TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Русите и Американците се во паника: Кина го има најмоќното оклопно возило (ВИДЕО)

Телевизија Нова - пред: 2 часа

Кина го претстави најдоброто амфибијско оклопно возило кое може да се движи со големи брзини и на копно и на вода Ја носи ознаката VN18 и има може да развие максимална брзина од 65 километри на копно и 30 километри на час на вода.

Ќе има ли ефект: Стапија во сила итните мерки против аерозагадувањето

Телевизија Нова - пред: 3 часа

Од вчера стапија во сила итните мерки против загадувањето на воздухот кои произлегуваат од одлуката на 40. седница на Владата и од уредбата за намалување на граничните вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции, донесена на 42.

Од неа нема спас: Русите развија најквалитетна снајперска пушка (ВИДЕО)

Телевизија Нова - пред: 3 часа

Во Русија е развиена снајперка пушка SVDK од висок калибар кој може да ја пробие секоја балистичка плоча. Користи зрно со калибар 9,3×64 mm 7N33, кој бес проблем пробива мета на далечина од 200 метри.

5 поврзани вести »

Кражба во Ѓорче Петров: Застанал да купи бурек и останал без своето „Ауди А5“

Телевизија Нова - пред: 3 часа

Непознат сторител во Скопје одзел автомобил „Ауди А5“ со кочански таблички, откако лицето што го управувало запрело да купи бурек и го оставило возилото изгаснато со клучот внатре. Полицијата соопшти дека вчера напладне А.А.

35 поврзани вести »

Груевски: Способноста на политичките лидери да прават добро е неограничена

Телевизија Нова - пред: 3 часа

Владата која што ја предводев од 2006 до 2016 беше фокусирана на ЕУ-интеграциите. Во овој период добивме неколку позитивни препораки за отворање на преговорите од страна на Европската комисија, но за жал поради билатералниот проблем со Грција, ...

8 поврзани вести »

Нови детали: Хрватските хулигани во Белград биле платени од Црногорската мафија (ВИДЕО)

Телевизија Нова - пред: 4 часа

Испливуваат нови детали од масовната тепачка на стадионот на Партизан за време на вечното дерби со Црвена Звезда. Како што дознаваат српските медиуми хулиганите од Хрватска биле платени од страна на т.н „Шкљарци“ еден од најпознатите кланови на ...

57 поврзани вести »

Фолк пејачката Сања Ристеска објави видеозапис за темата „Ќе те полудам“

Телевизија Нова - пред: 5 часа

Фолк пејачката Сања Ристеска го објави новиот видеозапис за песната „Ќе те полудам“ во кој се појавува со целосно изменет изглед кој ги воодушеви обожавателите. Зад песната „Ќе те полудам“ како автор на музиката, текстот и аранжманот се потпишува ...

6 поврзани вести »

Слаб одзив: Само стотина граѓани протестираа против загадениот воздух

Телевизија Нова - пред: 5 часа

Група граѓани на Скопје денеска напладне дојдоа пред Владата на Република Македонија да изразат протест поради високата загаденост на воздухот во главниот град. Иако за протестот, најавен преку социјалната мрежа Фејсбук под мотото „Станете за чист ...

118 поврзани вести »

Професорки бараат законот за јазици да се повлече

Телевизија Нова - пред: 5 часа

Според професорките Катица Ќулафкова, Гордана Силјановска Давкова и Симона Груевска Маџоска, во прашање е лош закон од аспект на меѓуетничките односи, владеењето на правото, Охридскиот рамковен договор, деловничката процедура и европските јазични ...

52 поврзани вести »

Нов напад: Кучиња искасапиле десетгодишно дете

Телевизија Нова - пред: 6 часа

На 15.12.2017 година во 20.30 часот во Полициската станица Карпош, лицето Т.С. (50) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 17.20 часот, на ул. „Волгоградска“, од страна на две кучиња бил каснат неговиот 10-годишен син, при што му биле нанесени ...

37 поврзани вести »

Грчката црква не се согласува БПЦ да биде црква-мајка на МПЦ

Телевизија Нова - пред: 6 часа

За прв пат откако дојде до приближување на односите помеѓу Македонската и Бугарската православа црква со реакција се јави и грчката црква.На седницата на светиот синод на црквата на Грција била разгледана одлуката на БПЦ да биде мајка-црква на како ...

30 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ за ставот на Џафери: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што Грција го има со нашето ...

Телевизија Нова - пред: 7 часа

Одлуката околу решението на проблемот кој што Република Грција го има со нашето име не е и не може да биде ексклузивна сопственост само на одредени политичари, па ниту на владејачкото мнозинство во Собранието, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

21 поврзани вести »

Барање од Заев и Рама: Македонија и Албанија догодина да ги почнат преговорите со ЕУ

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Република Македонија и Република Албанија очекуваат наредната 2018 година да ги започнат преговорите за зачленување во Европската унија, да го искористат моментот на позитивна клима во регионот за напредок во тој процес.

66 поврзани вести »

За Џафери е прифатливо „Нова Македонија“ дури и без референндум

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Промена на името може да се направи во Собранието, доколку за тоа изрази желба парламентарното мнозинство, изјави рпретседателот на Собранието Талат Џафери во емисијата “Патот кон” на Алсат телевизија.

8 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги крши основните човекови права

Телевизија Нова - пред: 8 часа

Македонија е единствената земја каде се врши политички прогон на неистомисленици и апсење на пратеници. Власта ги крши основните човекови права и монтира обвиненија за тероризам против 36 македонски патриоти само затоа што си ја сакаат државата.

51 поврзани вести »

Буџетот ќе се носи и без опозиција

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Парламентарното мнозинство на 22 декември и без присуство на опозицијата ќе го донесе Предлог-буџетот за 2018 година, изјави денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев.

10 поврзани вести »

Џафери се сретна со членовите на ДИК во оставка

Телевизија Нова - 15.12.2017

Петмина членови на Државната изборна комисија (ДИК) од осумте кои поднесоа оставки денеска биле на средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. Претседателот на Собранието Џафери за МИА потврди дека ги повикал осумтемина членови на ...

15 поврзани вести »

Министрите допатуваа со автобус: Заедничка владина седница со Албанија во Поградец

Телевизија Нова - 15.12.2017

Владите на Република Македонија и на Република Албанија денеска во албанскиот град Поградец ја започнаа првата заедничка седница, на чиј дневен ред се повеќе теми насочени кон унапредување на билатералната соработка, јави известувачот на МИА.

40 поврзани вести »

Утре протест: Ќе чекаме ли ветер за да дишеме

Телевизија Нова - 15.12.2017

Ќе се чека ли првиот ветер или првите пролетни денови за конечно граѓаните да можат да дишат слободно. Скопје и денеска осамна под отровната покривка од сулфур, чад и хемикалии. Густата магла дополнително ја влоши ситуацијата, откако параметрите за ...

59 поврзани вести »

Македонија и Грција се пред договор за името „Нова Македонија“

Телевизија Нова - 15.12.2017

Грчките медиуми објавуваат дека Македонија и Грција се блиску до договор за прашањето за името.Телевизија „Стар“ повикувајќи се на извори во преговарачкиот процес тврдат дека името „Нова Македонија“ е предлогот кој дошол од македонска страна и кој ...