TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

И Груевски и Балтовски на средба со Заев

Тера - пред: 26 мин

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик министерот за животна средина Јани Макрадули и од својот советнички тим, синоќа оствари средба со претставници од граѓанската иницијатива „О2 коалиција за чист ...

29 поврзани вести »

И Субхи Јакупи поднесе оставка од ДИК

Тера - пред: 1 час

Членот на Државната изборна комисија Субхи Јакупи е четвртиот член кој поднесе оставка од функцијата. Тој потврди дека својата оставка ја поднел денеска до Собранието. Јакупи вели дека оставката е негов личен чин и дека парите ќе ги врати во буџетот.

62 поврзани вести »

Купиле мобилен телефон со фалсификувани евра

Тера - пред: 3 часа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25 годишно лице од Дијарбакир, РепубликаТурција, со престојувалиште во Битола и 23 годишно лице исто така од Дијарбакир, Република Турција, со престојувалиште во Скопје, поради постоење основи на сомнение за ...

4 поврзани вести »

Европа под снег

Тера - пред: 4 часа

Аеродромот Завентем во Брисел и денеска откажа поголем дел од раните утрински летови поради зимските услови во Белгија. Аеродромот вчера беше затворен поради обилни врнежи од снег. Немаше ниту полетувања ниту слетувања, соопштија аеродромските ...

51 поврзани вести »

Сончево време, во Битола дневната до 11 степени

Тера - пред: 6 часа

Утрово најстудено со -4 степени во Берово, Скопје-Петровец , -3 Струмица, -2 Тетово, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, -1 Виница, 0 Кр. Паланка, Штип, Битола, 1 Куманово, 2 Крушево, Ѓуриште, Дојран, Прилеп, 3 Пожаране, 4 Маврово, Лазарополе, 5 ...

54 поврзани вести »

Нема возови, штрајк во железницата

Тера - пред: 6 часа

Железничкиот товарен сообраќај во Македонија од вчера наутро е во целосен прекин, а од полноќ и железничкиот патнички сообраќај. Вработените велат дека причина за прекинот е неисплатениот втор дел од платата за октомври.

45 поврзани вести »

Србија помина третина од патот до ЕУ

Тера - пред: 6 часа

Србија на меѓувладината конференција во Брисел отвори две нови поглавја во своите пристапни преговори, пренесуваат српските ...

32 поврзани вести »

Путин и Ердоган го предупредија Израел

Тера - пред: 6 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин на заедничка конференција за новинарите предупредија дека американското признавање на Ерусалим за престолнина на Израел може да предизвика ескалација на тензиите на ...

116 поврзани вести »

Њујоршкиот бомбаш дошол во САД пред 7 години

Тера - пред: 6 часа

Претставнници на полицијата во Њујорк изјавија дека 27 годишнното лице кое вчера активира импровизирана бомба во метрото дошло во САД пред седум години од Бангладеш со виза за луѓе чии роднини се граѓани на САД или постојано се населени во таа земја.

44 поврзани вести »

Сенаторка побара Трамп да поднесе оставка поради случаите на сексуално малтретирање

Тера - пред: 6 часа

Американската сенаторка Кирстен Џилибренд, која претставува државата Њујорк и е од редовите на Демократската партија, вчера го повика претседателот Доналд Трамп да поднесе оставка поради обвинувањата на жени кои тврдат дека тој сексуално ги ...

15 поврзани вести »

Животната средина во Пелагонија низ бројки

Тера - пред: 18 часа

Каква вода пиеме, каков е воздухот што го дишеме, каква храна јадеме, со кои заразни заболувања се соочува населението во Македонија, колку индустриски капацитети ги задоволиле еколошките стандарди, се дел од анализата што е направена и за општините ...

ГАЛЕРИЈА И ВИДЕО: 11 Црно-бел хуманитарен бал на лајонсите

Тера - пред: 22 часа

Лајонс клубот Битола по 11 пат викендов го организираше традиционалниот ЦРНО БЕЛ БАЛ, најголемиот лајонистички настан и во Дистрикт 132 и во поширокиот регион. Секоја година настанот е тематски посветен на одредена земја со која Лајонсите имаат и ...

5 поврзани вести »

Денот на превенцијата одбележан со најмладите

Тера - пред: 22 часа

Денот на превенција во битолската полиција одбележан со најмладите. Пред децата од градинките, основните и средните училишта припадниците на полицијата ја презентира полициската опрема и моторните возила.

2 поврзани вести »

Стари трактори на Тракторијада во Могила

Тера - пред: 22 часа

За прв пат годинава на тракторијадата во Могила посетителите имаа можност да ја погледнат изложбата на стари трактори олдтајмери. Некои од сопствениците велат дека незнаат колку се стари, некои беа со година на производтаво од 73 до 77, но ...

Битолчани избираат најдобар сообрајќаен срам

Тера - пред: 22 часа

Поради лошото паркирање на јавниот простор во градот, и узурпација на јавниот простор, битолчани избираат најсрамно паркирање. Најсрамните паркирања се објавувани во албумот „Битолски сообраќаен срам“ на фејсбук страницата „Битола на точак“.

5 поврзани вести »

Нови цени на горивата – бензините и дизелот поскапуваат

Тера - пред: 23 часа

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – од вечерва ќе купуваме малку поскапи бензини и дизел. РКЕ повторно ги објави новите цени на горивата – и од вечерна на полноќ цените на бензините и дизелот се ...

56 поврзани вести »

Експлозија на Менхетен, приведено едно лице

Тера - пред: 23 часа

Утрово во централниот ден на Менхетн одекнала силна експлозија, по што едно лице е приведено. Во моментов нема информации за повредени, ниту, пак, е утврдена причината за експлозијата. Неофицијално, според првичните нинформации се работело за обид ...

36 поврзани вести »

Оставки во ДИК

Тера - 11.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија предложени од СДСМ, Игор Милев и Виолета Дума си поднеле оставки од своите места во комисијата, потврди Милев за НОВА ТВ. Неофицијално, оставка поднел и претседателот на ДИК, Александар Чичаковски.

92 поврзани вести »

Утрово прекин на наставата во ОУ Климент Охридски

Тера - 11.12.2017

Поради дефект на системот за греење во ОУ Св. Климент Охридски во Битола, претпладнево наставата беше прекината за учениците од првата смена. Од општина Битола велат дека дефектот е отстранет и дека учениците од попладневната смена се на настава.

26 поврзани вести »

Претседателот во посета на Бразил, ќе отвора македонска амбасада

Тера - 11.12.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во официјална посета на Федеративна Република Бразил. Утре, Иванов во Бразилија ќе биде примен од претседателот на Бразил, Мишел Темер, соопштија од неговиот Кабинет.

55 поврзани вести »