TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Може ли "Urus" да биде крал на Нирнбургринг?

Точка - тукушто објавено

На хартија, новиот SUV на Ламборџини има фантастични перформанси. Сега треба да ги потврди на местото каде што доаѓаат сите спортски автомобили да се докажат - познатиот „Зелен пекол“, односно германската патека Нирнбургринг.

3 поврзани вести »

Путин ги крие тајните платеници кои се борат за крвави пари?! Аплауз ги чека оние што ќе се вратат, а тие кои ќе ...

Точка - тукушто објавено

Руското министерство за одбрана изјавило дека 41 војник загинал во Сирија. меѓутоа, тој број е поголем од наведениот. Пред да биде убиен од снајпер на 23-годишна возраст во Сирија, Иван Слишкин на својата свршеничка и напишал трогателна порака на ...

Торес не сака да си оди: Се надевам дека ќе играм уште во Атлетико

Точка - пред: 54 мин

Шпанскиот напаѓач Фернандо Торес се надева дека ќе добие понуда да го продолжи договорот со Атлетико Мадрид. На 33-годишниот напаѓач му истекува договорот со мадридскиот клуб на крајот од сезоната, а со оглед на тоа што не добива премногу шанса, ...

3 поврзани вести »

Познат научник тврди дека стануваме сѐ помалку интелигентни

Точка - пред: 54 мин

Луѓето се сѐ помалку интелигентни, а причината за тоа се подобрените услови на живот на современите генерации кои што го симнуваат степенот на генијалноста, смета познатиот антрополог Едвард Датон.

3 поврзани вести »

Ја спречува појавата на бели влакна и ја зајакнува косата: Чудо од маска која жените ја користат со векови!

Точка - пред: 1 час

Меласа е природен засладувач кој често се користи при подготовка на слатки, но оваа чудесна намирница може да допринесе и во негата на косата. Оваа намирница е богата со минерали како магнезиум, железо и калциум, а според многу женски списанија, ...

2 поврзани вести »

Центар ќе ги избрише од планот шесте галии во Вардар

Точка - пред: 1 час

Шесте галии во Вардар ќе бидат избришани од планот „Мал ринг“, изјави градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, за „Макфакс“. Богдановиќ вели дека процедурата за менување на планот веќе ја почнале.

5 поврзани вести »

Дали е ова причината за радиоактивниот облак над Европа: Руската централа признала дека емитува нуклеарен изотоп

Точка - пред: 1 час

Висок службеник на руската нуклеарна централа Мајак, за која постои сомнение дека е одговорна за растот на радиоактивноста над Европа, забележан овој месец, признал денес дека таа централа емитува изотоп кој е регистриран на планината Урал, но ...

2 поврзани вести »

Нормализиран железничкиот сообраќај

Точка - пред: 2 часа

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако на вработените им бил исплатен и вториот дел од октомвриската плата. Со ова штрајкот на машиновозачите е во прекин и сите патнички и товарни возови ќе сообраќајат согласно редовниот возен ...

33 поврзани вести »

Донација од ЕУ за МВР во вредност од околу четири милиони евра

Точка - пред: 2 часа

Македонската полиција доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски на денешното доделување на донацијата од Европската Унија за ...

22 поврзани вести »

Превозот на ученици бил корумпиран до даска, рече обвинителот на СЈО

Точка - пред: 2 часа

Превозот на ученици во Битола бил корумпиран до даска, рече обвинителот на СЈО. Во воведните зборови за случајот „Транспортер“, обвинителот Трајче Пеливанов рече дека станува збор за организација на образованието која обвинетите се дрзнале да ја ...

7 поврзани вести »

Кинезите се подготвуваат за нуклеарна војна: Протекоа документи и открија строго чувана тајна

Точка - пред: 2 часа

Кинезите тајно градат мрежа на бегалски кампови долж својата 1,416 километри долга граница со Северна Кореја во исчекување на масовниот прилив на бегалци од таа земја кој што може да се случи доколку избие војна.

62 поврзани вести »

Таинствениот креатор на биткоин би можел да стане првиот светски трилионер

Точка - пред: 2 часа

Сатоши Накамото, креаторот на биткоин, сè уште не ѝ е познат на јавноста. Не се знае дали Накамото е една личност или група на луѓе, ниту дали е жив или мртов. Меѓутоа, доколку Накамото е една личност, тој е моментално 52-тиот најбогат човек на ...

36 поврзани вести »

Вардар подобар од Работнички во заостанатиот лигашки натпревар

Точка - пред: 2 часа

Шампионот Вардар го победи Работнички со 1:0 попладнево во заостанатиот натпревар од 12 прволигашко коло. Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Тигран Барсегјан во 78 минута по акцијата која ја започна Фелипе од левата страна.

55 поврзани вести »

„Челси нема да се откаже од титулата“

Точка - пред: 2 часа

Иако актуелните англиски шампиони заостануваат 11 бода зад лидерот Манчестер Сити, Бразилецот Вилијан порача дека неговиот Челси нема да се откаже од борбата за титулата во англиската Премиер лига.

25 поврзани вести »

Американците се скептични по прашањето за руското повлекување од Сирија: Немаме забележано ништо позначајно

Точка - пред: 2 часа

Американците се скептични во врска со руското повлекување од Сирија и сметаат дека прогласувањето на победата над Исламската држава е донесено прерано. Рускиот претседател Владимир Путин објави дека започнува големо повлекување на руските сили од ...

32 поврзани вести »

Димитров: Ова е историска година за Македонија

Точка - пред: 2 часа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Повелбата за партнерство меѓу Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД, и набљудувачите Словенија, Србија и Косово, денеска во Скопје, учествуваа на состанокот на ...

29 поврзани вести »

Оставките на членовите од ДИК ќе почекаат констатирање во Собранието?!

Точка - пред: 2 часа

Комисијата за прашања на изборите и именувањата сè уште нема добиено предлог за верификација на осумте оставки на членовите од ДИК, информираат од Собранието. Според законските прописи, откако предлогот за верификација на оставките ќе пристигне во ...

85 поврзани вести »

Атрактивната Софија Вергара денес изгледа подобро отколку пред 25 години

Точка - пред: 2 часа

Познатата актерка Софија Вергара и во петтата деценија воодушевува со своите атрактивни облини, убавото лице, но и стилот кој е едноставен, но и многу ефектен. Актерката спаѓа во оваа група на среќни жени кои се разубавуваат како што стареат, а тоа ...

2 поврзани вести »

Заев: Наша намера е да ја спречиме изградбата на рудниците

Точка - пред: 2 часа

Нашата намера е да ја спречиме изградбата на рудниците. Сè што постои, како правно-формални опции. Гледам дека има пропусти. Правните тимови работат. Ќе ги разгледаат сите овие резултати како заклучоци и ќе постапиме, одговори премиерот Зоран Заев, ...

38 поврзани вести »

Шекеринска-Вилијамсон: Потврдена поддршката од Велика Британија за членство на Македонија во НАТО

Точка - пред: 2 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во британското Министерство за одбрана, се сретна со секретарот за одбрана на Обединетото Кралство, Гавин Вилијамсон. На средбата министерката се заблагодари за британската поддршка за членство на ...

30 поврзани вести »