TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Харадинај: Србија да не се меша во изборната кампања во Косово

ТВ21 - 19.10.2017

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го осуди „мешањето на Србија во локалните избори во Косово“, оценувајќи дека тоа не е во интерес на добрососедството. Ваквиот став на Харадинај уследи откако повеќе претставници на властите во Белград ги повикаа ...

15 поврзани вести »

Обвинетите за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина, но не открија каде се парите

ТВ21 - 19.10.2017

На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во Тутунска банка, четворицата обвинети опфатени со Обвинителен акт признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар.

63 поврзани вести »

Новиот градоначалник на Берово ја презеде функцијата

ТВ21 - 19.10.2017

Новиот градоначалник на Берово Ѕвонко Пекевски, денеска ја презеде функцијата. Првите задолженија за Пекевски се попис, но и мерки за консолидација на буџетот кој е во длабок минус од околу 50 милиони денари.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

ТВ21 - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

59 поврзани вести »

Грчката полиција го потврди апсењето на Грујевски и Бошковски

ТВ21 - 19.10.2017

Грчките власти потврдиле дека уапсиле двајца мажи на аеродромот во Солун, кои од Македонија се бараат за обвиненија поврзани со нелегално прислушување, пренесува БТА. Полицијата соопшти дека двајцата биле уапсени минатата ноќ на аеродромот во Солун ...

285 поврзани вести »

Екстрадицијата на Грујевски и Бошковски ќе почне по известувањето од Интерпол

ТВ21 - 19.10.2017

Министерството за правда треба да почне со постапката за екстрадиција откако ќе го добие известувањето од Интерпол за апсењето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во соседна Грција. Од Министерството за правда информираат дека се уште немаат ...

285 поврзани вести »

СДСМ: Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

ТВ21 - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, велат од СДСМ. „Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги намалува, a парите од ...

68 поврзани вести »

Притвор и за петоосомничениот напаѓач на пратеникот Села

ТВ21 - 19.10.2017

Судија на претходна постапка му определи 30-дневен притвор на петтоосомничениот Александар Јаневски – Тошта, за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, за настанот од 27 април во зградата на македонскиот Парламент.

11 поврзани вести »

Николовски: Соработка со научните инстутиции при креирање нови аргарни политики

ТВ21 - 19.10.2017

Претставници на академската заедница, на бизнис-секторот, на останати институции и реномирани научници од 26 земји учествуваат во работата на 3. Меѓународен симпозиум за земјоделство и храна што по повод 70-годишнината од Факултетот за земјоделски ...

21 поврзани вести »

Непозната жена измамила скопјанка и и одзела злато вредно илјада евра

ТВ21 - 19.10.2017

Четирисет и три годишната М.Р. од Скопје вчера во нејзиниот дом била измамена од непознато женско лице и притоа била оштетена за околу 60.000 денари. Како што соопшти МВР, оштетената М.Р. вчера во 12:30 часот пријавила во Полициска станица Гази Баба ...

19 поврзани вести »

Вработен во Општина Карпош променил брави во простории на Општината

ТВ21 - 19.10.2017

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата и на комисијата за јавни набавки. – Вчера во 14.40 часот, С.Ј.

11 поврзани вести »

„Форца лигата“ прерасна во најголемиот бизнис спортски настан во земјава

ТВ21 - 19.10.2017

Спортскиот центар „Форца“ е задоволен од текот на седмата сезона на Футсал „Форца лигата“, спортски настан во кој учествуваат компании од земјата. – Би сакале да им се заблагодариме на сите компании, учесници во оваа сезона на Форца лигата, за ...

Почнува 36. Скопски џез-фестивал

ТВ21 - 19.10.2017

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал.

38 поврзани вести »

Руската претстава „Ѕверот“ најдобра на 11-тиот фестивал „Скупи“

ТВ21 - 19.10.2017

„Ѕверот” во режија на Сергеј Федотов од театарот „У Моста“ од Перм, Русија, ја доби наградата за најдобра претстава на 11. Меѓународен театарски фестивал „Скупи“. Одлуката ја донесе тричлено жири – Ѓорѓи Јолевски, Веби Ќерими и Лука Кортина.

Нивото на Охридското Езеро 10 сантиметри над минумумот

ТВ21 - 19.10.2017

Нивото на Охридското Езеро е на 10 сантиметри од дозволениот минимум, информира Управата за хидрометеорошки работи (УХМР). Според хидролошките мерења, драстично е зголемено нивото на Дојранското Езеро од – 82 сантиметри колку што е просекот за ...

13 поврзани вести »

Денови на сексуално и репродуктивно здравје и лица со попреченост во организација на ХЕРА

ТВ21 - 19.10.2017

Со искуствена работилница за сексуалност наменета за девојки и жени со попреченост денеска започнуваат „Деновите на сексуално и репродуктивно здравје и лица со попреченост“, во организација на Асоцијација за здравствена едукација и истражување ХЕРА ...

Во Гостивар за еден ден против грип се вакцинирани 220 лица

ТВ21 - 19.10.2017

Во епидемиолошкото одделение на гостиварскиот Центар за јавно здравје, на првиот ден од сeзонската имунизација на населението против грип, вакцинирани се 220 лица. Во текот на денот се очекува оваа бројка да достигне 400, информираат од одделението ...

27 поврзани вести »

Промоција на книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ

ТВ21 - 19.10.2017

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје денеска ќе ја промовира книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ, посветена на Блаже Конески. – „Мојот професор пророк“ е своевидна етнографија на комуникацијата во македонската наука и ...

3 поврзани вести »