TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

За плати, пензии и социјала, догодина 43,37 милијарди денари

Точка - 12.12.2017

Министерството за труд и социјална политика, со буџет од 43 милијарди 375 милиони и 583 илјади денари во 2018 година, ќе ги решава проблемите во областа социјалната заштита, заштитата на децата, инклузијата, деинституционализација на институциите за ...

40 поврзани вести »

За поголема мускулна маса: Пет работи кои мора да ги знаете за протеините

Точка - 12.12.2017

Протеините се основниот градбен елемент на нашите мускули и обично протеинската исхрана најмногу ја применуваат мажите кои тренираат и кои целат кон зголемување на својата мускулна маса. Сепак, голем дел од нив всушност не ги знаат сите квалитети и ...

5 поврзани вести »

Обвинителката Ленче Ристоска е за легализација на канабисот, но во строга законска процедура

Точка - 12.12.2017

Во просториите на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, се одржа научна расправа на тема „Легализација на канабис, да или не?“. На научната расправа говореа повеќе панелисти, меѓу кои и обвинителката Ленче Ристоска и судијата Владимир ...

Средба Заев – Харадинај: „Диво Насеље“ нема да ги наруши односите меѓу Скопје и Приштина

Точка - 12.12.2017

Премиерите на Македонија и Косово, Зоран Заев и Рамуш Харадинај се согласиле дека е потребна меѓународна истрага во врска со настаните во Диво Насеље. По средбата со косовскиот премиер, Заев изјави дека граѓаните на двете земји заслужуваат да ја ...

Нова драма: Раиола смисли план, Донарума бара раскин на договорот со Милан

Точка - 12.12.2017

Минатото лето бевме сведоци на голема сага околу младиот Џанлуиџи Донарума за прашањето дали ќе потпише нов договор и ќе остане во Милан. На крајот по многу пресврт Донарума потпиша нов договор со „росонерите“ до 2021 година со годишна плата од ...

46 поврзани вести »

Ливерпул го има утврдено наследникот на Кутињо, во јануари испраќа супер понуда

Точка - 12.12.2017

Веќе долго време трае сагата на релација Ливерпул-Филипе Кутињо-Барселона со тоа што се чини дека прашање е на време кога офанзивниот играч ќе се пресели на „Камп Ноу“. Минатото лето премиерлигашот имаше јасен став и не сакаше да чуе за продажба на ...

14 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Побаравме поддршка од народниот правобранител и ОБСЕ за притворените пратеници

Точка - 12.12.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојовски на денешната прес-конференција од пред Собранието информираше дека за притворот на пратениците ги известиле народниот правобранител и канцеларијата на ОБСЕ.

НЛБ Нов пензиски фонд се продаде на Сава Ре од Љубљана

Точка - 12.12.2017

Постапката за продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд е комплетирана. Денес, 12-ти Декември, 2017 година во НЛБ Галеријата во Скопје, беше потпишан договор за продажба на НЛБ Нов пензиски фонд , пензиско друштво кое управува со два ...

23 поврзани вести »

Сериски убиец пратил писмо до весниците и шокирал: Имав и други жртви, но не откривам ништо

Точка - 12.12.2017

Осудениот сериски убиец, Тод Колеп, пратил писмо до медиумите во Јужна Каролина во кое објаснува дека полицијата не ги пронашла сите негови жртви, но дека не планира да им помогне во истрагата.

2 поврзани вести »

Мултимедијален концерт на Дарија Андовска и Ана Пандевска

Точка - 12.12.2017

Во петок (15 декември) во камерната сала на Македонската филхармонија во 20 часот, ќе се одржи Мултимедијален концерт на кој ќе бидат изведени дела од двете истакнати македонски композиторки Дарија Андовска и Ана Пандевска.

3 поврзани вести »

Детската болница „Козле“ доби 10 прочистувачи на воздух

Точка - 12.12.2017

Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле доби 10 прочистувачи на воздух што ги обезбеди граѓанското здружение „Ротари клуб Скопје – Интернационал“. Видот и бројот на набавените апарати е утврден од страна на болницата, водејќи сметка ...

Унапредување на земјоделството и поголема соработка меѓу Македонија и Грузија

Точка - 12.12.2017

Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, модели за справување со елементарни временски непогоди, ова се дел од темите кои беа предмет на разговор при официјалната посета на министерот за ...

12 поврзани вести »

Жителите на Центар побрзо ќе добиваат документи од матичната евиденција

Точка - 12.12.2017

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, и директорот на Управата за водење матични книги, Ѓоко Котевски, потпишаа меморандум за соработка, информираат од одделението за односи со јавност на Општината.

8 поврзани вести »

Мајка ја присилувала малолетната ќерка да спие со нејзиниот љубовник

Точка - 12.12.2017

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Б.Б. (60) поради „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Во кривичната пријава е опфатена и А.К. (37) од Дебар, мајка на злоупотребеното девојче, која што ќе одговара за ...

21 поврзани вести »

Поранешниот директор на Фејсбук: Социјалните мрежи го уништуваат општеството

Точка - 12.12.2017

Поранешниот директор на Фејсбук, Чамат Палихапитиа, се приклучил кон критичарите на овој IT гигант, признавајќи дека чувствува голема вина поради работата на "алатите кои ја растргнуваат општествената ткаенина преку кои општеството функционира".

4 поврзани вести »

БИТКОИН - Средство за плаќање или балон кој ќе пукне и ќе однесе многу во пропаст

Точка - 12.12.2017

Најраспространетата светска криптовалута – биткоин, на почетокот на декември достигна вредност од 17.000 долари. Оваа вредност повеќе нема врска со економската корист и постои опасност од пукање на меурот.

38 поврзани вести »

Неверојатна трансформација: Сопружници изгубиле 180 килограми за 18 месеци

Точка - 12.12.2017

Лекси Рид од Индијана имала 220 килограми, а нејзиниот маж Дени – 127 килограми во 2016 година. Тие заедно одлучиле да слабеат, во што успеале за само 18 месеци, а нивната трансформација е неверојатна.

3 поврзани вести »

Каталонците во акција: Барселона го избра наследникот на Маскерано

Точка - 12.12.2017

Барселона бележи одлични резултати во првата сезона на Ернесто Валверде, но ова не значи дека клубот и тимот не се соочуваат со одредени проблеми. Нормално повредите се дел од фудбалот и спортот, но овој пат како ретко досега каталонците можат да ...

7 поврзани вести »

Вооружени крадци ги затвориле вработените во тоалет и го ограбиле казиното

Точка - 12.12.2017

Двајца маскирани крадци вооружени со пиштоли изутринава околу 6.15 часот го ограбиле казиното на улицата Маршал Тито во Виница. Според полицијата, тие со закана со пиштоли ги затвориле вработените во тоалетот од казиното, ги одзеле парите од касата ...

11 поврзани вести »

Заев: Не сме стигнале до таму да разговараме за нови имиња со Грција

Точка - 12.12.2017

Немаме стигнато до таму да разговараме за некои нови имиња со Грција, изјави на новинарско прашање премиерот Зоран Заев, кој се наоѓа во дводневна посета на Приштина. Во врска со информациите што ги објави грчката телевизија „Стар“, дека се ...