TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Намалени нивоата на реките и езерата, освен на Дојранско

ТВ21 - 21.10.2017

Водостоите на сите поголеми реки и на езерата во Македонија, освен на Дојранското, се под вообичаеното ниво за ова време од годината, соопшти УХМР. Пониски водостои имаат Вардар, Треска, Пчиња, Брегалница, Црна Река, Радика, Сатеска и Црн Дрим, како ...

Еден век од раѓањето на најпознатиот македонски муралист

ТВ21 - 21.10.2017

Ликовни дела на Борко Лазески од колекцијата на неговото семејство во вторник ќе бидат изложени во ателјето на уметникот во Скопје. Поводот е сто години од раѓањето на Лазески (Прилеп, 22 октомври 1917), академски сликар, муралист, педагог, ...

13 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните мора да се изјаснат за договорот со Бугарија

ТВ21 - 21.10.2017

Граѓаните мора да се изјаснат за штетниот договор со Бугарија. На граѓаните мора да им се дозволи да го кажат мислењето за овој штетен договор, вели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. „Социјалдемократскиот сојуз работи и делува на штета на државните ...

32 поврзани вести »

Арт фестивал „БОШ 2017“ во Гевгелија

ТВ21 - 21.10.2017

Гевгелија денеска и утре е домаќин и организатор на деветтото издание на мултимедијалниот арт фестивал „БОШ 2017“ кој се одржува во чест и почит кон прерано починатиот актер и поет Бошко Бозаџиевски.

7 поврзани вести »

Јандреоски: Авиокомпании се заинтересирани за влез на македонскиот пазар

ТВ21 - 21.10.2017

Генерално постои интерес од авиокомпании за влез на македонскиот пазар, а Министерството за транспорт и врски преговора за воведување нови линии за поврзување на Македонија со две атрактивни дестинации, чии имиња во интерес на преговорите не може да ...

10 поврзани вести »

На Деве Баир се чека до еден час за влез во Бугарија

ТВ21 - 21.10.2017

На преминот Деве Баир на македонско-бугарската граница поради зголемена фреквенција на возила, се чека од 30 до 60 минути, информира АМСМ. На останатите гранични премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

30 поврзани вести »

Николовски: Неопходни се системски мерки за подршка на пчеларството

ТВ21 - 21.10.2017

Министерот за земјоделество Љупчо Николовски денеска присуствуваше на отварањето на дводневниот Саем на мед во Кочани на кој учествуваат триесетина излагачи, производители на мед и пчелни производи од сите краеви на Македонија.

17 поврзани вести »

Уапсен напаѓачот во Михнен

ТВ21 - 21.10.2017

Локалната полиција го уапсила мажот осомничен дека денеска нападна со нож пет лица во центарот на Минхен. Прво беше јавено дека нападот се случил само на едно место, а подоцна некои германски медиуми јавија дека тој напаѓал на пет различни локации.

44 поврзани вести »

Анонимуси ја нападнаа интернет страницата на шпанскиот Уставен суд

ТВ21 - 21.10.2017

Меѓународната хакерска група Анонимуси ја нападна интернет страницата на шпанскиот Уставен суд. Нападот почнал непосредно пред почетокот на вонредната седница на шпанската Влада посветена на каталонската криза.

131 поврзани вести »

До пладне нема поднесени тужби од партиите до Управниот суд

ТВ21 - 21.10.2017

До денеска во 12 часот нема поднесено тужби од партиите против одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, потврдија за МИА од Управниот суд.

99 поврзани вести »

Во Бразил уапсени 108 педофили

ТВ21 - 21.10.2017

Бразилската полиција уапсила 108 лица во најголемата полициска акција против педофили во историјата на Латинска Америка. Министерот за правда Торквато Јардим изјави дека лицата што се во притвор биле учесници во синџир кој делел порнографски ...

16 поврзани вести »

Концерти на „Про Арс“ во Виена

ТВ21 - 21.10.2017

Камерниот хор „Про Арс“ под диригентство на маестро Сашо Татарчевски викендов ќе одржи два концерта во Виена. Австриската публика ќе има можност да ги чуе вечерашната изведба во познатата „Peterskirche” црква во центарот на Виена и утрешната во ...

10 поврзани вести »

Истрага во Атина за лажни информација за бактерија на колера во акушерска болница

ТВ21 - 21.10.2017

Атински обвинител наредил да се поведе истрага за да се утврди дали некој треба да биде обвинет за ширење на лажни информации по тврдењата на националниот синдикат на вработени во јавни болници ПОЕДИН, дека бактерија на колера била пронајдена во ...

10 поврзани вести »

Парламентарни избори во Чешка

ТВ21 - 21.10.2017

Во Чешка денеска продолжуваат парламентарните избори, на кои се очекува осум партии да влезат во Долниот дом на Парламентот. Партија на АНО (Акција на незадоволни граѓани 2011), на 63-годишниот милијардер Андреј Бабиш, медиумски магнат и поранешен ...

39 поврзани вести »

Депозитите во септември намалени за 0,5 отсто, на годишно ниво зголемени за шест проценти

ТВ21 - 21.10.2017

Вкупните депозити во банките во септември бележат пад од 0,5%, но на годишно ниво е евидентиран раст од шест проценти, соопшти НБРМ. Во септември, вкупните депозити на корпоративниот сектор се намалени за 4,4%, со изедначен придонес на денарските и ...

33 поврзани вести »

Американска вечер на Скопскиот џез-фестивал

ТВ21 - 21.10.2017

На Скопски џез-фестивал вечер ќе има концерти на две значајни имиња од САД – Марк Рибо со проектот „Јанг Филаделфијанс“ и Стив Колмен со легендарните „Фајв елементс“. Американскиот саксофонист Колмен го опишуваат како „неуморен човек кој постојано ...

18 поврзани вести »

Курц: Австрија е подготвена да прати војници на надворешните граници на ЕУ

ТВ21 - 21.10.2017

Европската унија има потреба од посигурно обезбедување на надворешните граници и Австрија е подготвена да даде свој придонес, вклучително и со војници, изјави лидерот на Австриската народна партија и најверојатно иден премиер Себастијан Курц.

21 поврзани вести »

Второ џип рели „Македонски трофеј“

ТВ21 - 21.10.2017

На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово и во околината на Прилеп денеска и утре ќе биде одржан меѓународниот рели натпревар со џипови насловен „Македонски трфеј“. Организатор на оваа единствена од ваков вид манифестација која се одржува ...

18 поврзани вести »

Билиќ пред отказ во Вест Хем

ТВ21 - 21.10.2017

Брајтон го победи Вест Хем во Лондон со убедлив резултат од 3:0 во првиот натпревар од деветтата рунда од Премиер Лигата и најверојатно му „пресуди“ на менаџерот Славен Билиќ кој во неколку наврати претходно се спасуваше од отказ.

13 поврзани вести »

Граѓаните најмногу земаат потрошувачки и станбени кредити

ТВ21 - 21.10.2017

Вкупното кредитирање на фирмите и на граѓаните во септември е намалено за 0,3 отсто, но на годишно ниво е забележан раст од 4,3 проценти, покажуваат податоците на НБРМ. Вкупните кредити на корпоративниот сектор во текот на септември забележаа ...

33 поврзани вести »