TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Франција и официјално ги прифати знамето, химната и валутата на ЕУ

Телевизија Нова - 19.10.2017

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во кое го информираше дека Франција и официјално ќе ги признала знамето и химната на Европската унија, како и ставот дека еврото е ...

20 поврзани вести »

Грчката Влада планира да одвои 1,1 милијарда евра за модернизација на авиони

Телевизија Нова - 19.10.2017

Грчката Влада денеска соопшти дека планира да издвои 1,1 милијарди евра за модернизација на околку 90 американски авиони Ф-16, наведувајќи дека таа сума нема да го дестабилизира буџетот на Грција.

4 поврзани вести »

Маневски: Кривичните пријави беа смислен потег за да се влијае врз граѓаните

Телевизија Нова - 19.10.2017

„Не памтам избори кадешто од денот на распишување на локалните избори се поднесени кривични пријави за 12-13 градоначалници или кандидати за градоначалници“, изјави за ТВ Нова македонскиот правник и политичар Михајло Маневски.

Маневски: Ова беа едни од најнерегуларните локални избори во Македонија

Телевизија Нова - 19.10.2017

„Од оглед на моето искуство за претходно одржаните избори, и во врска со овие избори кои сега се одржаа на 15 октомври можам да кажам дека ова се едни од најнерегуларните локални избори во Македонија“, изјави македонскиот правник и политичар Михајло ...

АВМУ: Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување

Телевизија Нова - 19.10.2017

Програмските сервиси на државно ниво опфатени во првиот круг од локалните избори генерално обезбедија еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медуимски услуги.

17 поврзани вести »

Новинар му подари на Пленковиќ кошница со намирници против анемија

Телевизија Нова - 19.10.2017

Во емисијата „Директ“ на хрватскиот телевизиски канал „РТЛ“, водителот Зоран Шпрајц за време на гостувањето на хрватскиот премиер Андре Пленковиќ му подарил кошница со намирници, кои се добри против анемија.

5 поврзани вести »

Албанското Обвнителство побара одземање на имунитетот на Саимир Тахири

Телевизија Нова - 19.10.2017

Албанското Јавно обвинителството за тешки кривични дела достави барање до Парламенот во Тирана за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири.

28 поврзани вести »

Главниот економски советник на Ердоган поднесе оставка

Телевизија Нова - 19.10.2017

Главниот економски советник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Шабан Дишли, денеска поднесе оставка на функцијата, соопшти претставник на владејачката Партија за правдата и развојот (АКП), без да ги наведе причините за неговото повлекување.

4 поврзани вести »

Трамп го обвини ФБИ за вмешаност во досието за наводната сексуална уцена

Телевизија Нова - 19.10.2017

Питер Фрич и Томас Катан, вработени во приватната разузнавачка компанија Фјужн, одбија да сведочат денеска пред американскиот Конгрес за нивната вмешаност во изработката на компромитирачно досие кое Хилари Клинтон го употреби во минатогодишната ...

Јанчев: На 29 октомври ќе победи народот

Телевизија Нова - 19.10.2017

На 29 октомври ќе победи народот, рече денеска на прес-конференција Митко Јанчев, кандидат за градоначалник на Кавадарци од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. – Првиот круг од локалните избори помина. За резултатот одлучивте вие.

13 поврзани вести »

Меркел со критика и пофалба за Турција

Телевизија Нова - 19.10.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел на почетокот на Самитот на Европска унија во Брисел упати критики, но и ја пофали Турција. Меркел наведе дека е многу загрижена поради непочитувањето на владеењето на правото во Турција.

20 поврзани вести »

ДИК забрани јавноста да ги види сведочењата за изборниот фалсификат во режија на СДСМ

Телевизија Нова - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница на која се одлучува за приговорите за изборни нерегуларности во текот на изборниот процес во неделата, одлучи седницата да се затвори за јавноста, да се отстранат медиумите со цел јавноста да не биде ...

64 поврзани вести »

Изборите и правниот систем

Телевизија Нова - 19.10.2017

Вечерва „Отворено студио“ со Наум Стоилковски на тема „Изборите и правниот систем“ Гостин во студиото ќе биде Михајло Маневски. Почеток 20:30 часот на ТВ ...

Во Србија цути секс туризам со животни

Телевизија Нова - 19.10.2017

Туристи зоофили во најголем број од Британија,Холанидија и Шветска го посетуваат Белград во потрага по животински бродели. Главниот град на Србија прогласен за еден од најголемите жаришта на зоофилите.

2 поврзани вести »

Во Германија за 27 години исчезнале 76 проценти од летечките инсекти

Телевизија Нова - 19.10.2017

Научниците предупредуваат на „алармантен“ пад на летечките инсекти во Германија, што може да има сериозни последици по екосистемот и ланецот на исхрана. Истражувачите тврдат дека во последните 27 години во Германија бројот на летачки инсекти се ...

23 поврзани вести »

Макрон: Самитот на ЕУ ќе упати порака на единство

Телевизија Нова - 19.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека средбата на Европскиот совет, која почнува денеска, ќе биде обележана со порака на единство за Европската унија. – Ќе имаме единство во преговорите за Брегзит, бидејќи сите сме обединети по тоа ...

20 поврзани вести »

Во серија напади во Авганистан убиени 58 војници

Телевизија Нова - 19.10.2017

Најмалку 58 припадници на авганистанските безбедносни сили се убиени во серија напади што синоќа биле извршени на цела територија на Авганистан, вклучувајќи го и нападот на воената база во Кандахар.

33 поврзани вести »

Пенс и Ципрас разговарале и за прашањето за името на Македонија

Телевизија Нова - 19.10.2017

Прашањето за името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Алексис Ципрас и американскиот потпретседател Мајк Пенс, јавуваат грчките медиуми, повикувајќи се на извори од премиерскиот кабинет.

18 поврзани вести »

Тајани: Никој од ЕУ нема да ја поддржи независноста на Каталонија

Телевизија Нова - 19.10.2017

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани предупреди денеска дека ако каталонските власти прогласат незавиност од Шпанија, нема да добијат поддршка од никого во Европската унија.

88 поврзани вести »

Ирачки суд нареди апсење на вицепремиерот на Курдистан

Телевизија Нова - 19.10.2017

Ирачкиот Висок судски совет денеска нареди апсење на заменик претседател на Владата на Ирачки Курдистан, Косрат Расул, поради неговото спротиставување на распоредувањето на ирачката армија во градот Киркук.

34 поврзани вести »