TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Турската полиција приведе 14 наводни „ѓуленисти“

ТВ21 - тукушто објавено

Турската полиција спроведе акции во градовите Анкара, Кајсери и Шанлиурфа, по наредба на главното обвинителство во Кајсери, при што се приведени 14 лица, осомничени дека се припадници на организацијата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен – ФЕТО, ...

4 поврзани вести »

Автобуска постојка, корпи за отпадоци и клупи во село Слупчане

ТВ21 - тукушто објавено

Во село Слупчане денеска беше направена постојка за автобуси, беа поставени корпи за отпадоци, како и клупи за постарите да имаат место каде можат да се собираат и заедно да го поминуваат слободното време.

3 поврзани вести »

Судот постапува по барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

ТВ21 - пред: 27 мин

Кривичниот суд постапува по барањето за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Од судот информираат дека Кривичен совет од одделението за организиран криминал работи на барањето кое преку Апелацискиот суд пристигна од Министерството за ...

64 поврзани вести »

Средба на министерот Спасовски со министерот за внатрешни работи на Република Италија

ТВ21 - пред: 40 мин

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Трст, Италија, оствари работна средба со министерот за внатрешни работи на Република Италија, Марко Минити. Министрите Спасовски и Минити ја потенцираа одличната соработка меѓу ...

12 поврзани вести »

Министерот Адеми утре и задутре во посета на Обединетото Кралство

ТВ21 - пред: 1 час

Министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Обединетото Кралство. Во рамки на престојот во Лондон, Адеми утре ќе се сретне со директорката на Одделот за Југоисточна Европа при ...

7 поврзани вести »

Денеска конститутивна седница на германскиот Парламент

ТВ21 - пред: 1 час

Новоизбраниот Парламент на Германија денеска ќе одржи конститутивна седница, на која се очекува за претседател да биде избран министерот за финансии во заминување Волфганг Шојбле, а во новиот состав, за првпат, ќе се најдат и пратеници од ...

16 поврзани вести »

Во текот на продолжениот викенд 41 сообраќајка во Скопје, три лица потешко повредени

ТВ21 - пред: 2 часа

Во текот на изминатите четири дена на подрачјето на Скопје се случиле вкупно 41 сообраќајна незгода, од кои во три со тешки телесни повреди се здобиле три лица. Во останатите 17 со полесни повреди се здобиле 28 лица, а 21 сообраќајка поминале само ...

16 поврзани вести »

Шеикот Ал Тани од Катар разгледувал локации за инвестирање во Охрид

ТВ21 - пред: 2 часа

Шеикот Јасим Бин Хамад Ал Тани од Катар деновиве престојувал во Охридско каде разгледувал повеќе слободни локации за изградба на хотели. Остварил средба со градоначалникот Јован Стојаноски на која му биле презентирани можностите за инвестиции во ...

15 поврзани вести »

„Фрагилност“ – изложба на графики од Шќипе Мехмети

ТВ21 - пред: 2 часа

Изложба на графичарката Шќипе Мехмети ќе биде отворена вечер од 20 часот во Мала станица, во организација на Националната галерија на Македонија. Изложбата е насловена „Фрагилност“ и ќе претстави разновидни графички техники – од сува игла до ...

10 поврзани вести »

Прво претставување на венецуелската кинематографија во Македонија

ТВ21 - пред: 2 часа

Прво претставување на венецуелската кинематографија во Македонија преку ревија филмови од таа јужноамериканска земја ќе има во Кинотеката на Македонија од денеска до 29 октомври. Организатори се Филмскиот фестивал Киненова и Амбасадата на Боливарска ...

15 поврзани вести »

Тодоров најави нови играчи

ТВ21 - пред: 2 часа

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на прес-конференцијата по поразот од Цибона (76:83) кажа дека клубот ќе се засили со нови кошаркари. – На следниот домашен натпревар ќе излеземе со малку изменет состав.

55 поврзани вести »

Облачно и студено со повремени врнежи

ТВ21 - пред: 4 часа

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено, со повремени врнежи од дожд, особено во северните делови. На планините врнежите ќе бидат од снег, а на повисоките ќе се формира снежна покривка, особено во северозападните делови.

141 поврзани вести »

Грујевски и Бошкоски денеска пред Судот во Солун

ТВ21 - пред: 4 часа

Во Судот во Солун денеска треба да се одржи судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, јавија грчките медиуми.

64 поврзани вести »

Пожар во училиште во Ново Село, наставата ќе се одвива во џамијата или во општинска зграда

ТВ21 - пред: 17 часа

Пламен и чад во училиштето „11 Октомври“ во Ново Село беа причина за прекин на наставата. Според неофицијалните и првични информации пожарот најверојатно настанал поради стара електрична инсталација.

28 поврзани вести »

Нови давачки во верските објекти, фотографирање и снимање „во режија“ на црквите

ТВ21 - пред: 18 часа

Фотографирање 500-тини денари, видео-снимка 1000-денари. Лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи по одлуката Повардарската епархија да воведе нова давачка при користење на верските објекти за венчавки, крштевки или за погреби.

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара прегласување на избирачко место во Струга

ТВ21 - пред: 18 часа

Поголем бил бројот на ливчиња во кутиите, отколку бројот на луѓе кои гласале, наведува ВМРО ДПМНЕ во тужбите кои вчера и денеска ги разгледуваше Управниот суд. Но, партијата бара прегласување и на едно избирачко место во Струга, тврдејќи дека на ...

46 поврзани вести »

Пуџдемон доби понуда за засолниште во Франција

ТВ21 - пред: 18 часа

Мала група луѓе кои се залагаат за автономија, со седиште во близина на шпанската граница во Франција, му понуди засолниште на Карлес Пуџдемон. Претседателот на Комитетот за самопрогласување Северна Каталонија Роберт Касановас изјавил дека има вила ...

92 поврзани вести »

Судот објави одлуки за 16 тужби на партиите, сите се одбиени

ТВ21 - пред: 18 часа

Судечките совети на Управниот суд донеле одлуки за сите 28 тужби од политичките партии поднесени од политичките партии против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори.

62 поврзани вести »

Заев ги отфрла обвинувањата, вели дека интервјуто на Груевски било хаотично

ТВ21 - пред: 19 часа

Колку полесно Груевски го прифати поразот на локалните избори, толку подобро за Македонија. Ова го вели премиерот Зоран Заев, коментирајќи го последното интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, за кое вели дека било многу хаотично.

119 поврзани вести »

Одбележан Денот на револуционерната борба, ветераните со порака за морал до политичарите

ТВ21 - пред: 19 часа

Одбележувањето на денот на револуционерната борба на македонскиот народ, ги собра државните функционери на едно место, пред споменикот на Гоце Делчев, во градскиот парк. Иако политичките противници не се поздравија меѓусебно, сепак дождот ги собра ...

62 поврзани вести »