TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Пелистер загуби во „вечното дерби“, судијата Ставрев главен актер

Тера - пред: 5 часа

Вардар го совлада Пелистер со 1-0 во големото дерби на македонскиот фудбал, кое овојпат беше „зачинето“ и со прославата на навивачката група „Комити“ на два јубилеи – 30 години навивачка група и 70 години од основањето на нивниот омилен клуб.

112 поврзани вести »

МВР: Во Битола не се констатирани посериозни прекршоци

Тера - пред: 16 часа

Врз основа на претходно добиени оперативни сознанија дека во голем број угостителски објекти не се почитуваат законските прописи во поглед на функционирањето на правните субјекти,незаконски престој на лица во Република Македонија, користење ...

51 поврзани вести »

Полицијата го утврди идентитетот на безживотното тело пронајдено во Охридското Езеро

Тера - пред: 18 часа

На 18.11.2017 година во 11,55 часот во СВР-Охрид било пријавено дека во водите на Охридското езеро, во близина на Полициската станица за Езерска полиција бил пронајден човечки леш. Истиот бил изваден од водите на езерото а околу 14,00 часот е ...

58 поврзани вести »

Хан утре доаѓа во Македонија

Тера - пред: 20 часа

Јоханес Хан, Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика в понеделник доаѓа во Скопје, за да провери до каде се реформите неопходни за интеграција на земјата во ЕУ како и за реализација на планот 3-6-9 на Владата.

47 поврзани вести »

Реакции по владината одлука земјоделците да плаќаат персонален данок на приход

Тера - пред: 20 часа

За секој продаден килограм зеленчук и овошје, земјоделците ќе се оданочуваат. Ова го предвидуваат измените во законот за персонален данок од доход што државата планира да го воведе. Досега земјоделците беа ослободени од плакање данок ако имаа ...

25 поврзани вести »

Собранието ја усвои прераспределбата на 1,6 милијарди денари меѓу буџетските корисници

Тера - пред: 20 часа

Со 51 глас „за“, 25 „воздржани“ и ниту еден „против“ Собранието на Република Македонија ја усвои одлуката за прераспределба на 1,6 милијарди денари меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите.

33 поврзани вести »

Следната недела пресуда за Ратко Младиќ

Тера - пред: 20 часа

Следната недела Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија ќе донесе пресуда за Ратко Младиќ, поранешниот генерал на босанските Срби обвинет за геноцидот во Сребреница и други воени злосторства, вклучувајќи ја и опсадата на Сараево.

6 поврзани вести »

Втор круг од локалните избори на Косово

Тера - пред: 20 часа

Во 19 општини во Косово денеска се одржува втор круг од локалните избори, додека во Патреш се прегласува. Право на глас имаат 1.353.613 граѓани, а се гласа на 1.777 избирачки места. Демократскиот Сојуз на Косово се натпреварува во 12 општини, ...

16 поврзани вести »

Снегот ги изненади и Русите

Тера - пред: 20 часа

Првиот снег ги изненади дури и Русите , кои живеат на истокот на земјата, во регионот на Владивосток. Само за последните 24 часа во Владивосток се случиле дури 256 сообраќајки предизвикани од неисчистените ...

7 поврзани вести »

Граѓаните на Зимбабве го слават падот на Мугабе

Тера - пред: 21 часа

Десетици илјади граѓани на Зимбабве излегоа денес на улиците на главниот град Хараре за да ја изразат својата радост од очекуваниот пад на претседателот Роберт Мугабе и пееја, танцуваа и ги гушкаа војниците.

91 поврзани вести »

Закани кон рускиот претседател Путин

Тера - пред: 21 часа

Руските служби добија вчера десетици закани против претседателот Владимир Путин, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Имаше десетици извештаи за околу 50 експлозивни направи на патот моторизираната придружба на претседателот кон Санкт ...

13 поврзани вести »

Полицијата и УЈП во акција низ битолските и прилепските локали

Тера - 18.11.2017

Како што неофицијано се дознава министерството за внатрешни работи во координација со УЈП, вечерва почна акција во прилепските и битолските локални. Се претресуваат ресторани, кафулиња, барови за нелегално точење на алкохол на малолетници, ...

62 поврзани вести »

Европска победа од +4 за Еурофарм Работник

Тера - 18.11.2017

Maкедонскиот претставник во Челинџ Купот, Еурофарм Работник извојува победа од 28-24 (12-8) против литванскиот претставник Гранитас Каунас и пред реваншот следната сабота има предност од четири гола разлика.

19 поврзани вести »

Тевдовски бара поддршка од пратениците за државата да исплати дел од долговите

Тера - 18.11.2017

Одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници е со цел подмирување на заостанати обврски, им рече на пратениците министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната собраниска седница, пишува Фокус.

33 поврзани вести »

И денеска облачно и врнежливо

Тера - 18.11.2017

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, на повеќе места пообилни, особено во јужните и западните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. И утре времето ќе биде променливо облачно, а кон крајот на денот во западните ...

53 поврзани вести »

СЈО се приклучува на работната група за следење на комуникациите

Тера - 18.11.2017

Специјалното јавно обвинителство станува дел од работната група за следење на комуникациите за имплентирање на препораките на Прибе, ова беше усвоено на владината седница со дополнување на одлуката за формирање работна група за примената на планот ...

13 поврзани вести »

Шест лица сé уште се водат за исчезнати по поплавите во Грција

Тера - 18.11.2017

Шест лица сè уште се водат исчезнати по поплавите што ја погодија Грција, а во кои загинаа 16 лица. Сè уште не е направена целосна процена на материјалната штета, а владата во земјата нема пристап да им обезбеди хуманитарна помош, вклучувајќи храна ...

20 поврзани вести »

Трамп итно да постапи и да го зачува мирот на Балканот

Тера - 18.11.2017

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп треба итно да постапи за да го зачува мирот и стабилноста на Балканот, пишува американскиот аналитичар Даниел Сервер во најновото издание на списанието на Советот за меѓународни односи.

9 поврзани вести »

Објавени уште 10.744 документи за убиството на Кенеди

Тера - 18.11.2017

Уште 10.477 документи на ФБИ поврзани со убиството на некогашниот американски претседател Џон Ф. Кенеди денеска беа објавени од страна на националниот архив на САД. Од нив 8.336 документи се објавени во целост, додека 2.408 се во ограничен формат, а ...

3 поврзани вести »

До 2030 година 15 земји ќе го исфрлат јагленот од производството на струја

Тера - 18.11.2017

Најмалку 15 земји се приклучија на Меѓународниот сојуз кој планира до 2030 година постепено да го исфрли јагленот од производството на електрична енергија, соопштија претставници на Обединетите нации кои учествуваа на преговорите за клима, што се ...

13 поврзани вести »