TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Сметки за вода во износ од неколку илјади евра

Телма - 20.02.2017

Бојан Митановски бил шокиран кога на адреса на неговата ординација добил сметка за вода во износ од 370 000 денари. Се било во ред додека тој и сите соседи во зградата плаќале паушал преку пензионерското друштво во приземјето каде се верувало дека ...

Митревски го исфрли и мебелот на четирите синдикати

Телма - 20.02.2017

Превирањата во ССМ никако да запрат. Претседателот Живко Митревски откако ги исклучи од членство побунетите синдикати, викендов го исфрлил и мебелот од нивните канцеларии. Претставниците на четирите синдикати велат дека на овој начин Митревски само ...

21 поврзани вести »

6 дена протест на железничарите

Телма - 20.02.2017

Возовите непроверени, пругите напуштени. 6- ти ден вработените во одржување и инфраструктура на македонски железници протестираат за долг од месец и половина за плати и придонеси. Наметнати со старата и дотраена заштитна облека ги напуштија ладните ...

86 поврзани вести »

Обвинителството истражува изборни нерегуларности кај функционери на МВР

Телма - 20.02.2017

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ги истражува изборите во Скопје, Куманово и Струмица одржани во 2014-та и 2016-та година. Предистражната постапка е отворена за поранешни високи функционери на МВР, како и други физички ...

81 поврзани вести »

Спорните гласачи се враќаат во Избирачкиот список

Телма - 20.02.2017

На редовните локални избори што треба да се одржат во мај, бројот на гласачи ќе биде поголем за триесетина илјади. На Избирачкиот список повторно ќе се запишат нешто повеќе од 29 илјади гласачи кои беа избришани пред парламентарните избори во ...

25 поврзани вести »

ДУИ: Нема пречка да се формира влада

Телма - 20.02.2017

Потесното раководство на ДУИ ќе ги разгледува забелешките на СДСМ во врска со нацрт законот за употреба на јазиците. Високи партиски извори велат дека нема големи разлики во ставовите на двете партии.

45 поврзани вести »

Еврозоната очекува да најде излез од ќорсокакот за планот за Грција

Телма - 20.02.2017

Министрите за финансии на еврозоната денеска ќе оддржат средба во Брисел, на која се очекува да најдат излез од ќорсокакот поврзан со планот за спас на Грција, во пресрет на неколкуте значајни избори во Европа кои би можеле да се одразат врз грчкиот ...

33 поврзани вести »

ОЈО за организиран криминал истражува злоупотреби за време на предвремените избори во 2014 и 2016 година

Телма - 20.02.2017

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека работејќи континуирано на откривање и гонење на организираниот криминал и корупција, спроведува предистражни постапки за злоупотреби на службените ...

81 поврзани вести »

МЖ Транспорт ќе ги исплати заостанатите плати

Телма - 20.02.2017

Од Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска информираа дека пред почетокот на овој викенд на вработените ќе им биде исплатен вториот дел од платата за декември 2016, а до крајот на месецов и платата за јануари 2017 година.

32 поврзани вести »

Трет ден штрајк во Македонски железници

Телма - 20.02.2017

Железничкиот сообраќај, товарен и патнички, веќе трет ден е во прекин, поради штрајкот на железничарите и другите работници во одделот инфраструктура кои бараат плати. Во моментов вработените во одделот инфраструктура ја бараат втората половина од ...

86 поврзани вести »

Вишиот суд на Нов Зеланд одлучи Ким Дотком да биде екстрадиран во САД

Телма - 20.02.2017

Вишиот суд во Нов Зеланд донесе денеска одлука основачот на Мегааплоуд, Ким Дотком, обвинет од Вашингтон дека организирал масовно пиратство на Интернет, да биде екстрадиран во САД. Аферата почна во јануари 2011 година, кога новозеландската полиција ...

Брегзит во Горниот дом на Британскиот парламент

Телма - 20.02.2017

Предлог законот за Бгрегзит денеска ќе биде разгледан од горниот дом на британскиот парламент. Пратениците во Долниот дом веќе го подржаа предлог законот но Владата нема мнозинство во Домот на Лордовите.

19 поврзани вести »