TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Средба на премиерот Заев со албанскиот премиер Рама во Скопје

Тера - пред: 23 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се сретна со премиерот на Република Албанија, кој е во Скопје за Самит 100. Албанскиот премиер Рама му честиташе на премиерот Заев за фер и демократски спроведените локални избори.

21 поврзани вести »

Преку 30 жртви во шумските пожари во Шпанија и Португалија

Тера - пред: 23 часа

Најмалку 34 лица загинаа во шумските пожари во Португалија и регионот Галиција, во Шпанија, соопштија властите. Во северниот и централен дел на Португалија во пожарите досега животот го загубија најмалку 31 лице, а преку 50 се повредени.

62 поврзани вести »

Бурата Офелија ја пустоши Ирска, тројца загинати

Тера - пред: 23 часа

Три лица загинаа кога тропската бура Офелија го погоди јужниот брег на Ирска, соборувајќи дрва и далноводи и создавајќи бранови со височина до 10 метри. Повеќе од 360.000 домови и компании се без електрична енергија, а уште 100.000 прекини се ...

21 поврзани вести »

Убиена новинарка од истражувачкиот тим на „Панама пејперс“

Тера - пред: 23 часа

Контроверзната новинарка Дафне Каруана Галиција беше убиена денеска со експлозија во нејзиниот автомобил, објавија светските медими. Возилото кое е распарчено на неколку делови е пронајдено во Биндија.

59 поврзани вести »

Ирачките сили презедоа области околу Киркук

Тера - пред: 23 часа

Советот за регионална безбедност на Курдистан соопшти дека провладините борци напредуваат јужно од Киркук Од ирачката војска соопштија дека нивни сили зазеле клучна воздухопловна база северно од градот Киркук, како и контролата врз аеродромот, ...

33 поврзани вести »

„Live Band“ ја претставуваат „Туѓина била маќеа“

Тера - пред: 23 часа

„Live Band“ (Лајв бенд), деновиве ја промовираат својата прва песна, заедно со првиот спот. Песната е со наслов „Туѓина била маќеа“, а истата е со карактеристичен македонски стил кој групата го негува од самото свое формирање.

21 поврзани вести »

СДСМ победи во 38 општини, ВМРО-ДПМНЕ во три во првиот круг

Тера - 16.10.2017

Според преелеминарните резултати од Државната изборна комисија СДСМ во прв круг доби градоначалници во 37 општини и во град Скопје. ВМРО-ДПМНЕ пак, во првиот круг успеа да освои три општини.

21 поврзани вести »

Го сакам филмот-13-то издание на Новиот германски филм

Тера - 16.10.2017

Центарот за култура – Битола во соработка со амбасадата на Република Германија во Република Македонија од 13 -ти до 16 ти октомври, го организираше 13-от Фестивал на новиот германски филм.

21 поврзани вести »

10 години без Тоше Проески

Тера - 16.10.2017

Македонија и Балканот денес се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 10 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка на патот за Загреб. Игри без граници беше албумот кој донесе нова боја во неговиот музички ...

119 поврзани вести »

Петровска: Довербата на битолчани треба да ја оправдаме

Тера - 16.10.2017

– Импресионирана сум од длабоката разлика која што е направена во Општина Битола. Ме радува ме импонира меѓутоа и чувствувам голема одговорност заради тоа што граѓаните веруваат во нашата програма, веруваат во нашиот идентитет и таа доверба треба да ...

21 поврзани вести »

Што пишуваат светските и европските медиуми за локалните избори во Македонија

Тера - 16.10.2017

-„Владејачката СДСМ прогласи победа на локалните избори“, е насловот под кој Радио Слободна Европа известува за вчерашното изјаснување во Македонија, кои Ројтерс ги нарече тест за прозападната оријантација на земјата.

Илиевска: 3000 битолчани размислуваат Поинаку

Тера - 16.10.2017

-Ми претставува огромна чест да ви се заблагодарам на дадените гласови за независната листа Поинаку. Вчера покажавме дека околу 3000 битолчани размислуваат Поинаку и го дале својот глас за нашата независна листа.

21 поврзани вести »

По сестринска линија, дојдоа и донираа во Битола

Тера - 16.10.2017

Сестринската партија на СДСМ од Битола , Социјал демократерна партија од општината Упландс-Бро од Шведска, денеска во Клиничката болница од Битола донираа постелнини и крпи. Беа пречакани од нивниот домаќин , и ја врачија донацијата на ургентното ...

21 поврзани вести »

Загина тракторист од с.Живојно

Тера - 16.10.2017

На 14.10.2017 година во 15,15 часот во ПО-Новаци, пријавено е дека дошло до несреќен случај во кој Ј.П.(69) од с.Живојно, при вршење земјоделски работи со трактор „Тафе 42“, на кој била приклучена сеалка, во еден момент се симнал од тракторот со цел ...

38 поврзани вести »

Кои општини во Пелагонија ги освои СДСМ и коалицијата

Тера - 16.10.2017

Според резултатите на Државната изборна комисија во најголем дел од општините во Пелагонија најмногу гласови освои коалицијата на СДСМ. Во Ресен, Демир Хисар, Крушево, Кривогаштани, Долнени и Прилеп најмногу гласови за кандидатите на СДСМ и нивната ...

21 поврзани вести »

Кој колку мандати освои во Советот на општина Битола

Тера - 16.10.2017

СДСМ и коалицијата на листата за советници според резултати на ДИК освоија 26.555 гласови, наспроти коалицијата на ВМРО ДПМНЕ за чија советничка листа гласале 17.481. За независната листа на Габриела Илиевска гласале 2969 гласачи, на трето место по ...

21 поврзани вести »

Петровска во Битола победи во првиот круг со 31.337 гласови

Тера - 16.10.2017

Според резултатите на Државната изборна комисија кандидатот на СДСМ и нивната коалиција во Наташа Петровска во Битола освои 31.337 гласови. СДСМ синоќа објави победа во првиот круг. Противкандидатот Зоран Илиоски од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата освои ...

21 поврзани вести »

Заев: Ви ја честитам слободата

Тера - 16.10.2017

„Ви ја честитам слободата. Нашиот народ знае што е исправно – заедно да бидеме сплотени во едно општество за сите. Само така ќе одиме напред“, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев од платото пред Владата, каде СДСМ и коалицијата ја прославија големата ...

21 поврзани вести »

Причините за резултатите и идниот правец ќе се дискутира веднаш по изборите

Тера - 16.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на прес од партиското седиште синоќа соопшти дека првиот круг од локалните избори поминал „недемократски“. Како претседател на партијата, имам највисока одговорност за изборните резултати, а за сето тоа, за ...

62 поврзани вести »