TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

СДСМ бара избор на Претседател на Собранието без комисија

Телма - пред: 3 часа

Неизвесно е дали и кога ќе се избере нов собраниски спикер и ќе се изгласа составот на комисијата за избори и именувања. Наместо суштинска расправа, седницата помина во реплики и контрареплики кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ си ги даваа меѓу себе.

34 поврзани вести »

Претседателот Иванов го именува Зоран Иванов за директор на Агенцијата за разузнавање

Телма - пред: 4 часа

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го именуваше д-р Зоран Иванов за нов директор на Агенцијата за разузнавање, откако заврши мандатот на досегашниот директор Наќе Чулев. Во соопштението од кабинетот на претседателот се наведува дека Иванов е ...

34 поврзани вести »

Груевски замина на партиски конгрес на Малта

Телма - пред: 4 часа

Првото столче во првиот ред во Собранието остана празно, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го немаше на продолжението на конститутивната седница на парламентот. Но многу бргу преку снимката на 360 степени беше откриено каде е Груевски наместо да биде во ...

41 поврзани вести »

Македонија најавува победа на пријателскиот меч против Белорусија

Телма - пред: 5 часа

Македонската фудбалска сениорска репрезентација го одржа последниот тренинг пред утрешниот пријателски натпревар на домашен терен против Белорусија. По деби квалификацискиот триумф над Лихтенштајн, нашиот национален тим најавува триумф за ...

71 поврзани вести »

Висок буџетски дефицит и во февруари

Телма - пред: 7 часа

Владата трошела повеќе отколку што прибрала пари во буџетот и во февруари годинава. Таа во вториот месец направила буџетски дефицит од 25 милиони евра, откако во јануари минусот бил уште повисок и изнесувал 35 милиони.

Тодор Кузманов: Нема многу причини за прослава на Светскиот ден на театарот кај нас

Телма - пред: 8 часа

Современата театарска продукција во Македонија е условена. Се е на принципот купи - продај, а кај што има трговија, нема уметност, вели долгогодишниот театарски критичар, Тодор Кузманов. Според него, немаме многу причини за прослава на Светскиот ден ...

66 поврзани вести »

Македонија ќе има сериозен проблем ако Турција ги пушти бегалците накај Европа

Телма - пред: 8 часа

Ако Турција ја оствари заканата и почне да пушта по 15 илјади мигранти секој месец накај Европа, а Грција одбие да ги прими, тогаш Македонија, но и другите земји од Балканската рута ќе се соочат со сериозен проблем, предупредуваат од невладиниот ...

19 поврзани вести »

Дискриминаторски пораки во дел од учебниците на факултетите

Телма - пред: 8 часа

Најголемата апсурдност е дека повеќето дискриминаторски содржини се во учебници кои се користат на факултетите за психологија и социјална работа. Идните стручни кадри се образуваат од лекции во кои Сидата е претставена како болест, а не синдром, ...

2 поврзани вести »

Превработени институции, лоша состојба во аграрот

Телма - пред: 8 часа

Платежната агенција, Агенцијата за храна и ветеринарство и Државниот земјоделски инспекторат се институциите што добиваат најмногу пари од буџетот но најмалку работат и даваат услуги со најлош квалитет, оцениле земјоделците анкетирани во анализата ...

10 поврзани вести »

Младите заминуваат поради политичката криза, компаниите остануваат без работници

Телма - пред: 8 часа

Нефункционирањето на државата поради пролонгираната политичка нестабилност, сериозно ги забавува процесите во стопанството. Покрај другите тешкотии, компаниите сега се соочуваат и со проблемот, како да ја обезбедат потребната квалитетна работна ...

18 поврзани вести »

Едмонд Темелко бил уапсен законски

Телма - пред: 8 часа

Дали приведувањето на градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко било законско, Врховниот суд ќе објави за најмногу еден месец вели претседателот на судот Јово Вангеловски, но неофицијано судски извори потврдуваат дека пет члениот совет веке гласал и ...

41 поврзани вести »

СДСМ: Груевски со бегството покажува непочитување на државата

Телма - пред: 8 часа

Од СДСМ реагираа на како што велат бегството на Никола Груевски на денот кога треба да биде избран претседател на Собранието со што тој „уште еднаш докажа дека не го интересира државата, туку единствено му е важно да избега од одговорност“.

122 поврзани вести »

СДСМ со предлог избор на спикерот да се одигра директно на седница

Телма - пред: 9 часа

СДСМ поднесе предлог претседателот на собранието да се избере директно на седница на парламентот, без да оди процедурата преку комисијата за избори и именувања, јавува собранискиот известувач на Телма, Јулијана Пешевска.

76 поврзани вести »

КОНСТИТУИРАЊЕ НА СОБРАНИЕТО- Милошоски во „судир“ со бескрајни внатрепартиски реплики, Адеми вели дека платформата е ...

Телма - пред: 9 часа

Собранието е на пауза откако на пладне продолжи конститутивната седница. Претседавачот Трајко Вељановски посочи дека на ред е расправа за избор на Комисијата за избори и именувања. Таа комисија треба да го предложи новиот собраниски спикер.

47 поврзани вести »

Вељановски до СДСМ- И вие кога бевте опозиција сами на себе реплициравте

Телма - пред: 11 часа

Откако сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата се пријавија за реплика на дискусијата на нивниот сопартиец, пратеникот Антонио Милошоски реагираа од СДСМ. Оливер Спасовски му се обрати на претседавачот Трајко Вељановски дека така не било ...

48 поврзани вести »

Груевски меѓу Скопје и Малта, меѓу избор на собраниски спикер и конгрес на ЕПП

Телма - пред: 11 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека во Малта, партискиот претседател Никола Груевски ќе ги претстави ставовите во однос на актуелните домашни случувања, политичката криза како и за стратешките интереси на Република Македонија.

41 поврзани вести »

Груевски на Малта, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со реплики во Собрание

Телма - пред: 11 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од денеска па наредните неколку дена ќе престојува во Малта каде се одржува Конгресот на Европската народна партија (EPP),потврдија од неговата партија.

41 поврзани вести »

Се помалку се садат јаболка во Тетово

Телма - 26.03.2017

Земјоделците од тетовскиот регион се повеќе се ориентираат кон засадување на нови овошни насади на сметка на традиционалните јаболка, круша, вишна и слива. Последниве неколку години на посевите се садат малини, аронија и лешници.

Институтот за македонски јазик седум години нема добиено пари за истражувачка дејност

Телма - 26.03.2017

Седум години Институтот за македонски јазик не добил пари за истражувачка дејност. Ваквата состојба е загрижувачка во време кога се инсистира на зачувување на јазикот како дел од идентитетот.

Метрополите без светло во Часот на планетата Земја

Телма - 26.03.2017

Светлата во светските метрополи синоќа беа изгаснати како дел од иницијативата час за планетата земја. Како симболичен гест за зашеда на струја, светлата беа изгаснати на најпознатите згради ширум светот на еден час, од 20:30, до 21:30 часот, по ...