TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Падна договор за нова соработка: Олдриџ ќе „собере“ 72 милиони долари од Спарс

Точка - пред: 19 часа

Пред стартот на новата сезона во НБА лигата ни пристигна една интересна вест од САД, а тоа е дека центарот ЛаМаркус Олдриџ ја обновил соработката со Сан Антонио Спарс. Оваа информација е и одредено изненадување со оглед на тоа што изминатиов период ...

11 поврзани вести »

Понеделник, 23 октомври, неработен ден за сите граѓани

Точка - пред: 19 часа

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 23 октомври, понеделник, Денот на Македонската револуционерна борба, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на ...

16 поврзани вести »

Проштална средба на Димитров со словачкиот амбасадор

Точка - пред: 19 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска имаше проштална средба со амбасадорот на Словачка, Мартин Безак. „Министерот Димитров искажа високо уважување за соработката со Словачка и за личниот придонес на амбасадорот Безак во ...

6 поврзани вести »

МВР бара помош од граѓаните за идентификување на три лица што упаднаа во Собранието

Точка - пред: 19 часа

Од Министерството за внатрешни работи велат дека заради потребите на истражната постапка што се води во Основното јавно обвинителство – Скопје, а во врска со кривично-правниот настан од 27.04.2017 година случен во Собранието на Република Македонија, ...

35 поврзани вести »

Истражување: Научниците откриле што е заедничко за сите жени кои изгледаат младо

Точка - пред: 19 часа

Научниците од Харвард, за потребите на козметичката куќа “Olay” спровеле големо истражување со цел да дознаат како точно старее кожата на жената, а нивното истражување опфатило жени од различна возраст.

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот продолжува по изборите

Точка - пред: 19 часа

Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот кој го ветуваше СДС, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат од партијата, „хаосот и незаконието продолжуваат и по ...

31 поврзани вести »

Српски судии ќе положат заклетва пред Тачи

Точка - пред: 19 часа

Во Косово денеска во сила стапува Договорот за правосудство, кој беше постигнат по дијалогот помеѓу Белград и Приштина од почетокот на 2015 година. Според договорот, судиите од српска националност треба да се интегрираат во косовскиот правосуден ...

2 поврзани вести »

Во Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија

Точка - пред: 20 часа

Во Република Македонија 21,5 отсто од населението живее во сиромаштија. Во нашата земја, за жал, не се сиромашни само оние коишто немаат работа туку и голем број вработени. Токму затоа се важни мерките за зголемување на минималните приходи, со кои ...

50 поврзани вести »

Клоп доби провокација од новинарите, па одговори во свој стил: Јас сум харизматичен, забавен губитник…

Точка - пред: 20 часа

Составот на Ливерпул игра добро во првиот дел од сезоната, но таа напаѓачка формација и грешките во одбраната им однесоа многу бодови на „црвените“ како во Премиер лигата така и во Лигата на шампионите.

65 поврзани вести »

Министерството за правда го доби извештајот за проверката на АКМИС системот

Точка - пред: 20 часа

Извештајот за проверката на АКМИС системот во кривичниот суд пристигнал во Министерството за правда. Се очекува во текот на денот од таму да излезат со информации дали се вршеле злоупотреби во системот, односно дали намерно одредени судии се местеле ...

28 поврзани вести »

Познат идентитетот на петтемина напаѓачи на Села

Точка - пред: 20 часа

Андреј Мицов, Никола Војминовски, Александат Јаневски – Тошта, Коста Делов и Стојан Павлевски – Кобра се петтемина скопјани кои полицијата ги приведе за инцидентите во Собранието на 27 април и нападот врз пратеникот и лидер на Алијансата за ...

61 поврзани вести »

Самит 100 во Скопје: Зелен коридор Љубљана – Скопје – Тирана

Точка - пред: 20 часа

Балканските претприемачи од Скопје побараа од нивните политички елити да ја следат визијата за подобрување на инфраструктурата и меѓусебната поврзаност на Балканот. На Самитот 100 се промовираше платформата „Едисон“, со која се предвидува изградба ...

38 поврзани вести »

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Точка - пред: 20 часа

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

54 поврзани вести »

Мистериозните напади во Куба и натаму траат: Трамп знае кој е одговорен...

Точка - пред: 20 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Куба е одговорна за нападите на американските дипломати кои што од Хавана во САД се вратија со нарушено здравје. „Мислам дека Куба е одговорна. Верувам во тоа.

5 поврзани вести »

Повторно во полн сјај: Холивуд ја заборави, но сега повторно сите ја сакаат

Точка - пред: 20 часа

Долго време никој не ја гледаше славната актерка во јавноста. Анџелина Џоли се враќа во полн сјај – речиси една година по разводот со Бред Пит, актерката станала чест гостин на свечените настани и филмските премиери, а сега се појави и на насловната ...

ФРОДЕМ ги повикува внатрепартиските демократски сили на ВМРО- ДПМНЕ за обединување

Точка - пред: 20 часа

Фронтот за демократска Македонија – ФРОДЕМ ги повикува сите демократски внатрепартиски сили на обединување на принципиелна основа со цел заеднички да ги спроведат нужните промени. ФРОДЕМ повикува на отворен разговор за новите стратешки, програмски и ...

132 поврзани вести »

Шакира: Фудбалерите се платеници, но Пике…

Точка - пред: 20 часа

Колумбиската пејачка, Шакира ги опиша денешните играчи како платеници со тоа што од таа група го извади нејзиниот партнер, Жерард Пике. Ѕвездата на Барселона и музичката ѕвезда веќе подолг временски период се заедно, имаат две деца и многу добро се ...

3 поврзани вести »

АБА: Жориќ МВП на колото, Гарсија од МЗТ најдобар асистент

Точка - пред: 20 часа

Центарот на Цибона и на хрватската репрезентација Лука Жориќ е најкорисниот играч во четвртото коло во регионалната АБА лига. Искуснот центар во победата на Цибона над Цедевита, 100:94, партиципираше со 29 поени, 9 скокови и 2 блокади.

70 поврзани вести »

Драгана Левенска: Не сакам маж кој ќе се обиде да ме промени, туку ќе ме прифати

Точка - пред: 20 часа

Сензуалноста и субтилниот сексапил и шарм никогаш не ги наметнувала, дури и ги прикривала што ја правело во очите на другите уште помистериозна, интересна и привлечна. Во ова време на интелектуална површност и плиткост, актерката во Македонскиот ...

Боатенг откри дека бил загрижен за своето место во Баерн

Точка - пред: 20 часа

Жером Боатенг минатата сезона претрпе неколку сериозни повреди и беше стартер на само десет натпревари во дресот на Баварците. Германскиот репрезентативец имаше слаба минутажа во екипата на Баерн која што беше предводена од Карло Анчелоти кој што ...

94 поврзани вести »