TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Хорнер: Рено повеќе да работат, а помалку да зборуваат

Точка - пред: 21 часа

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, вели дека зборовите не значат многу кога станува збор за Рено и ветениот развој на агрегатот кој наводно треба да ја намали разликата со Мерцедес и Ферари.

6 поврзани вести »

За „обични“ патишта, но и за тркачки патеки: Porsche 718 Boxster/Cayman GTS

Точка - пред: 21 часа

Порше ги претстави GTS верзиите на новите Boxster и Cayman кои што се наменети за ентузијастите зад воланот кои што најмногу уживаат во спортското и брзо возење. Порше 718 Boxster и Cayman GTS се препознаваат на прв поглед по нагласениот спортски ...

5 поврзани вести »

Нема одмор ниту после ураганот „Офелија“: Пристигнува нова бура која се заканува да ја опустоши цела Британија

Точка - пред: 22 часа

Откако поголем дел на Ирска и Велика Британија се опоравија од ураганот „Офелија“ кој што однесе три животи, пристигнуваат предупредувања за нова бура наречена „Брајан“. Како што пренесуваат британските медиуми, бурата „Брајан“ ќе ја погоди Велика ...

22 поврзани вести »

Вака се опуштаат нарко-босови: Снимка од забава во Мексико протече на интернет

Точка - пред: 22 часа

Кратката видео снимка која се појавила на интернет ги шокирала гледачите и открила како се забавуваат нарко-босовите во Мексико. На снимката се гледа мала група луѓе која ужива во празна соба, додека неколку учесници се обидуваат да танцуваат на ...

3 поврзани вести »

Хумелс: И ние играчите сме виновни за отказот на Анчелоти

Точка - пред: 22 часа

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Матс Хумелс за германски „Билд“ изјави дека и играчите на баварскиот клуб се виновни за тоа што на Карло Анчелоти неодамна му беше врачен отказ. „Сигурно и ние играчите сме виновни за отказот на Анчелоти кој што ни беше ...

13 поврзани вести »

Тајни документи откриваат: Американците знаеле за едно од најсуровите злосторства во историјата...

Точка - пред: 23 часа

Американската влада знаела за масакрот на индонезиската војска за време на комунистичките чистки во периодот од 1965-та и 1966-та година на овој остров во југоисточна Азија. 39 документи од американската амбасада во Џакарта го покриваат периодот од ...

4 поврзани вести »

Бил и Хилари земале пари од Русите и им дале контрола над ураниумот: Во сè е замешан и Обама

Точка - пред: 23 часа

ФБИ имал докази уште во 2009. година дека руските оперативци користеле мито, уцена и други валкани тактики за да го прошират влијанието на Москва на САД преку атомска енергија, а во тоа им помогнала и администрацијата на Обама, која одобрила еден ...

6 поврзани вести »

Нова опција на Фејсбук – “самоуништувачки” статуси

Точка - пред: 23 часа

Фејсбук тестира нова опција која на корисниците ќе им овозможи статуси кои сами ќе се бришат по одредено време. Популарната социјална мрежа со овој потег сака да ги поттикне корисниците да користат само текст во своите статуси.

17 поврзани вести »

Монтела: На Милан му е потребна искра

Точка - пред: 1 ден

Тренерот на Милан, Винченцо Монтела изјави дека е потребно време за Милан да го подигне квалитетот на игра, откако се соочи со низа на критики поради лошите резултати на почетокот од сезоната.

23 поврзани вести »

Шеќерот ги “буди” ќелиите на карциномот и ги прави поагресивни

Точка - пред: 1 ден

Научниците откриле дека шеќерот ги „буди“ ќелиите на ракот и ги прави туморите поагресивни. Резултатите од деветгодишниот истражувачки проект во Белгија кој е објавен во списанието “Nature Communications” се сметаат за клучни во истражувањата за ...

4 поврзани вести »

Алијанса до СДСМ: Од Заев очекуваме неутрален однос кон сите коалициони партнери

Точка - пред: 1 ден

Очекуваме граѓаните, односно членовите и симпатизери на СДСМ во Струга во вториот круг да гласаат по сопствено убедување, рече Ељмир Азири одговарајќи на новинарско прашање дали очекуваат поддршка од СДСМ за нивниот кандидат Зијадин Села, затоа што ...

53 поврзани вести »

Пирели со розев ултрасофт во САД

Точка - пред: 1 ден

Пирели ќе ги обои своите ултрасофт пневматици со розева боја за време на Големата награда на САД со цел зголемување на свесноста за ракот на дојката. Формула 1 планира неколку настани во Остин како поддршка за добротворни цели, а Пирели исто така го ...

Беса и Алијанса за Албанците во вториот круг заедно ќе се борат за 12 градоначалници

Точка - пред: 1 ден

Движењето Беса ќе поддржат пет кандидати за градоначалници на Алијанса за албаниците додека, тие на Беса ќе им возвратат во седум општини во коишто тие имаат поголеми шанси за победа. Од двете партии рекоа дека се надеваат дека ќе успеат да ...

53 поврзани вести »

Ирачаните после заземањето на нафтените полиња од Курдите: Тие се минато, референдумот треба да го заборават

Точка - пред: 1 ден

Од официјален Багдад после навлегувањето на ирачката војска во Киркук порачаа дека прашањето околу независноста на ирачки Курдистан е минато, а на референдумот треба да заборават. Откако ирачката армија во текот на изминатите неколку дена навлезе во ...

39 поврзани вести »

#ШтоГледаш! Биди ТИ нивниот ГЛАС! - кампања за борба против трговијата со луѓе на „Отворена порта“

Точка - пред: 1 ден

Секоја година илјадници мажи, жени и деца се жртви на трговците со луѓе. Денес е 18 октомври, Европски ден за борба против трговијата со луѓе. Вклучете се во борбата против трговијата со луѓе и дадете поддршка преку објавување на вашата профилна ...

35 поврзани вести »

Овие војници заработуваат само 10 долари месечно: Толку се сиромашни што најчесто јадат каша од пченица

Точка - пред: 1 ден

Војниците на туркменистанската војска добиваат намалени оброци, пишува "Туркменистанска хроника". Војниците најмногу добиваат каша од пченица, додека претходно јаделе пире од компир со риба, но овие јадења поради рационализација биле исфрлени од ...

Џафери оствари билатерална средба со претседателката на Сенатот на Холандија

Точка - 18.10.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денес во рамките на 137. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ), што се одржува во Санкт Петербург, Руска Федерација, оствари билатерална средба со Анкие Брокерс Кнол, ...

Ѓорчев: Извештајот на ОБСЕ е необјективен

Точка - 18.10.2017

Извештајот на ОБСЕ/ОДИХР е необјективен и не ја одразува фактичката состојба на изборниот процес, вклучувајќи го и денот на гласањето. Тој повеќе е замижување и перење на сите нерегуларности, отколку изнесување на виделина и прецизно посочување на ...

84 поврзани вести »

МВР: Нападот пред штабот на ГРОМ е расчистен, доказите се во обвинителство

Точка - 18.10.2017

Случајот со нападот пред штабот на ГРОМ е расчистен, доказите се испратени во обвинителство, информира Министерството за внатрешни работи. Инцидентот се случи во неделата додека се пребројуваа резултатите од гласањето на локалните избори.

Португалската министерка за внатрешни работи поднесе оставка поради пожарите

Точка - 18.10.2017

Португалската министерка за внатрешни работи, Констанца Урбано де Суза, поднесе оставка поради пожарите во кои загинаа десетици луѓе. Португалија од вчера е во тридневна национална жалост поради загинатите во шумските пожари.

17 поврзани вести »