TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Патнички авион се урна во Канада

ТВ21 - пред: 15 часа

Авион на компанијата „Вест Винд” се урна во Канада. Во него се наоѓале 25 лица, од кои 22 патници и тројца членови на екипажот. Авионот се урнал кратко време по полетувањето од аеродромот Фонд ду Лак, во Саскачеван.

26 поврзани вести »

Индепендиенте го освои трофејот во Копа Судамерикана

ТВ21 - пред: 15 часа

Фудбалерите на Индепендиенте го опсвоија шампионскиот трофеј во купот Судамерикана, откако ноќеска одиграа нерешено 1:1 на гостувањето во Бразил кај Фламенго во реваншот од финалната пресметка.

13 поврзани вести »

Претседателот Иванов на средби со бразилски парламентарци

ТВ21 - пред: 15 часа

Билатералните односи меѓу Македонија и Бразил и можностите за нивно продлабочување, особено во сферата на парламентарната соработка биле теми на разговор на средбите во Бразилија на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со претседателот на Комитетот ...

36 поврзани вести »

Маглата гo oтежнува патниот сообраќај, железничкиот и авиосообраќајот без проблеми

ТВ21 - пред: 16 часа

Густата магла во скопската котлина засега не го попречува патниот, железничкиот и авиосообраќајот. Од изутрина се реализирани предвидените полетувања и слетувања од скопскиот аеродром „Александар Велики“, со исклучок на утринскиот лет на „Туркиш ...

88 поврзани вести »

Рочиште за „Труст“, ќе биде сослушан вториот вештак

ТВ21 - пред: 16 часа

Во Kривичниот суд денеска продолжува рочиштето за предмет „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ.

38 поврзани вести »

Ристевска-Јорданова: Решение за името прифатливо за Македонија, што нема да се доживува како пораз

ТВ21 - пред: 16 часа

Не треба да се надеваме дека решението на проблемот за името ќе дојде само по себе, туку треба да направиме се до него да се дојде. Ако ја изгубиме и следната година, наскоро ќе бидеме во ситуација сите соседи да ни се во НАТО и ЕУ, а ние да ...

Случај „Шпион“: Судењето одложено за 23 јануари

ТВ21 - пред: 16 часа

За 23 јануари следната година е одложено судското рочиште за предметот „Шпион“, поради неприсуство на Маријан Ефремов, кој е еден од осудените во овој случај. Судот нареди за следното судско рочиште да му се достави уредна покана на Маријан Ефремов.

23 поврзани вести »

Најзагадено во Центар и Карпош

ТВ21 - пред: 16 часа

Скопје и денеска е најзагадена општина во државата. Мерните единици покажуваат енормно зголемување на ПМ10 честичките, кај Ректорат 395 микрограми на метар кубен, Карпош 383, Центар 316, Лисиче, 291 и Гази Баба 261.

119 поврзани вести »

Владата ќе ги контролира функционерите, ќе се објавуваат сите службени трошоци

ТВ21 - 13.12.2017

На владина седница е решено сите министри, заменици министри, државни секретари и генерални секретари до почетокот на јануари 2018 година да ги објавуваат сите службени трошоци направени во текот на минатите месеци.

Одлуката за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе биде соопштена идната среда

ТВ21 - 13.12.2017

Одлуката за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски и Никола Бошковски, Судот во Солун ќе ја соопшти идната среда. Како што информира Телма, на комплетната документација испорачана од ...

83 поврзани вести »

Костовски: Остануваме до крај, слобода за уапсените

ТВ21 - 13.12.2017

Ниту еден притисок нема да не разубеди да се повлечеме, ќе останема тука до самиот крај, а крајот е почитување на демократските принципи и слобода за сите оние кои беа уапсени на неправеден начин, порача Дарко Костовски на протестот пред ...

Почна главната расправа за „Tранспортер“, за Талески СЈО има сценарио за уништување на Македонија

ТВ21 - 13.12.2017

Започна главната расправа за случајот на СЈО, Транспортер, за злоупотреба на транспортот на ученици во Битола. Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, читајќи го обвинението, рече дека се сомнева дека обвинетите организирале незаконски начин транспорт ...

45 поврзани вести »

Тензична расправа за законoт за јазици, Груби не им даде збор на пратениците на „Беса“

ТВ21 - 13.12.2017

Пратениците на Движење Беса удираа по масите во знак на протест на Комисијата за европски прашања. Тие беа револтирани поради тоа што претседателот на Комисијата, Артан Груби, не им даде збор за да ги образложат предложените амандмани за промена на ...

138 поврзани вести »

Нема поскапа струја, ќе се укине евтината тарифа, а компаниите ќе нудат „пакети“

ТВ21 - 13.12.2017

Евтината тарифа на струјата која ја воведе оваа Влада граѓаните ќе може да ја користат уште најмногу една година, односно до стапувањето на сила на либерализацијата на слободниот пазар на електрична енергија.

73 поврзани вести »

Исплатена плата, тргнаа возовите, но финансиската состојба на „МЖ Транспорт“ е критична

ТВ21 - 13.12.2017

Откако вработените во „Македонски Железници Транспорт“ попландево ја добиja втората половина од октомвриската плата ,во телефонски разговор за ТВ21 потврдија дека од 16 часот се нормализира сообраќајот на возовите.

58 поврзани вести »

Оптимизам за решение на спорот со Грција, Македонија влегува во фаза на остварување на стратешките цели

ТВ21 - 13.12.2017

Република Македонија влегува во фаза на остварување на нејзините стратешки цели, членство во НАТО и Европската унија. Премиерот Зоран Заев на конференцијата на Евро-атлантскиот совет на Македонија, истакна дека земјите и честитаат на државата за ...

Ромите велат, немаат услови за образование, основното училиште го завршуваат откако ќе станат возрасни

ТВ21 - 13.12.2017

Бајрам Дуловиќ е трето одделение, но многу ретко оди во училиште. Наместо на оди на часови, тој чува гулаби и денот главно го поминува со нив. Вели дека не оди на училиште поради лошите финансиски услови, и немањето пристојна облека.

Пристигна помош за семејството Салахи, по сторијата следуваа пратки од хумани луѓе

ТВ21 - 13.12.2017

Фемзи сега има еден куп играчки среде собата. Ни ги покажуваше една по една, затоа што знае дека кога го посетивме прв пат тука немаше ништо. Домот на семејството Салахи сега е полн со помошта што стигна, а домаќинката не пречека со насмевка.

2 поврзани вести »

Потврдена поддршката од Британија за членство на Македонија во НАТО

ТВ21 - 13.12.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Лондон се сретна со нејзиниот британски колега Гавин Вилијамсон, кој ја повторил британската поддршка за евроатлантските интеграции на Македонија и најавил дека земјата ќе продолжи да ги ...

54 поврзани вести »

Бејли: Помогнав да се започне јавна дебата на тема корупција

ТВ21 - 13.12.2017

Не ја започнав јас приказната со делењето високи бонуси во Државната изборна комисија. Сите вработени таму го знаеја тоа, и не само во Комисијата. Јас го кажав мојот коментар за да почне здрава јавна дебата за тоа прашање, изјави денеска ...

42 поврзани вести »