TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Кошаркарите ја победија Португалија на стартот на „Трофеј Македонија “

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Селекцијата предводена од Јорданчо Давитков ја совладаа сенинорската селекција на Португалија 52-47 во рамки на турнирот „Трофеј Македонија“. Во првиот дел од натпреварот, во првите 15 минути се мачевме со пронаоѓање на вистинското темпо.

32 поврзани вести »

Работнички елиминиран од Лига Европа

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Екипата на Работнички го заврши својот настап на европската фудбалска сцена. „Романтичарите“ се поразени од Динамо Минск со 3:0 во реванш дуелот од второто квалификациско коло во Лига Европа, откако првиот меч во Струмица заврши со 1:1, па со вкупен ...

47 поврзани вести »

Шкендија го потврди пласманот во третата рунда во Лига Европа

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Фудбалерите на Шкендија го потврдија својот пласман во третото квалификациско коло за Лига Европа. Шкендија попладнево на гостувањето во Хелсинки во реванш меч против тимот на ХЈК одигра нерешено 1:1, а со вкупен резултат од 4:2 тетовци се пласираа ...

65 поврзани вести »

Светот во шок: Се самоуби светската музичка ѕвезда и миленик на публиката

Телевизија Нова - пред: 9 часа

Фронтменот на Линкин парк Честер Бенингтон е пронајден мртов во својот дом. Според ТМЗ, 41-годишниот пејач се самоубил со бесење во приватна резиденција во Палос Вердес во Лос Анџелес. Зад себе ги остави сопругата Талинда Ен Бентрли и шесте деца.

26 поврзани вести »

Лидерот на ГРОМ на партиска средба во „Единствена Русија“

Телевизија Нова - пред: 9 часа

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија „ГРОМ“ Стевчо Јакимовски денеска во Москва се сретна со секретарот на Генералниот совет за меѓународни односи на партијата „Единствена Русија“ и функционер на руската Дума Сергеј Железник и ...

4 поврзани вести »

Џугуманов: Странците научени од светските сценарија бараат дијалог без разлика на тоа каква е работата

Телевизија Нова - пред: 9 часа

„Од страна на македонскиот политички фактор во изминатиот период докажавме дека доколку не дојде некој странец да не седне буквално на маса да разговараме ние нема да имаме ни дијалог, ни дебата а не па да постигнеме некој одреден национален ...

3 поврзани вести »

Ристевски: Македонија е на мапата на интересирањето на НАТО

Телевизија Нова - пред: 10 часа

„Во принцип оваа раздвижена дипломатска активност во двата правца и од нашите политичари дипломати надвор, но и од меѓународниот фактор кон Македонија, двострано Македонија е веќе зацртана на мапата на интересот на оваа глобална сфера на влијание“, ...

3 поврзани вести »

Рејтингот на британската премиерка е рекордно намален

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Рејтингот на британската премиерка Тереза Меј е рекордно намален, покажуваат резултатите од истражувањето на социлошката агенција Ипсос МОРИ. Според истражувањето, само 34 отсто од Британците ја одобруваат работата на премиерката, а 59 проценти не ...

9 поврзани вести »

Австриските аеродроми ги зајакнуваат безбедносните мерки

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Претставници на виенскиот аеродром соопштија денеска дека се зајакнати безбедносните мерки со воведување на системи за скенирање на лица на пунктовите за пасошка контрола. Австриските власти најавија дека тие инсталации ќе почнат да се користат во ...

9 поврзани вести »

Пожарите во Црна Гора веќе не претставуваат опасност за туристичките објекти

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Владата во Подгорица соопшти денеска дека пожарите кои го зафатија јужниот дел на Црна Гора се локализирани и веќе не претставуваат опасност за туристичките објекти и населените места. – Министерството за одржлив развој и туризам ги информира ...

69 поврзани вести »

Граѓанската иницијатива за почисто Тетово: До кога општинските власти ќе лажат за дислокацијата на сметот кој го гуши ...

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Граѓанската иницијатива за почисто Тетово на денешната прес-конференција одржана кај претоварната станица за отпад на Тетово побара општинските власти да го исполнат даденото ветување и да го дислоцираат сметот.

5 поврзани вести »

Се излеа Поројска река

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Поплавени ниви, затрупан дел од магистралниот пат Тетово – Јажинце, оштетена водоводна мрежа. Ова се штетите кои ги предизвика Поројска река која се излеа, откако попладнево тетовско го зафатија обилни врнежи од дожд.

10 поврзани вести »

НАТО – Блиску а сепак далеку

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Вечерва „Аргументи“ со Љубиша Николовски на тема „НАТО – Блиску а сепак далеку“ Гости во студиото ќе бидат Илија Џугуманов и Љупчо Ристевски. Почеток 20:30 часот на ТВ ...

3 поврзани вести »

Матиќ: Пет години вработена во АХВ како докажан професионалец за одеднаш да добијам отказ без никакво образложение

Телевизија Нова - пред: 11 часа

„Пет години вработена во Агенцијата за храна и ветеринарство како докажан професионалец со највисоки признанија за да одеднаш добијам отказ без никаква причина и без никакво образложение“, изјави Катерина Матиќ за ТВ Нова.

23 поврзани вести »

Јовановски: Тетово е меѓу најзагадените градови во Светот, а градоначалничката одбива да соработува со локалната ...

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Тетово е меѓу најзагадените градови во Светот иако се наоѓа под Шар планина, но поради несвесното и непланското градење нема проветрување и струење на воздухот. Дивоградби има многу, а се уште се градат и по реката Пена, а има дивоградби и во Речица ...

25 поврзани вести »

Лијам Фокс: Транзицијата за Брегзит би можела да трае и две години по напуштањето на ЕУ

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Британскиот министер за надворешна трговија Лијам Фокс денеска изјави дека по Брегзит ќе бидат потребни уште две гдини за целосно излегување на Велика Британија од ЕУ и за започнување преговори со други земји за слободна трговија.

20 поврзани вести »

Давидовски: Глетката и мирисот од депонијата во Тетово предизвикува загрозување на здравјето на населението

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Здравјето е категорија која не познава нација, вера, боја на кожа и сите ја чувствуваме нејзината состојба, а самиот мирис и глетка на депонијата во Тетово предизвикува загрозување на здравјето на населениот, Изјави Ратко Давидовски на денешната ...

25 поврзани вести »

Возете внимателно: Прекин на сообраќајот поради свлечиште на патот кон село Бродец

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Поради свлечиште во висина од еден метар и должина од 100 метри, во прекин е сообраќајот на излезот од село Шипковица, на патот кон село Бродец, информира АМСМ. Сообраќајот на регионалниот пат Тетово-Јажинце се пренасочува поради зголемено ...

14 поврзани вести »

Лепиткова: Претходната влада направи неколку обиди за да му помогне на Тетово за решавање на проблемот со депонијата, ...

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Во Република Македонија сведоци сме дека изминативе месеци случувањата со отпадите и горењата на депониите во Струга и Тетово станува секојдневие. Јас навистина како човек што работеше во Министерството за животна средина и претседател на комисијата ...

3 поврзани вести »

„Спутник“: Преговорите за членство на Македонија во НАТО ќе завршат оваа есен

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Преговорите за членство на Македонија во НАТО значително се забрзани и се очекува да бидат завршени за три до четири месеци, во текот на оваа есен, тврди руската агенција „Спутник“, повикувајќи се на европски дипломатски извор.

9 поврзани вести »