TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Пчеларите реагират на увезениот мед кој се продава како „Македонски мед"

Вечер - тукушто објавено

Пчеларите од Кочани реагираат на увозот на мед од странство и негова продажба низ маркетите како ц. Ваквите количини на мед ги има и во маркетите по градовите од источна македонија, и тие бараат зајакнати инспекциски контроли и на етикетата да стои ...

18 поврзани вести »

Центар со најголем број капитални инвестиции

Вечер - тукушто објавено

Општина Центар е прва скопска општина според реализирани капитални инвестиции по жител. Ова го покажува најновата анализа на интернет страницата „Призма" на БИРН Македонија, наменета за промоција и јакнење на истражувачкото новинарство Во изминатиов ...

14 поврзани вести »

Диего Коста од јануари во Атлетико (М)

Вечер - тукушто објавено

Пред три сезони, 28-годишниот напаѓач си замина од редовите на Атлетико (М) и ја прифати понудата на лондонскиот премиерлигаш, каде беше прв напаѓач, но ова лето го загуби статусот на стандарден првотимец Актуелниот шампион на Англија, тимот на ...

26 поврзани вести »

Европските авиокомпании се плашат да летаат преку Северна Кореја

Вечер - пред: 17 мин

Три европски авиокомпании одлучија да ја променат маршутата за лет до Јапонија поради неодамнешните севернокорејски ракетни тестирања, соопштува телевизијата Ен Ејч Кеј. Од октомври летовите на Луфтханза, Свис интернешенел ерлајнс и Скандинавските ...

8 поврзани вести »

И покрај земјотресот, трката во Мексико ќе се вози

Вечер - пред: 19 мин

Формула 1 трката за Големата награда на Мексико ќе биде одржана според веќе дефинираниот термин, први октомври, иако главниот град оваа недела го погоди силен земјотрес, во кој за загинаа 230 лица, а неколку илјади се исчезнати и повредени Ваквата ...

115 поврзани вести »

Нова маратонска трка - "Скопје трча 10 километри"

Вечер - пред: 23 мин

Трката на 10 километри ќе се одржи на 8-ми октомври, долж улиците на Скопје, во пресрет на 11-ти октомври – "Денот на востанието" На осми октомври во Скопје ќе се трча десет километарска трка, кој воедно е нов спортски настан кој ќе им овозможи пред ...

4 поврзани вести »

Нов рок за автопатот Кичево-Охрид, утврдени обврските за Миладиновци-Штип

Вечер - пред: 25 мин

Од понеделник ќе се договора и нов рок за изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Со анекс договорот за изградба на автопатот Миладиновци – Штип покрај што се продолжува рокот за завршување на работите до 30 септември следната година, се уредува и ...

43 поврзани вести »

Компании од САД, Кина, Индија, ... заинтересирани за инвестирање во Македонија

Вечер - пред: 27 мин

На заедничката прес-конференција со министерот за економија Крешник Бектеши во Владата, Апостолска информира дека изминатите 100 дена остварила контакти со менаџерските тимови на компаниите кои се главно, рече, од автомобилската индустрија, ...

11 поврзани вести »

Отворен е конкурсот за ЛУЗЕР ФЕСТ!

Вечер - пред: 27 мин

ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ го подготвува своето 19. издание кое кон крајот на годинава ќе се одвива со бројни и различни музички настани во Скопје, а во чии рамки повторно се собираме за да го создадеме ЛУЗЕР ФЕСТ - најдругарскиот и најпозитивниот настан ...

2 поврзани вести »

Колоски до Нимиц: Преговорите за името мора да се прекинат

Вечер - пред: 33 мин

Преговорите за името мора да се прекинат, истакнал претседателот на ОМД, Методија Колоски, на средбата со специјалниот медијатор во преговорите за името на ОН, Метју Нимиц. Како што соопштија од ОМД, Колоски уште еднаш потенцирал дека 137 земји веќе ...

11 поврзани вести »

Земјите од Западен Балкан да ја зајакнат довербата во сопствените валути

Вечер - пред: 34 мин

Државите од Западен Балкан треба да ја зајакнат јавната доверба во локалните валути наместо прекумерна доверба во еврото, бидејќи со тоа ги стaвааат своите економии на ризик, нагласи Беноа Коуре, претставник од Европската централна банка.

6 поврзани вести »

На 3 години и ја ампутирале ногата, но не се откажува од соништата

Вечер - пред: 34 мин

Ги има сите причини да се откаже, но таа избрала среќа. Со 3 години Џема Кели поминала многу повеќе од секое девојченце на нејзина возраст. На денот кога е родена докторите ги известиле нејзините родители дека иако со бебето навидум се е во ред, ...

Бектеши: Малите и средни претпријатија остануваат во фокусот на Владата

Вечер - пред: 36 мин

Како што соопшти денеска министерот Крешник Бектеши давајќи отчет за сработеното, во фокусот остануваат олеснувањето на трговијата, малите и средните претпријатија, туризмот и угостителството, занаетчиството, женското претприемништво,...

11 поврзани вести »

„Сон на летната ноќ" на Поповски во МНТ

Вечер - пред: 36 мин

На матичната сцена во Москва претставата премиерно е изведена во 2015 година и е добитник на престижната награда „Златна маска" за најдобра претстава за таа година. За само две години од премиерата „Сон на летната ноќ" е одиграна 89 пати и се ...

7 поврзани вести »

Најбогатата женана светот е Елис Волтон

Вечер - пред: 38 мин

Ќерката на основачот на синџирот продавници Walmart Сем Волтон – Елис Волтон стана најбогатата жена во светот. Според Форбс, богатите наследници на империјата изнесуваат 33,8 милијарди долари.

27 поврзани вести »

Можам да го стигнам Федерер

Вечер - пред: 52 мин

Откако го освои последниот грен слем во календарската година, Шпанецот Рафаел Надал верува дека е достижен и рекордот на Федерер, кој има освоено 19 трофеи, но додаде дека не размислува предвреме на таа тема Шпанецот и Швајцарецот освоија по два ...

17 поврзани вести »

Фејсбук ќе ги достави до Конгресот политичките реклами, чијашто трага води кон Русија

Вечер - пред: 1 час

Пред две седмици Фејсбук објави дека 470 лажни профили, веројатно активирани во Русија, пуштале реклами, со вкупна вредност од 100.000 долари, во периодот меѓу јуни 2015 и мај 2017. И, сето тоа било со цел - потхранување на политичката и ...

7 поврзани вести »

Турци влегуваат во авиобизнисот во Македонија, основана нова авиокомпанија „Флај мак ер“

Вечер - пред: 1 час

Друштво за воздушен сообраќај „Флај мак ер" ДООЕЛ Скопје е името на новооснованата авиокомпанија во Македонија со турски капитал. Според објавата на Централниот регистар авиокомпанијата е основана со 10.000 евра паричен влог.

8 поврзани вести »

Ферги со ново видео за "Like It Ain’t Nuttin"

Вечер - пред: 1 час

Слично како дуетот со Ники Минаж, и оваа песна е своевидно навраќање на деведесеттите. Секоја недела по едно видео. Вака Ферги ја загрева атмосферата за долгоочекуваниот втор студиски албум „Double Dutchess", кој конечно ќе биде објавен денес, а ...

На Еврофест 2017 ќе се пее во чест на Тоше!

Вечер - пред: 1 час

На 21 издание на Еврофест, кое ќе се одржи утревечер во Домот на АРМ со почеток од 20 часот, победниците на европските фестивали ќе пеат во чест на Тоше Проески. Фестивалот годинава се одржува во спомен на 10-годишнината од трагичната смрт на ...