безбедност на пратениците и на ...

2 поврзани вести »

Хојт Ји ќе се сретне со Иванов и со Џафери

Телма - пред: 22 часа

Утре или задутре, новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, ќе ја има својата прва средба со странски државник. Американската амбасада најави дека заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ќе се сретне ...

78 поврзани вести »

Чавков: Немавме информации и дојави за подготвување на упадот во Собранието

Телма - 28.04.2017

Директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, 24 часа по крвавите инциденти во Собранието, излезе во јавноста и соопшти дека немале информации и дојави за подготвување на упадот во Собранието.

86 поврзани вести »

Заев: Обид за убиство со план и умисла

Телма - 28.04.2017

Синоќешното насилство во Собранието беше обид за убиство со план и умисла. Тоа не беше дело на разлутени поединци, туку на полицајци и бандити, поттикнати од Груевски, Иванов, Вељаноски и Чавков, од кого очекуваме оставка, изјави Зоран Заев.

116 поврзани вести »

Демонстрантите насилно влегоа или ги пушти обезбедувањето?

Телма - 28.04.2017

Полицијата не смееше да дозволи толпата да упадне во Собранието и низ собраниските ходници да шетаат луге со качулки, смета поранешниот полициски началник Љубомир Ѓурчевски. Немаше ниту 10% од потребниот број на полиција оценува Ѓурчевски кој ...

3 поврзани вести »

Иванов чека одговори за лидерска од партиите

Телма - 28.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека нападот врз него синоќа во прес салата на Собранието е обид за убиство со умисла. Од кабинетот на Иванов велат дека ги чекаат одговорите по поканата на претседателот за лидерска, а Заев одговори дека не оди, ...

116 поврзани вести »

Тепачките во парламентот, срам за Македонија

Телма - 28.04.2017

Упадот на толпа луге и тепањето на пратеници во собранието и нанесоа тежок срам на Македонија вели поранешниот претседател на собранието Стојан Андов.Според него изборот на Талат Џафери за нов спикер е легитимен и е извршен согласно деловникот на ...

5 поврзани вести »

Обвинителството будно ја следи состојбата

Телма - 28.04.2017

Будно ги следи настаните и има вонредни дежурства. Преземени мерки за утврдување на факти. Ова стоеше во краткото соопштение на Јавното обвинителство за вчерашните насилства во Собранието во кое не се прецизира за кои кривична дела се води истрага.

68 поврзани вести »

Зијадин Села завршил на КАРИЛ - останатите повредени пратеници се полесно повредени

Телма - 28.04.2017

Со тешки повреди на главата, лицето и градниот кош Зијадин Села синоќа завршил на КАРИЛ. Откако лекарите успеале да ја стабилизираат неговата здравстевна состојба префрлен е на Неврохирургија.

43 поврзани вести »

Нухиу: Чавков виновен за насилствата во Собранието

Телма - 28.04.2017

Одговорност од Митко Чавков директорот на Бирото за јавна безбедност, бара Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу. Го лоцираше како главен виновник за тоа што полицијата дозволи насилници да влезат во Собранието и да раководат дури и со ...

77 поврзани вести »

Ахмети повика на смиреност, нема да оди на лидерската средба кај Иванов

Телма - 28.04.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети најави дека нема да одат на лидерската средба што ја закажа претседателот Иванов, бидејќи како што рече, Иванов е дел од проблемот, а не од решението и изрази осуда на состојбите во државата.