TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Шпанија утре ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протести

Телевизија Нова - пред: 10 часа

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во каталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола над овој регион, изјави социјалистот ...

88 поврзани вести »

Од март ќе се возиме по нов автопат: Ќе започне дислокацијата на далноводот на делницата Демир Капија Смоквица

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Следниот месец треба да се реализира изместувањето на делот од 400 киловолтниот интерконективен далекувод во близина на Неготино, што е неопходно да се направи за да може да се пушти во употреба автопатот Демир Капија Смоквица.

12 поврзани вести »

Маневски: Мандатот на СЈО за поведување постапки и за поднесување обвиненија му заврши

Телевизија Нова - пред: 11 часа

Мандатот на Специјалното обвинителство за поведување постапи, спроведување истрага и за поднесување обвиненија му заврши на 31 јули 2017 година, нагласува поранешниот министер за правда Михајло Маневски во Отвореното студио на Тв Нова.

Меркел бара ЕУ да ги намали парите за Турција

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека состојбата со човековите права во Турција е неприфатлива и дека лидерите од Европската унија побарале од Европската комисија „на одговорен начин“ да го разгледа прашањето за намалување на ...

20 поврзани вести »

Човекот од доверба на Путин пристигнува во Белград

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, денеска ќе присуствува на оперативните способности на српската армија на аеродромот Батајница, по повод 73-годишнината од ослободувањето на Белград во Втората светска војна.

73 поврзани вести »

Почнува кампањата за вториот круг: Беса и Алијансата на средби со граѓани во Сарај

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Еден ден по официјализирањето на коалицијата помеѓу Движењето БЕСА и Алијансата за Албанците, синоќа во Сарај се одржа средба со граѓаните. На средбата присуствуваа кандидатот на Движењето БЕСА, Башким Бакиу и кандидатот на Алијансата за Албанци, ...

88 поврзани вести »

Првиот круг дефинитивно е завршен: Одбиени сите приговори за изборите

Телевизија Нова - пред: 12 часа

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

110 поврзани вести »

Тајани: ЕПе го блокира договорот за Брегзит ако не бидат заштитени граѓаните

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Европскиот парламент ќе го блокира договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, ако во него не се предвидени гаранции за заштита на правата на државјаните на земјите членки на Унијата што живеат на британска територија, како и на Британците во ...

46 поврзани вести »

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина пред судот

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина на денешното рочиште во скопскиот Кривичен суд. Како што соопшти Јавното обвинителство тие се изјасниле за виновни дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејствија, ...

64 поврзани вести »

Ирачки Курдистан го поздрави повикот на премиерот Абади за дијалог

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Владата на Ирачки Курдистан денеска го поздрави повикот на премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади за дијалог за решавање на кризата, предизвикана од рефереднумот за независност во автономната област.

34 поврзани вести »

Владата на Република Македонија ја одржа 32. седница

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Ана Павловска-Данева е именувана за член на ГРЕКО, владините институции ќе го забрзаат постапувањето по препораките на Народниот правобранител, Царинските управи на Македонија и Русија ќе си ги олеснат царинските постапки, се дел од одлуките, кои ги ...

Владата ги врати измените на Законот за заштита од пушење во собраниска процедура

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Владата нa денешната седница одлучи да го врати во собраниска процедура Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето на предлог на пратеници од Собрание на Република Македонија.

28 поврзани вести »

Владата ја разгледа Информацијата за соработката на македонската и руската царина

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за склучен Протокол меѓу Царинската управа на Република Македонија и Федералната царинска служба на Руската федерација за размена на документи и информации поврзани со царинска вредност на стоки.

Путин: ЕУ сама ги покрена сепаратистичките тензии во Европа

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека земјите членки на Европската унија, со поддршката за распаѓањето на некои земји и одвојувањето на Косово од Србија, само го поттикнале растот на сепаратистичките тензии во Европа, истакнувајќи ...

73 поврзани вести »

Комитет на Европскиот парламент усвои измени во правилата за бегалци

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Комитетот за човекови права на Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за измени во Даблинската регулатива за бегалци. Доколку биде прифатен на ниво на ЕУ, предлогот ќе значи дека во иднина барателите на азил нема да бидат обврзани да го ...

3 поврзани вести »

На владина седница разгледана Информацијата за евтини летови

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за текот и прогресот на активностите за реализација на проектот „Евтини летови за македонските граѓани“ за периодот 2015 – 2018 година.

Тахири: Почекајте не сте виделе се уште ништо

Телевизија Нова - 19.10.2017

Поранешниот албански министер за надворешни работи Саимир Тахири, кој е осомничен за вмешаност во шверц на марихуана од Албанја за Италија, попладнево излегувајќи од својот дом даде куса изјава околу актуелната ситуација со скандалот со шверц на ...

28 поврзани вести »

Анѓушев и Министерството за финансии задолжени за надминување на состојбата во Еурокомпозит

Телевизија Нова - 19.10.2017

Владата на Република Македонија на денешната 32. седница усвои информација со предлози за надминување на состојбата во Друштвотo за производство на производи со посебна намена „11 октомври-Еурокомпозит“ АД Прилеп.

9 поврзани вести »

ОН бара заштита на курдските цивили во Ирак

Телевизија Нова - 19.10.2017

Обединетите нации денеска изразија загриженост во врска со присилното раселување на цивили, претежно Курди, и грабежот и уништувањето на нивниот имот во северен Ирак. – Обединетите нации ја повикуваат ирачката Влада да ги преземе сите мерки за ...

34 поврзани вести »

Асад: Разбивањето на терористите во Сирија им нанесе удар на плановите на Западот

Телевизија Нова - 19.10.2017

Сирискиот претседател Башар Асад го прими началникот на Генералштабот на иранската армија Мохамад Багери, кој му пренел поздрави од врховниот лидер на Иран ајатолахот Али Хамнеи „по повод победата во војната против тероризмот“, јавија локалните ...