TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Џафери-Мета: Меѓудржавните односи во континуитет се продлабочуваат

ТВ21 - тукушто објавено

Како претседател на Собранието ќе го дадам својот придонес во зајакнувањето и интензивирањето на односите меѓу двете пријателски земји на сите полиња, а особено во рамките на зајакнување на парламентарната соработка на сите нивоа, порача ...

53 поврзани вести »

Заев: Македонија и Грција првпат по долг период со одлични пријателски односи

ТВ21 - пред: 38 мин

Првпат по долг период Македонија и Грција имаат одлични пријателски односи, кои се градат со интезивирање на посетите и меѓусебната комуникација, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес ...

10 поврзани вести »

Костадиновски и Кадриу, предлози на претседателот Иванов за уставни судии

ТВ21 - пред: 50 мин

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии на Уставниот суд. Согласно уставните овластувања на претседателот на Република Македонија, предлозите за двајца нови судии на Уставниот суд ...

19 поврзани вести »

Хан: Власта да oдреди што е најважно, законот за јазици не e приоритет

ТВ21 - пред: 1 час

Очекувам дека мојата земја и пред 2025 година да стане дел од Европската унија но тоа зависи од интензитетот на нашата работа. Со 19 странски компании сме во преговори со дел од нив потпишуваме договори најголем дел од нив се од земји од ЕУ, изјави ...

49 поврзани вести »

Ќе се менува прагот на информирање за загадувањето, НВО секторот незадоволен од предлогот

ТВ21 - пред: 3 часа

Прагот на информирање и алармирање за загадување на воздухот со ПМ10 честичките ќе се намалува од пет на два дена. Во Министерството за животна средина и просторно планирање ова како предлог веќе се подготвува, а невладиниот сектор реагира дека ...

10 поврзани вести »

Случај „Насилство во Центар“ – Груевски, Јанакиески и Рангелова не се чувствуваат виновни, тогашниот претсадател на ОК ...

ТВ21 - пред: 3 часа

Поранешниот премиер Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешната пратеничка Даниела Рангелова изјавија дека не се чуствуваат виновни за случајот „насилство во Центар“, но во својот исказ еден од обвинетите, ...

27 поврзани вести »

Иванов и Мета загрижени за здравјето на Едмонд Темелко

ТВ21 - пред: 4 часа

Албанија се залага за почитување на малцинските заедници, нивниот идентитет и култура. Имаше измени на законот, кој ја регулира оваа област и кој беше во согласност со европските стандарди, изјави албанскиот претседател Илир Мета на заедничката ...

59 поврзани вести »

Судењето за „Траекторија” закажано за 6 декември

ТВ21 - пред: 4 часа

Судењето за предметот „Траекторија” на Специјалното јавно обвинителство, ќе почне на 6 декември, Кривичниот суд, кој на 13 ноември го прифати обвинението на СЈО за случајот, дал и два дополнителни датума за судење, 18 и 26 декември, потврдија за МИА ...

26 поврзани вести »

СКМ: Македонија за пет години може да остане без сметководители

ТВ21 - пред: 4 часа

За пет години Македонија може да остане без сметководители. Во оваа струка засега има 7.197 овластени професионалци, а вршители на дејност се 1.221. Од вкупниот број, 24 отсто се на возраст до 35 години, додека преку 51 процент надминуваат 55 ...

19 поврзани вести »

Иванов – Мета: Поддршка за членството на Македонија во НАТО

ТВ21 - пред: 4 часа

Сите со нетрпение очекуваме Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО, но и да постигне видлив напредок на патот кон европската интеграција, порача денеска во Скопје претседателот на Албанија, Илир Мета, по средбата со неговиот домаќин, ...

59 поврзани вести »

„Тврдокорни“ в среда ќе протестираат против воведување двојазичност

ТВ21 - пред: 4 часа

Тврдокорни заедно со „МОС Македонски Обединети Сили“, во среда со почеток во 18 часот, ќе протестираат против воведување на двојазичност. „Ги повикуваме сите организации и поединци и закажуваме протестен марш за среда, 22 ноември, во 18 часот против ...

12 поврзани вести »

Обвинетите бараат одложување на главната расправа за „Насилство во Центар“

ТВ21 - пред: 4 часа

Адвокатите на обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ на денешното рочиште веќе два часа бараат одложување на главната расправа. Во моментот на нивно барање судијката Тања Михајлова даде пет минути пауза.

36 поврзани вести »

Ѓукановиќ: Не е исклучено да бидам кандидат за претседател на Црна Гора

ТВ21 - пред: 5 часа

Поранешниот црногорски претседател и премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ повторно најави дека не е исклучена можноста на претстојните избори да биде кандидат за претседател на Црна Гора.

13 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Мугабе се согласи да се повлече од функцијата претседател на Зимбабве

ТВ21 - пред: 6 часа

Долгогодишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе денеска се согласил да се повлече од функцијата претседател, јави телевизијата Си-Ен-Ен, само еден ден откако тој се обрати на нацијата, но не најави дека ќе поднесе оставка како што беше очекувано.

119 поврзани вести »

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

ТВ21 - пред: 6 часа

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

128 поврзани вести »

Иванов го пречека Мета со највисоки воени почести

ТВ21 - пред: 6 часа

Претседателот на Албанија, Илир Мета со највисоки воени почести беше пречекан од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов во претседателската „Вила Водно“. Албанскиот претседател треба да има средба и со претседателот на Собранието на Македонија, ...

53 поврзани вести »

Судењето за „Поткуп“ одложено за 25 декември

ТВ21 - пред: 6 часа

Рочиштето за „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, што требаше да продолжи денеска во Кривичниот суд, е одложено за 25 декември 2017 година. Судењето е одложено за да се сочека одлуката на Апелацискиот суд на 27 ноември за тоа дали ...

69 поврзани вести »

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

ТВ21 - пред: 7 часа

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање.

128 поврзани вести »

„Срце од камен“ – најдобар филм на 16. „Синедејс“, фестивалот заврши со премиера на „Исцелител“

ТВ21 - пред: 7 часа

„Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмундур Амар Гудмундсон е најдобар филм на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, беше соопштено на синоќешното затворање на фестивалот во кино „Милениум“.

65 поврзани вести »

Град Скопје ќе расправа за мерките против загадувањето на воздухот

ТВ21 - пред: 7 часа

Советот на Град Скопје денеска на седница ќе расправа за краткорочните мерки за намалување на загадувањето на воздухот на подрачјето на градот. Мерките се однесуваат на забраната за движење на возила до Средно Водно и за бесплатниот јавен превоз во ...

32 поврзани вести »