TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

По сторијата на ТВ21 – По 10 години на улица, мајка и ќерка нема да спијат под отворено небо

ТВ21 - пред: 3 часа

Местото каде Фикрете Бајрами просеше за парче леб десет години по ред, сега е празно. По сторијата на ТВ21, Фикрете веќе не е на ова место. Неколку добри луѓе и обезбедија покрив над главата за една година.

Проблеми со ветената земја во Бутел, бараките ќе станат станбен објект за 360 социјални семејства

ТВ21 - пред: 4 часа

На местото на старите бараки во близина на Општина Бутел нема да се гради трговски центар, туку зграда со социјални станови за 360 семејства. Ова денеска го потенцираше градоначалникот Петре Латиновски, по информациите кои се појавија во јавноста ...

3 поврзани вести »

И Валандово бара Референдум за Казандол – Дали расте демократската свест во Македонија?

ТВ21 - пред: 4 часа

Успешниот референдум во Гевгелија како „ветер во крилја“ ги охрабри жителите на Валандово. Сега и тие го бараат истото демократско право – да се изјаснат дали се за или против отворањето на рудник за бакар, злато и сребро во областа Казнадол, на ...

41 поврзани вести »

„СТОП насилство врз жените” – Семејното насилство главно непријавенo

ТВ21 - пред: 4 часа

Физичката и менталната агресија врз родова основа се смета за брутална форма на дискриминација и кршење на основните права на жртвите. Но наместо да се пријави, како и секое друго насилство, во средина како Македонија, главно останува зад ...

8 поврзани вести »

За 4 месеци 67 нови компании, програмери и ИТ инженери најбарани професии

ТВ21 - пред: 4 часа

Бесим Далоши веќе 3 години работи како програмер. Вели дека завршил курсеви по информатика и студирал на Факултетот за информатички науки во Скопје. Според него заинтересираностa е мала, како последица на слабата информираност за оваа дејност.

24 поврзани вести »

Амбасадорите предупредуваат – Кризата го нарушува угледот на Македонија во Европа

ТВ21 - пред: 4 часа

Политичката криза во Македонија остава лош впечаток за земјата во очите на официјален Брисел. Шведскиот амбасадор Матс Стафансон вели дека државата мора да преземе итни чекори доколку сака да ги анулира негативните ефекти кои ги произведува ...

24 поврзани вести »

Средба Aхмети – Заев: Се бара начин за деблокада на Собранието

ТВ21 - пред: 4 часа

Али Ахмети и Зоран Заев денеска се сретнале во Собранието. Заев не сакаше да даде изјава пред камерите, но рече дека работат на следните чекори за деблокада на Законодавниот дом и дека секојдневно се среќаваат со лидерите на партиите од ...

32 поврзани вести »

Експерти: Некои медиуми ги подгреваат тензиите

ТВ21 - пред: 5 часа

Состојбата на медиумите во Македонија е тешка и тие се соочуваат со голема криза кога станува збор за почитување на стандардите, оценуваат експертите. Според Сефер Тахири, во состојба на политичка криза, некои медиуми придонесуваат за зголемување на ...

4 поврзани вести »

Кога Врховен ќе одлучува за „бомбите“?- СЈО ги бара телефонските броеви, прислушувани преку УБК

ТВ21 - пред: 5 часа

Уште не се знае кога Врховниот суд ќе одлучува дали прислушуваните телефонски разговори ќе бидат земени како докази во кривична постапка. Продолжението на седницата која почна на 11 април се одложи, како што е соопштено поради боледување на ...

59 поврзани вести »

Јавно сослушување на претседателот на ПССЕ Педро Аграмунт поради посетата на Сирија

ТВ21 - пред: 5 часа

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) на јавна дебата го сослуша својот претседател Педро Аграмунт, откако за првпат во историјата на ПССЕ еден негов претседател е повикан да поднесе оставка поради патувањето во Сирија.

28 поврзани вести »

Нова американска инвестиција во Кривогаштани, најавени 300 вработувања

ТВ21 - пред: 6 часа

Нова американска браунфилд инвестиција од областа на медицинската индустрија во општина Кривогаштани беше најавена денеска. Ќе бидат инвестирани осум милиони евра и ќе бидат отворени 300 нови работни места за граѓаните од оваа општина и ...

15 поврзани вести »

Земјоделците до пратениците „Вие земате плата, ние не можеме да земеме субвенции да преживееме!“

ТВ21 - пред: 6 часа

Несплатените субвенции и денеска причина за протест на земјоделците. Тие и порачаа на власта дека има 24 часовен ултиматум, да им ги исплати заостанатите субвенции. Ако не се исплатат субвенциите, ќе ги радикализираат протестите.

127 поврзани вести »

Груевски: Потребни се брзи парламентарни избори, изборната измама да се тргне

ТВ21 - пред: 7 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го повтори ставот на партијата за одржување брзи избори паралелно со одржување на локалните избори. Груевски со тоа потврди дека партијата го прифаќа барањето на граѓанската иницијатива „За ...

41 поврзани вести »

Николовски: Со избор на влада ќе се реши проблемот на земјоделците

ТВ21 - пред: 8 часа

Пратеникот од СДСМ Љупчо Николовски денеска изјави дека само избор на влада веднаш е решение за проблемот на земјоделците со субвенциите и побара, како што рече, да престанат неразумните блокади од ВМРО-ДПМНЕ.

127 поврзани вести »

Милан Јазбец: Членството во ЕУ е решение за просперитет на регионот

ТВ21 - пред: 9 часа

„Без константни комуникации и соработка меѓу соседните држави, малите земји неможе да просперираат. ЕУ е единстевениот пат на кој малите држави ќе остварат просперитет. Кризата со која се соочува Унијата е шанса за земјите кандидати да станат нови ...

24 поврзани вести »

Ваутер Пломп: Вратите на ЕУ се отворени

ТВ21 - пред: 9 часа

„Западен Балкан се врати високо на агендата на ЕУ во минатите две години. Една од причините беше бегалската криза. Јас сум оптимист дека дека ќе има прогрес и ќе се спроведат реформи. НАТО и ЕУ првенствено се организации во кои се почитуваат ...

24 поврзани вести »

Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна

ТВ21 - пред: 9 часа

Советот на Европа ги повика САД да ја укинат смртната казна по серијата егзекуции извршени во државата Арканзас. „ Ова е многу вознемирувачко и е спротивно на глобалниот стремеж за укинување на ова нехумана и застарена казна.

31 поврзани вести »

По победата на гевгеличани, валандовчани инсистираат на референдум за Казандол

ТВ21 - пред: 10 часа

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ денеска побара одржување на јавна седница на Советот на Општина Валандово на која ќе присуствуваат и граѓаните, а на која единствена точка на дневен ред би била иницијативата за референдум дали се за или ...

41 поврзани вести »

Земјоделците од Пијанец бараат отшета за измрзнатите овошки

ТВ21 - пред: 10 часа

Со трактори и друга механизација 50-ина земјоделци од Делчево денеска протестираа покрај регионалниот пат Делчево-Берово. Земјоделците бараат обештетување од мразевите кои и до 100 отсто им ги уништи сливовите насади, бараат исплата на субвенциите, ...

7 поврзани вести »

Ле Пен ја напушти претседателската функција во партијата Национален фронт

ТВ21 - пред: 12 часа

Кандидатката за претседателските избори во Франција, Марин Ле Пен изјави дека ја напушта функцијата претседател на партијата Национален фронт, со цел да се посвети на трката за претседателскиот мандат.

149 поврзани вести »