TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Грција излегува од должничката криза

Телма - пред: 20 часа

Грција денеска ќе ја реализира долгоочекуваната емисија на обврзници, соопшти грчкото Министерство за финансии, што ќе биде прво издавање на грчки хартии од вредност од 2014 година. Министерството објави „емисија на нови хартии од вредност ...

19 поврзани вести »

„Њузвик“: Тилерсон би можел да поднесе оставка до крајот на годината

Телма - пред: 20 часа

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон до крајот на годината би можел да се повлече од функцијата, незадоволен од својот статус во Администрацијата на претседателот Доналд Трамп и од мешањето на Белата куќа во работењето на Стејт департменто, ...

21 поврзани вести »

Косово пред енергетски колапс

Телма - пред: 20 часа

Косово се наоѓа на прагот на енергетски колапс, бидејќи има резерва на јаглен само за уште еден месец. Доколку Владата на Косово не обесштети осум домаќинства во селото Шипитуле, преку чии имоти треба да се мине за да се стигне до ископите на ...

15 поврзани вести »

Џорџо Комаи: Во Македонија и Хрватска има најмногу улици и плоштади со името на Тито

Телма - пред: 20 часа

Италијанскиот експерт за посткомунистички општества и Источна Европа, Џорџо Комаи креирал мапа на улици и плоштади кои го носат името на Јосип Броз Тито. Улиците и плоштадите ги собрал на едно место користејќи ја платформата OpenStreetMap и ...

16 поврзани вести »

Ватиканските фонтани без вода поради суша

Телма - пред: 20 часа

Ватикан соопшти дека поради суша во Италија ги затвора сите фонтани „вклучително и оние на плоштадот на Свети Петар во Рим и фонтаните во ватикански дворови“. Радио Ватикан јави дека таа одлука е поврзана со учењето на папата Франциско за ...

8 поврзани вести »

Врховниот суд денеска одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и Бошковски

Телма - пред: 20 часа

Врховниот суд, според најавите, денеска треба да одлучува по жалбите на Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски обвинети во случајот „Тврдина-Таргет“, кои од Апелација добија притвор.

45 поврзани вести »

Апелација ги објави одуките по жалбите за „Титаник“

Телма - пред: 21 часа

Апелациониот суд ги објави одлуките за одбивање на мерките притвор за обвинетите во „Титаник“, меѓу кои за Никола Груевски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

76 поврзани вести »

Владата почнува да назначува членови на Управни и надзорни одбори

Телма - пред: 21 часа

На денешната седница Владата ќе започне со назначување членови на надзорните и управните одбори, како основа за именување нови директори во државните компании и институциите. Назначувањето ќе се одвива и во текот на следните неколку седници.

17 поврзани вести »

ОЈО отвори предистражна постапка за исчезнатите дела од Националната галерија на Македонија

Телма - 24.07.2017

Од Основното јавно обвинителство велат дека известувањата за исчезнатите дела од Петар Мазев и Владимир Величковски, од објектите на Владата и Министерството за одбрана , од МВР ги добиле на 05 и на 20 јули.

7 поврзани вести »

Тројца обвинети за убиството во Охрид

Телма - 24.07.2017

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 79-годишниот Наум Спасески, неговиот 45 годишен син Зоран и 24 годишниот внук Дарко за сторено кривично дело „убиство“. Тие се товарат дека во нарушувањето на јавниот ред и мир што се случило вчера околу 17 ...

46 поврзани вести »

Референдумот во Дојран за влакно успеа

Телма - 24.07.2017

Референдумот во Дојран за влакно успеа. 51,22% од вкупниот број гласачи излегле на гласање, односно 1407 од вкупно 2747 гласачи. Во текот на вчерашниот ден излезеноста беше прилично ниска, а најголемата разлика ја правеа населените места.

Дуда подлегна на притисоците, стави вето на спорните закони

Телма - 24.07.2017

Претседателот Анжеј Дуда им подлегна на притисоците од десет-дневните протести и стави вето на два од три закони со кои, според владејачката партија, требаше да се реформира правосудниот систем во земјата.

45 поврзани вести »

Кинеските инвестиции извор на корупција?

Телма - 24.07.2017

Кинеските инвестиции во инфраструктурата во земјите од Западен Балкан ја поттикнуваат и онака раширената корупција во регионот, пишува во анализата на Институтот за безбедносни истражувања на ЕУ.Ваквото тврдење се поткрепува со бројката од 5,5 ...

22 поврзани вести »

Пазарни инспектори уште не прават вонредни контроли на нафтата, ЈСП молчи

Телма - 24.07.2017

Државниот пазарен инспекторат досега не спровел вонредни контроли на квалитетот на горивото што се продава низ бензинските пумпи во земјава, иако во јавноста излегоа сериозни наводи дека сомнителна нафта од Албанија се увезува и во Македонија.

4 поврзани вести »

Партијата на екс-амбасадорот Еленовски ја напушти колаицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 24.07.2017

Социјалдемократската Унија одлучи да излезе од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ. „Социјалдемократската унија останува активна на македонската политичка сцена и во иднина ќе продолжи да се залага за конструктивен политички ...

12 поврзани вести »

Хелсиншки: Зголемен бројот на злосторства од омраза

Телма - 24.07.2017

Многу насилство од омраза, малку судски разврски. Од 70 случаи што ги регистрирал Хелсиншки, обвиненија се покренати само за 13. Комитетот реагира и дека се водат несоодветни судски постапки.

11 поврзани вести »

Имплементација на реформите од планот 3-6-9

Телма - 24.07.2017

Пролонгирањето на собраниската седница за разрешување на Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски нема да смени ништо: тој ќе биде разрешен порано или подоцна, вели вицепремиерот за евроитеграции Бујар Османи.

29 поврзани вести »

Случајот „Тврдина - Таргет“ утре пред Врховен

Телма - 24.07.2017

Сите обвинети кои лично го примиле обвинителниот акт од СЈО во 17-те случаи поднеле приговори на обвинението или ги подготвуваат приговорите. Денеска обвинителот во СЈО потврди дека до СЈО се дојдени 20-тина приговори.

76 поврзани вести »

Канческа - Милевска е изненадена од барањето за притвор

Телма - 24.07.2017

Екс министерката за култура е изненадена што СЈО бара притвор за неа. Ова го кажа пред судиите од скопскиот апелационен суд кои решаваат дали и понатаму Елизабета Канчевска Милевска ќе биде без пасош или можеби ќе оди во притвор.

80 поврзани вести »

Маж со моторна пила напаѓал луѓе на улица

Телма - 24.07.2017

Најмалку пет луѓе се повредени, од кои двајца потешко, кога маж со моторна пила почнал да напаѓа луѓе во градот Шафтхаусен, на северот од Швајцарија. Полицијата пристигнала на местото на настанот на повикот дека повредени луѓе лежат на улица.

49 поврзани вести »