TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Арнаудовска: Советот за реформи во правосудството работи нетранспарентно

ТВ21 - пред: 7 часа

Советот за реформи во правосудството работи многу нетранспарентно. Во Нацрт стратегијата за реформи во судството воопшто не бевме вклучени како Академија и покрај пораките дека новата Влада ќе биде транспарентна, изјави денеска директорката на ...

28 поврзани вести »

Полицијата заплени 30 килограми марихуана во село во Кичевско

ТВ21 - пред: 7 часа

Триесет килограми марихуана се пронајдени вчера при полициски претрес во домовите на две лица во селото Аранѓел, во Кичевско. Припадници на кичевската полиција, криминалистичката полиција од Охрид и од Единицата за недозволена трговија со дрога по ...

19 поврзани вести »

Се трага по штитеник од Домот „25-ти Мај“

ТВ21 - пред: 7 часа

Седумнаесет годишен штитеник од Домот „25-ти Мај“ пред пет дена се оддалечил во непознат правец и оттогаш го нема, соопшти полицијата. Случајот вчера го пријавила З.М.(43) во Полициска станица Чаир.

12 поврзани вести »

Наставничка истепана додека одржувала час

ТВ21 - пред: 7 часа

А.Е.(48) вчера пријавила дека претпладнето, додека одржувала настава во Основно училиште во село Батинци во Кабинетот дошол А.Ј.(58) и почнал да ја навредува со погрдни зборови, а потоа и физички ја нападнал, удирајќи ја со шлаканица по лицето.

25 поврзани вести »

САД: Не забележуваме повлекување на Русите од Сирија

ТВ21 - пред: 8 часа

САД соопштија дека не забележале значително повлекување на руските трупи од Сирија, и покрај тоа што рускиот претседател Владимир Путин објави дека ќе се повлечат. – Немаше значително намалување на бројот на војниците, откако Русија објави дека ќе ...

32 поврзани вести »

На Словенците ќе им се плаќа за преселување преку границата

ТВ21 - пред: 8 часа

Претставници на словенечката Влада во изминатите денови посетуваат погранични подрачја и разговараат со жителите бидејќи не се откажуваат од арбитражната одлука, објави Н1. Владата во Љубљана подготвила закони потребни за спроведување на ...

8 поврзани вести »

Ердоган ги повика земјите да го признаат Ерусалим за престолнина на Палестина

ТВ21 - пред: 8 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика сите земји да го признаат Ерусалим за престолнина на Палестина, јави турската телевизија НТВ. – Ерусалим е нашата црвена линија. Израел е окупаторска и терористичка држава, изјави Ердоган пред ...

124 поврзани вести »

Повреден работник во „Вардар Доломит“ од Гостивар

ТВ21 - пред: 8 часа

Вработен во фабриката „Вардар Доломит“ од Гостивар се здобил со изгореници од втор и трет степен кога сакал да изврши промена на филтерот на една од пумпите за гориво. При отворањето на капакот дошло до прскање на мазутот кој бил со висока ...

18 поврзани вести »

Чакаровски: Ветување за вториот дел од октомвриската плата, возовите ќе тргнат по исплатата

ТВ21 - пред: 8 часа

Машинскиот и извршниот персонал при МЖ Транспорт ад Скопје на средба со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и ресорниот министер Горан Сугарески доби ветување за исплата на вториот дел од октомвриската плата во текот на денот или ...

28 поврзани вести »

Претседателот Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил

ТВ21 - пред: 8 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја отвори македонската Амбасада во Бразил, што претставува прва македонска Амбасада во Латинска Америка. – Отворањето на македонската Амбасада во Бразил е почеток на ново пријателство и соработка ...

24 поврзани вести »

Шекеринска во посета на Обединетото Кралство

ТВ21 - пред: 8 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од денеска престојува во неколкудневна работна посета на Обединетото Кралство каде што ќе има средби со британскиот секретар за одбрана Гавин Вилијамсон и со сер Алан Данкан, министер за Европа и Америка.

34 поврзани вести »

Одложена посетата на турската стопанска делегација

ТВ21 - пред: 9 часа

Делегацијата од Асоцијацијата на туристички агенции и туроператори (ТУРСАБ) од Истанбул не беше во можност да пристигне во Македонија, поради што настанот најавен за денеска нема да се одржи.

5 поврзани вести »

УХМР: Се намалуваат водостоите на реките

ТВ21 - пред: 9 часа

Водостојот на Вардар на сите мерни места е над просекот за декември, но се намалува во однос на изминатите денови, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Поголем водостој од вообичаениот за овој месец има и Црн Дрим ...

6 поврзани вести »

Скопјанец ја малтретирал и силувал сопругата

ТВ21 - пред: 9 часа

Четириесет и тригодишната С.T. (43) од Скопје вчера во Полициската станица Аеродром пријавила дека во неколку наврати претходниот и овој месец била физички малтретирана од нејзиниот сопруг И.T. (46) и притоа се здобила со тешки телесни повреди.

14 поврзани вести »

Скопјани само два часа дишеле чист воздух, најзагдено Лисиче

ТВ21 - пред: 10 часа

Скопјани и во изминатото деноноќие дишеа загаден воздух, а таква е ситуацијата и утринава. Неколкупати повисоки концентрации на ПМ10 честичките се регистрирани на сите мерни станици, а максималната од 533 микрограми е измерена во Лисиче.

49 поврзани вести »

Во Москва се ограничува продажбата на алкохол за време на празниците

ТВ21 - пред: 10 часа

Во Москва од 30 декември до 9 јануари, ќе стапи на сила ограничувањето на употребата на алкохол, објавија руските официјални претставници. Продажбата на алкохол ќе биде ограничена на места за јавни собири и во близина на локациите за фестивали.

8 поврзани вести »

Одборот за прослава на Бадник ќе ги претстави кумот и здравичарот

ТВ21 - пред: 10 часа

Во организација на „Здружението на граѓани Одбор за традиционална прослава на Бадник“, скопјани по 26-ти пат ќе го прослават Бадник. Од Здружението информираат дека се направени сите подготовки за успешно одвивање на манифестацијата, а денеска ќе ...

16 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна одлуката со која се потврдуваат притворите за пратениците, протест вечер пред Министерството за ...

ТВ21 - пред: 10 часа

Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон на политичките неистомисленици на власта, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Најавата за меѓународна истргага за терористите од Диво Насеље, ...

43 поврзани вести »

Судот во Хаг ќе расправа за жалбата на тужителот за ослободителна пресуда на Шешељ

ТВ21 - пред: 10 часа

Меѓународниот суд во Хаг денеска ќе расправа за жалбата на тужителот за првостепената ослободителна пресуда за лидерот на Српската радикална странка Воислав Шешељ. Со мнозинство гласови, Хашкиот трибунал на 31 март лани го ослободи Шешељ од ...

21 поврзани вести »

Облачно и магловито време

ТВ21 - пред: 11 часа

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магловито. Во вечерните и ноќните часови, во западните и северните делови ќе има врнежи од дожд. Температурата ќе се движи од шест до 14 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно.

71 поврзани вести »