TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Северна Кореја се закани дека ќе ги нападне САД кога најмалку очекуваат

Телевизија Нова - 19.10.2017

Северна Кореја се закани со „незамислив“ удар врз САД во момент кога тоа најмалку ќе го очекуваат, јави севернокорејската новинска агенција КЦНА. Агенцијата го објави ова соопштение во врска со маневрите на Јужна Кореја и американската морнарица, во ...

40 поврзани вести »

Двајца повредени во 13 сообраќајки вчера во Скопје

Телевизија Нова - 19.10.2017

Возач на патничко возило и мотоциклист биле потешко повредени во две од вкупно 13 сообраќајни несреќи регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во седум полесно биле повредени осум лица, а четири поминале со материјална ...

58 поврзани вести »

Руската претстава „Ѕверот“ најдобра на 11-тиот фестивал „Скупи“

Телевизија Нова - 19.10.2017

„Ѕверот” во режија на Сергеј Федотов од театарот „У Моста“ од Перм, Русија, ја доби наградата за најдобра претстава на 11. Меѓународен театарски фестивал „Скупи“. Одлуката ја донесе тричлено жири – Ѓорѓи Јолевски, Веби Ќерими и Лука Кортина.

18 поврзани вести »

Затворениците во Романија порано ќе бидат ослободени ако немале хумани услови

Телевизија Нова - 19.10.2017

Во Романија денеска стапи во сила законот, според кој затворениците кои ја издржувале казната во нехумани услови би можеле порано да бидат ослободени. Романскиот претседател Клаус Јоханис, во текот на летниот период, го прифати законот кој ...

7 поврзани вести »

Бакир: Ирачки Курдистан никогаш немал намера да војува со армијата на Ирак

Телевизија Нова - 19.10.2017

Владата на Ирачки Курдистан никогаш немала намера да влегува во војна со ирачката армија, изјави министерот за надворешни работи на автономната област Фалах Мустафа Бакир во интервју за Си-Ен-Ен.

34 поврзани вести »

Руска ТВ ѕвезда најави претседателска кандидатура

Телевизија Нова - 19.10.2017

Познатата руска телевизиска водителка Ксенија Собчак (35) најави дека ќе се кандидира на претстојните претседателски избори во март следната година. Водителката ја објави својата одлука преку видео на Јутјуб.

23 поврзани вести »

Јасинда Ардерн ќе биде најмлада премиерка на Нов Зеланд

Телевизија Нова - 19.10.2017

Јасинда Ардерн ќе биде следниот премиер на Нов Зеланд откако помала политичка партија одлучи да коалицира со либуристите по изборите одржани пред речиси пред еден месец. На 37-годишна возраст, Ардерн ќе биде најмладиот лидер на нацијата во повеќе од ...

11 поврзани вести »

Путин најави дека со Хрватска ќе гради бродови

Телевизија Нова - 19.10.2017

– Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Хрватска е важен партнер на Москва и ја потенцираше посебната врска меѓу двете земји на економски план. По средбата во Сочи со хрватската колешка Колинда Грабар-Китаровиќ, Путин синоќа во Москва изјави ...

73 поврзани вести »

Европскиот совет ќе разговара за миграцијата, односите со Турција, Иран и Северна Кореја

Телевизија Нова - 19.10.2017

Европскиот совет вечерва ќе разговара за прашања поврзани со миграцијата, како и односите со Турција, Иран и Северна Кореја. Предвидено е шефовите на државите и претставниците на владите на земјите членки на ЕУ да изразат „големо разочарување од ...

40 поврзани вести »

Силен земјотрес го погоди островот Тонга

Телевизија Нова - 19.10.2017

– Силен земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтерова скала го погоди источниот брег на островот Тонга. Засега нема информации за причинета материјална штета или за појава на цунами.

48 поврзани вести »

Конгресмени бараат од Трамп да воведе санкции против војската во Мјанмар

Телевизија Нова - 19.10.2017

Повеќе од 40 конгресмени ја повикаа администрацијата на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за воени лидери од Мјанмар за влез во САД и да подготви конкретни санкции против лицата одговорни за прогонот на муслиманското малцинство Рохинџи.

14 поврзани вести »

Тодориќ: Им се извинувам на сите што трпат тортура поради мене

Телевизија Нова - 19.10.2017

Првиот човек на „Агрокор“ Ивица Тодориќ се огласи на својот блог откако вчера Судот во Загреб му одреди мерка притвор во негово отсуство, додека останатите 12 лица кои се осомничени беа пуштени да се бранат од слобода.

25 поврзани вести »

Без струја утре делови од неколку скопски општини

Телевизија Нова - 19.10.2017

Заради закажани технички зафати утре без електрична енергија во одедени периоди од денот ќе останат дел од корисниците во неколку општини во Скопје, соопшти РЦУК – Скопје по известување добиено од „ЕВН Македонија“ АД.

9 поврзани вести »

СДСМ и коалицијата го имаат мнозинството во Советот на општина Гевгелија

Телевизија Нова - 19.10.2017

Според објавените резултати од првиот круг на локалните избори за советници, кои од страна на општинските изборни комисии беа доставени до ДИК, познат е новиот состав на Советот на општина Гевгелија што го сочинуваат 19 советници.

25 поврзани вести »

МЕПСО треба на ЕБРД да и плати пенали од речиси 800.000 евра за нереализирани проекти

Телевизија Нова - 19.10.2017

АД МЕПСО треба да и плати пенали на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) во износ од речиси 800.000 евра заради ненавремено отпочнување на проекти за кои компанијата има земено заем од банката, во вредност од околу 50 милиони евра.

21 поврзани вести »

Фестивал на италијански филмови во Битола

Телевизија Нова - 19.10.2017

Во организација на Амбасадата на Република Италија во Република Македонија и јазично студио „Лингва“-Битола, од денеска до 22 октомври во битолскиот Центар за култура ќе се одржи традиционалниот Фестивал на италијански филмови.

10 поврзани вести »

Изложба на Горјан Ѓорѓиев за триесет години ликовно творештво

Телевизија Нова - 19.10.2017

Во Културно-информативниот центар вечер ќе биде отворена изложба на дела од Горјан Ѓорѓиев, со која уметникот одбележува 30 години ликовно творештво. Ѓорѓиев (Скопје, 1965) дипломирал во 1987 на Академија за ликовни умстности во Скопје, отсек ...

14 поврзани вести »

Промоција на книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ

Телевизија Нова - 19.10.2017

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“-Скопје денеска ќе ја промовира книгата „Мојот професор пророк“ од Вера Стојчевска-Антиќ, посветена на Блаже Конески. – „Мојот професор пророк“ е своевидна етнографија на комуникацијата во македонската наука и ...

9 поврзани вести »

„Слаткарница Европа“ – изложба на Александар Станкоски во Вроцлав

Телевизија Нова - 19.10.2017

Во Галерија Миејска (Градска галерија) во Вроцлав, Полска, вечер во 18 часот ќе биде отворена изложба на Александар Станкоски насловена „Слаткарница Европа“. Куратор на изложбата е Горанчо Ѓорѓиевски, а соработници се Кашја Јозвиак и Горан Путица.

7 поврзани вести »

Почнува 36. Скопски џез-фестивал

Телевизија Нова - 19.10.2017

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал.

51 поврзани вести »