TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Полска ризикува да и биде одземен гласот во ЕУ

Телма - 19.07.2017

Европската комисија денеска предупреди дека следната недела ќе преземе нови чекори во казнените процедури што ги отвори против Полска, а се поврзани со владеењето на правото. Еврокомисија денеска и официјално ја повика Владата на Полска да го ...

27 поврзани вести »

Локализиран пожарот кај Сплит

Телма - 19.07.2017

Пожарникарите и војниците со зеднички сили спречија големиот пожар крај Сплит да се прошири кон овој хрватскиот туристички град, соопштија денеска локалните власти. П ожарот меѓу градовите Омиш и Сплит уништи околу 4.500 хектари шума, а при ...

40 поврзани вести »

Во Италија уапсени 34 осомничени мафијаши

Телма - 19.07.2017

Италијанските власти денеска уапсија 34 осомничени членови на мафијата во голема полициска операција на 25-годишнината од убиството на судијата во борба против мафијата Паоло Борселина, извршено од сицилијанската Коза ностра.

Началникот на францускиот Генералштаб поднесе оставка поради кратење на буџетот

Телма - 19.07.2017

Началникот на Генералштабот на француските вооружени сили, генерал Пјер до Вилие поднесе оставка од функцијата. Неговата оставка се случува во тензична атмосфера откако претседателот Емануел Макрон предложи намалување на буџетот за одбраната.

31 поврзани вести »

Апелација ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Телма - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

120 поврзани вести »

Владата не очекува долгот на државата кон стопанството да надмине 700 милиони евра

Телма - 19.07.2017

Премиерот Зоран Заев денеска соопшти дека долгот на државата кон стопанството не очекува да надмине 700 милиони евра. - Се уште се прават анализи. Стигнавме до ставка од 400 милиони евра. Сепак, не очекуваме долгот на државата кон бизнис заедницата ...

22 поврзани вести »

Заев: Законот за јазици ќе биде донесен пред локалните избори

Телма - 19.07.2017

Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори и со тоа нема да ги изгуби гласовите на граѓаните ниту од македонската, ниту од албанската етничка заедница, изјави денеска премиерот Зоран Заев. - Една работа е сигурна.

Трамп и Путин се сретнале два пати на годинешниов Самит Г20 во Хамбург

Телма - 19.07.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин се сретнале два пати на Самитот Г20, во Хамбург, а не еднаш како што тоа досега се веруваше. Белата куќа синоќа ја потврди втората средба, но не соопшти некакви други ...

76 поврзани вести »

Арапските земји, кои о бојкотираат Катар, го повикаа емиратот да прифати шест принципи за борба со тероризмот

Телма - 19.07.2017

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин, кои ги прекинаа односите со Катар, поради наводното финансирање и поддршка на земјата за терористичките организации, го повикаа емиратот да прифати шест принципи за борба против ...

33 поврзани вести »

Мадуро го отфрли предлогот на Трамп Венецуела да се откаже од изборите на Уставотворно собрание

Телма - 19.07.2017

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го отфрли повикот на својот на американски колега, Доналд Трамп, неговата земја да се откаже од планот на 30 јули да одржи избори за Уставотворно собрание, пренесоа американските медиуми.

22 поврзани вести »

Почнува судењето на обвинетите за тероризам на денот на парламентарни избори во Црна Гора

Телма - 19.07.2017

Во Подгорица денеска почнува судењето на обвинетите за обидот за тероризам на денот на парламентарните избори во Црна Гора, на 16 октомври минатата година, а Врховниот суд овозможи директен телевизиски пренос од оваа постапка, јави Танјуг.

26 поврзани вести »

Во западна Канада беснеат пожари, евакуирани десетици илјади лица

Телма - 19.07.2017

Во западна Канада и натаму беснеат пожари, од кои само во покраината Британска Колумбија горат 155 пожари, а евакираните десетици илјади лица се уште не можат да се вратат во своите домови, соопштија властите.

69 поврзани вести »

Нимиц: Има нов импулс во напорите за решавање на спорот за името

Телма - 19.07.2017

Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија ...

31 поврзани вести »