TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВМ

Стојаноски: Инфраструктурата во градов приоритет на новата Локална

ТВМ - пред: 4 часа

Кандидатот за градоначалник од СДСМ Јован Стојаноски на денешната пресс конференција зборуваше за подобрувањето на инфраструктурата во градов.Токму затоа, го санираме и довршуваме колекторскиот систем, затоа што тоа е најголем механизам за заштита ...

4 поврзани вести »

Денес пред стружани претставена алатката Локален избор

ТВМ - пред: 4 часа

Струга е една од неколкуте општини кои се дел од проектот „Локален избор“. Се работи за бесплатна онлајн алатка која што им овозможува на гласачите да ги споредат своите позиции со позициите на кандидатите и партиите кои ќе учествуваат на ...

7 поврзани вести »

Охрид сеуште без современа градска библиотека

ТВМ - пред: 4 часа

Охрид, градот на Св. Климентовиот Универзитет, градот на словенската писменост сеуште без современа градска библиотека. Иако уште пред три години беше најавено преселување на библиотеката во просториите каде беше сместена НУ Фестивалот „Охридско ...

Тилевски: Имаме решение за секој проблем на охриѓани

ТВМ - пред: 4 часа

Денес ги отвораме вратите на новите предизвици, нови реализации, проекти, работни места во Охрид истакна на првата прес конференција Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ Митко Тилевски.

48 поврзани вести »

ТАВ: Естонската ,,Нордика“ ќе почне со летови Охрид-Талин од 2018 година

ТВМ - пред: 6 часа

Естонскиот авиопревозник „Нордика“ ќе почне да лета на авиолинијата Талин – Охрид – Талин, почнувајќи од летната сезона во 2018 година, најави ТАВ Македонија. По успешните преговори што ги водеше маркетинг-одделот на ТАВ Аеродроми од Истанбул, ...

21 поврзани вести »

Холанѓани заинтересирани за соработка со Општина Охрид во областа на социјалната политика

ТВМ - пред: 12 часа

Претседателката на Советот на Општина Охрид, Гордана Коњановска, оствари средба со претставници на Холандската организација АЛЕСКОН, од градот Асен, која е специјализирана во областа на социјалната политика.

5 поврзани вести »

Тилевски: Застанувам со визија и сила да одиме напред во нови победи

ТВМ - пред: 22 часа

Влегувам во оваа трка со чисто срце и душа , а како иден градоначалник најсовесно ќе ја извршувам својата одговорност и должност кон граѓаните , кон сите Вас, истакна Митко Тилевски кандидатот за градоначалник од Вмро Дпмне и Коалицијата, пред ...

48 поврзани вести »

„Водни Животни“ - изложба во Струга

ТВМ - 25.09.2017

Биолошкото одделение од Природно научниот музеј Никола Незлобински од Струга, се вклучи во одбележувњето на Европските денови на културното наследство со изложба насловена „Водни животни“.

Ашталкоски: Заедно ќе изградиме живот во Струга за сите

ТВМ - 25.09.2017

Ќе го направиме најдоброто за нашата општина бидејќи јас и мојот тим го носиме духот на заедништвото, истакна Васил Ашталкоски, при денешното негово прво претставување како кандидат за градоначалник од коалицијата на СДСМ на општина Струга.

2 поврзани вести »

Стојаноски: Еднакви можности за сите охриѓани

ТВМ - 25.09.2017

Јован Стојаноски, кандидатот за градоначалник на СДСМ и коалицијата, во изборната кампања најави еднакви можности за сите граѓани на Охрид. Барајќи ја поддршката на охриѓани, порача дека во својата 20 годишна работа во образованието знае што значи ...

Охриѓани и стружани не знаат каков воздух дишат

ТВМ - 25.09.2017

Охриѓани и стружани немаат сознанија од релевантните институции каков воздух дишат. ТВМ се обиде да ги контактира институциите на државата дали се грижат доволно каков е квалитетот на воздухот за кој треба да се погрижат со мерки за избегнување, ...

Потпишан кодексот за фер избори

ТВМ - 25.09.2017

Oстварена средба помеѓу кандидатите за градоначалници на престојните локални избори, на која беа договорени фер, демократски и легитимни избори. Тројцата кандидати за градоначалници, Јован Стојаноски, Стево Стевоски и Митко Тилевски воедно потпишаа ...