TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Обид за физичка пресметка помеѓу гласач и член на избирачки одбор во тетовско

ТВ21 - 15.10.2017

Денеска во 15.25 на гласачкото место 2052 во село Горно Седларце, тетовско, регистриран е обид за физичка пресметка меѓу гласач и член на изборачки одбор.И.М (71) од Горно Седларце дошол да гласа, и откако ја приложил личната карта во тој момент С.С.

Над 40 отсто излезност во Дебар до 17 часот

ТВ21 - 15.10.2017

Во општина Дебар до 17 часот на гласање излегле 7.342 лица со право на глас или нешто над 40 отсто од вкупно запишаните 18.406 граѓани. Во Општина Центар Жупа до 17 часот на гласање излегле 2.152 гласачи или 32 отсто од вкупно запишаните 6.810 ...

Во Охрид до 17 часот гласале 52,9 отсто, во Струга 42,1 и во Дебрца 57 отсто од гласачите

ТВ21 - 15.10.2017

Изборниот процес на сите 89 гласачки места на територијата на општина Охрид се одвива непречено, без нерегуларности. До 17 часот своето право го оствариле 52,9 отсто од гласачите. Во Струга на гласачките места се појавиле и гласале 42,1 отсто од ...

До 17 часот во Битола гласале 50 отсто од избирачите

ТВ21 - 15.10.2017

Во општина Битола до 17 часот гласале 50 отсто од избирачите. Претседателот на ОИК-Битола, Зоран Насев потврди дека гласањето се одвива без пречки, а право на глас имаат 83.616 лица. Општинските изборни комисии во Демир Хисар, Новаци и Могила ...

112 поврзани вести »

Комбе носи гласачи во битолски Баир

ТВ21 - 15.10.2017

Мониторниг тимот на ЦИВИЛ испрати фотографии од населбата Баир во Битола, каде во текот на денот на неколку пати со комбе се превезуваат групи на гласачи. Според набљудувачот на терен, гласачите се носат во училиштето Ѓорѓи Сугарев.

51 поврзани вести »

МОСТ уочи низа неправилности на гласачки места низ Македонија

ТВ21 - 15.10.2017

Според потврдените информации, дојавени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, досега се забележани следните неправилности на гласачките места: Непочитување на постапката на гласање и реакција од страна на избирачките одбори ГМ 2762, ...

Во Струмица до 17 часот гласале 51,1 отсто од граѓаните

ТВ21 - 15.10.2017

Според Општинската изборна комисија, до 17 часот во Струмица правото на глас го искористиле 51,1 отсто од граѓаните. Според претседателот на комисијата, Александар Чеботарев, засега гласањето се одвива мирно и без инциденти, на сите 83 избирачки ...

112 поврзани вести »

Пожар над штипската населба Три чешми

ТВ21 - 15.10.2017

Гори борова шума и сува трева над штипската населба Три чешми и селото Сушево во правец кон селата Добрашани и Криви Дол. Дежурните пожарникари кои се на терен велат дека се зафатени околу 30 хектари, а огненатата стихија е во должина од четири до ...

Гласач од Прилеп затекнал три празни гласачки ливчиња зад параванот

ТВ21 - 15.10.2017

На гласачкото место 1376 во ОУ „Блаже Конески“ во Прилеп денеска гласач зад параванот каде што треба да гласа, затекнал 3 гласачки ливчиња со печат, на коишто сè уште никој не гласал. Случајот веднаш бил пријавен и во Општинската изборна комисија, ...

Изборите во Штип и Пробиштип течат мирно

ТВ21 - 15.10.2017

Мирно и без проблеми течат Локалните избори 2017 година на 80-те избирачки места, информира претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева. Според претседателите на избирачките одбори излезноста во Штип до 14 часот се движи околу 41 отсто, а според ...

Приведен гласач кој го фотографирал гласачкото ливче во Ѓорче Петров

ТВ21 - 15.10.2017

Во полициската станица во Ѓорче Петров било приведено лицето Д.С. бидејќи го фотографирал гласачкото ливче. Д.С. со мобилен телефон го фотографирал ливчето при гласањето на гласачкото место 2576/1 во ОУ „Ѓорче Петров“.

МВР: До 14 часот нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир на изборите

ТВ21 - 15.10.2017

До 14 часот нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на изборите, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму информираат и дека до 14 часот се примени уште 19 пријави по однос на изборни нерегуларности, како ...

Грција и се закани на Албанија дека нема да стане членка на ЕУ

ТВ21 - 15.10.2017

Грција повторно и се закани на Албанија во врска со нејзината европска интеграција. Грчкиот претседател Прокопис Павлопоулос и порача на Албанија да заборави на влез во ЕУ поради незадоволството на неговата земја од однесувањето на албанските власти ...

22 поврзани вести »

Цивил: Во ист објект поставени избирачкото место и партиски штаб

ТВ21 - 15.10.2017

Во село Црешево, општина Гази Баба, во ист објект во посебни влезови се наоѓаат гласачкото избирачко место 2549, и штабот на една политичка партија, информираат од „Цивил“. Според нивните набљудувачи, гласачите пред да влезат на гласање, партиските ...

51 поврзани вести »

Неколку пријави до Јавното обвинителство за изборни нерегуларности

ТВ21 - 15.10.2017

Неколку пријави за изборни нерегуларности има доставено во основните јавни обвинителства, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. Во соопштението појаснуваат дека надлежните основни јавни обвинителства преземаат дејствија за овие ...

Во Велес до 13 часот на гласање излегле 30,72 отсто од граѓаните

ТВ21 - 15.10.2017

Излезноста во Велес до 13 часот е 30,72 отсто од гласачите запишани на единствениот избирачки список, потврди Општинската изборна комисија Велес. Лили Велковска, претседател на ОИК Велес информира дека право на глас имаат 46.525 граѓани, кои денеска ...

Мал застој во гласањето на едно избирачко место во Кавадарци

ТВ21 - 15.10.2017

Мал застој во гласањето имало денеска на едно избирачко место во Кавадарци. – Постар брачен пар отишол да гласа. Откако регуларно си изгласал за себе, мажот ги земал и двете ливчиња на сопругата. На едното дури и заокружил место неа.

112 поврзани вести »

Во Гостивар до 13 часот на гласање излегле околу 18 проценти од избирачите

ТВ21 - 15.10.2017

Во општина Гостивар, според податоците на Општинската изборна комисија ОИК, до 13 часот правото на глас го искористиле 14.488 лица или 18,21 проценти. Изборниот процес во оваа полошка општина засега се одвива без посериозни потешкотии или нарушувања ...

112 поврзани вести »

ДИК: Излезноста до 13 часот 27,11 проценти

ТВ21 - 15.10.2017

Излезноста на гласањето на ниво на Република Македонија на денешните избори до 13 часот според податоците што ги соопшти Државната изборна комисија изнесува 27,11 проценти. Во Скопје, како што соопшти портпаролката Љупка Гугучевска, изнесува 29,17 ...

Гласањето во Свиларе се одвива тековно

ТВ21 - 15.10.2017

Се наоѓаме во Свиларе, на избирачките места 2453 и 2454. Да влеземе внатре и да видиме, претседателите на овие избирачки места да ни дадат информации за излезеноста до сега и како се одвива гласачкиот процес.

112 поврзани вести »