TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турлитава

Музичарите имаат подобра меморија

Турлитава - 20.10.2017

Еден поглед во внатрешноста на мозоците на професионалните музичари им овозможи на психолозите од Универзитетот Арлинтон во Тексас да ја откријат врската помеѓу музичкото образование и ефектите врз долгорочната меморија.

10 изненадувачки факти за осаменoста

Турлитава - 20.10.2017

Осаменоста не зависи од тоа колку пријатели или врски имате. Осаменоста исклучиво зависи од квалитетот на врските – од личното чувство колку сте емоционални и/или социјално исклучени од тие околу вас.Тоа е причината зошто… Повеќе од 60% од осамените ...

2 поврзани вести »

Зошто мажите имаат поголема просторна ориентација

Турлитава - 20.10.2017

Просторните способности се дефинираат како можност да се визуелизираат просторните односи и да се манипулира со истите. Наодите од неодамнешното истражување, објавено во списанието „Evolution and Human Behavior“, нудат силна поддршка за односот меѓу ...

Неколку интересни факти за делфините

Турлитава - 20.10.2017

Делфините важат за едни од најомилените животни меѓу луѓето, па во продолжение издвојуваме неколку интересни факти за нив. Делфинот е единствениот цицач кој при раѓањето, излегува со опашката наместо со главата. Делфините не мирисаат пријатно.

Давид од Кратово има РАК и моли за помош! Луѓе, ПОМАГАЈТЕ!

Турлитава - 20.10.2017

Животот на тринаесетгодишниот Давид Стојановски од Кратово не беше воопшто различен од останатите деца. Одење на училиште, игри на улица, тренинзи во фудбалскиот клуб Силекс и во ракометната академија на Металург.

Невидено до сега: Марјана Станојковска во жолти бикини покрај палми (фото)

Турлитава - 20.10.2017

Марјана Станојковска денеска своите фанови ги изненади со нови фотографии каде е облечена во жолто бикини. #BoomChickaBoom #HideAndSeek ...

Како во крими-филм во Прилеп: Крадци нападнале жена, ја врзале со селотејп и украле злато од домот

Турлитава - 20.10.2017

Две маскирани и вооружени лица со нож ноќеска физички ја нападнале И.Ј. (49) во нејзината куќа во Прилеп, ја врзале со селотејп трака, по што украле златен накит и побегнале од место на настанот.

21 поврзани вести »

Добротворна трка – Донирај за луѓето кои живеат со ХИВ

Турлитава - 20.10.2017

Подготвени да трчате 5 километри? Со вашето учество вие донирате за луѓето кои живеат со ХИВ. Ве повикуваат сите љубители на спортот на 29 октомври 2017, недела, од 11 часот, да се пријават на Дурекс добротворна трка, да се пријават со бројче и да ...

7 поврзани вести »