TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турлитава

Со македонски пасош без визa во 108 земји

Турлитава - пред: 2 часа

Со македонски пасош без виза може да се патува во 108 земји, што ја рангира Македонија на 40. место во светот на годишната листа на „Пасспорт Индекс“. Најценети патни исправи имаат Германија и Сингапур и со нив може да се патува без виза во 159 ...

41 поврзани вести »

Ако патувате во странство, од први јули има новини

Турлитава - пред: 4 часа

Потврдата од МВР за прекршочна санкција забрана за управување со моторно возило е доказ дека возачот нема евентуални забрани за возење во некоја странска држава и ќе се издава од страна на МВР во МРТВ, односно во местото на живеење на возачот.

24 поврзани вести »

Нашиот Ристе Ристески е победник во најголемото музичко шоу на Балканот

Турлитава - пред: 5 часа

Македонскиот пејач Ристе Ристески е победник на овогодинешното издание на „Ѕвездите на Гранд“. Со освоени 76.226 гласови, Ристески беше убедлив победник според изборот на публиката, пред конкурентот Армин Дедиќ, кој освои околу 66.000 гласови.

25 поврзани вести »

Најбизарен тренд досега: Повеќето жени се решаваат за анален ботокс

Турлитава - пред: 14 часа

Сè повеќе жени се подготвени да направат третман за разубавување на аналниот отвор, кој вклучува вшприцување ботокс. Ова го потврди и доктор Еван Голдстејн, американскиот доктор за пластична хирургија, чијашто потесна специјалност е подмладување на ...

3 поврзани вести »

Летни промоции во Корани ИС и Hotel Russia & spa до крајот на јуни

Турлитава - пред: 15 часа

Повелете во Корани ИС да се уверите во нашите промоции кои ќе ви ги разубават летните денови. Само во салонот за убавина Корани ИС во Hotel Russia & spa за сметки над 1.200 денари добивате гратис парафинска терапија која може да ја искористите секој ...

2 поврзани вести »

Десет моментално најдобри серии на Pickbox

Турлитава - пред: 15 часа

Летен избор Гледањето телевизија станува сѐ подобро и подобро, носи повеќе опции, уживање и слобода. Во моментот кога светот се префрли на интернет, кога виртуелното во нашите животи стана поприсутно од реалното, и телевизијата ги прикажа своите ...

Започна одбројувањето за најголемата забава во Македонија – Пиво фест 2017

Турлитава - пред: 23 часа

Од 13 до 16 јули, по 15-ти јубилеен пат, во Прилеп ќе се одржи најголемиот и најатрактивен фестивал на овие простори Пиво фест 2017. Фестивалот кој стана еден од најголемите македонски брендови и вистински спектакл годинава ќе има богата музичка ...

15 поврзани вести »

Од украдениот полициски хеликоптер пукано врз неколку владини згради (ВИДЕО)

Турлитава - пред: 1 ден

Од украден полициски хеликоптер во Венецуела биле испукани 15 гранати врз зградата на Министерството за внатрешни работи каде имало прием со 80 гости. Тоа го изјави денеска министерот за информации Ернесто Вилегас.

53 поврзани вести »

Куба пронајде вакцина против РАК – излечени 100.000 луѓе!

Турлитава - 28.06.2017

Во 2015 година вакцината е испробана кај 9.000 лица, а над 100.000 биле излекувани само на база лекот – без хемотерапија, зрачење или хируршка интервенција. Штом една сиромашна и заостаната земја како Куба успева да постигне победа против ...

6 поврзани вести »

Bella – прв избор на дамите со префинет вкус

Турлитава - 28.06.2017

Македонскиот бренд за првокласна модна облека – Bella го претстави духот на новата колекција преку ликот на Росана Јанков. Модерната, деловна жена е инспирација за искусните дизајнери и кројачи во Bella повеќе од 25 години, па така и новата ...

8 поврзани вести »

Како да пробиете нечија шифра Wi-fi и секогаш да имате бесплатен интернет

Турлитава - 28.06.2017

Денес е просто незамисливо да се има мобилен телефон без пристап на интернет со оглед на тоа дека сите друштвени мрежи и омилени апликации бараат приклучок на сите мрежи. Постои апликација на интернет која може да ја симнете и преку која ќе можете ...

6 поврзани вести »

Светски ден на ветрот. Оваа година за прв пат ќе се прослави и во нашата земја

Турлитава - 28.06.2017

Секоја година повеќе од 75 земји го прославуваат Светскиот ден на ветрот. Тоа е ден за промоција на ветрот, можностите кои ги има за преструктуирање на нашите енергетски системи, намалување на загадувањето предизвикано од нашите економии, ...

Отворено првенство на Македонија за ветерани во ТК Теннис Парк

Турлитава - 28.06.2017

Од сабота (01.07.2017) започнува Отвореното првенство на Македонија во конкуренција на ветерани до 50 и 50+ години. Турнирот ќе се одржи на терените на Теннис Парк и ќе трае до понеделник (03.07.2017).

3 поврзани вести »

„АЈДЕ ПОГЛАСНО СКОПЈЕ“: Балони со интересни пораки го преполнија главниот град (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Турлитава - 28.06.2017

Социјалните медиуми се преполнија со фотографии на кои се гледаат балони поставени низ повеќе атрактивни локации во нашиот главен град Скопје кои ги збунија, но и заинтригираа граѓаните. „Ха(л)отично Скопје“ и „Ајде погласно Скопје“ се само дел од ...

9 поврзани вести »

Од синоќа поевтини горива, големо намалување на дизелот и бензинот во Македонија

Турлитава - 28.06.2017

Согласно методологијата која РКЕ ја користи за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени на горивата се намалуваат за 3.48 проценти. Тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за 2 денари, и еден литар од ...

14 поврзани вести »

Драган ја затекнал сопругата со црнец: Тоа што следело ги шокирало сите!

Турлитава - 28.06.2017

Триесет и осум годишниот Драган Секулиќ осуден е во американската сојузна држава Охајо на доживотен затвор поради убиството на поранешната сопруга Жељка (37), кое се случило на 9.12. минатата година во гратчето Масилон.

2 поврзани вести »

Минувачите шокирани: Секс во Градскиот парк среде бел ден!

Турлитава - 28.06.2017

Овој млад пар дефинитивно не успеал да се спротивстави на своите чувства, па следуваше секс во паркот. Поточно во Словенија во градски парк Копер, додека во нивна близина имаше голем број семејства со своите деца, овие дечко и девојка се соблекоа и ...

Веднаш повикала полиција – штипјанка зачудена од она што го нашла во подрумот на пензионер

Турлитава - 27.06.2017

Во 19 часот и 05 минути телефонски во Полицијата во Кочани 57-годишната С.С. од населба Оризари пријавила дека при изведување градежни работи во подрумските простории на куќата на 79-годишниот С.Ј.

Ви се „мази„ мачка околу нозете, не ја бркајте- еве зошто го прави тоа

Турлитава - 27.06.2017

Според народните верувања,мачките се познати како истерувачи на зли духови од домовите.Кога мачката се гали околу нозете, таа ја дели својата позитивна енергија со таа личност, всушност и ја пренесува, својата.

Стефан Марковски – добитник на наградата „Крсте Чачански“

Турлитава - 27.06.2017

Наградата „Крсте Чачански “ за необјавена книга раскази, годинава ја доби ракописот „ Смртта долетува насмевната“ на Стефан Марковски. Седми пат наградата ја доделуваат Културниот центар „Бран“ и Ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга.

10 поврзани вести »