TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Дополнителни 2 милиони евра за доградба на плоштадот „Скендербег“ во Скопје

Вечер - 14.12.2017

Во предлог-буџетот за 2018 година на Министерството за локална самоуправа се предвидени 125 милиони денари или околу 2 милиони евра за доградба на плоштадот „Скендербег“, изјави министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу.

Околу 65 илјади земјоделци ќе бидат ослободени од товарот на персоналниот данок

Вечер - 14.12.2017

Сите земјоделци на кои земјоделството им е основна дејност и ќе имаат приход до 1 милион денари во тековната година, персоналниот данок кој во текот на годината им се задржува, на крајот ќе им биде во целост вратен, соопшти министерот за ...

24 поврзани вести »

(ВИДЕО) Како би изгледал Гренланд без ледената покривка?

Вечер - 14.12.2017

Научниците создадоа неверојатна визуелизација на Гренланд – без ледената покривка. Изработено е од децениски податоци од истражувањето што ги покажува положбата и обликот на подлогата на територијата и околното морско дно.

4 поврзани вести »

(Видео) Тим составен од пензионери доминира во „Кантер страјк“

Вечер - 14.12.2017

Најстариот тим кој официјално се натпреварува на турнири во видеограта „Counter Strike: Global Offensive“ е составен од пензионери што во просек имаат по 71 година. Станува збор за екипата „Сребрени снајпери“ која доаѓа од Шведска.

4 поврзани вести »

Жена нападната од четири кучиња во Илинден

Вечер - 14.12.2017

Триесет и осум годишната Џ.Б.од населба Илинден вчера околу пладне пријавила дека истиот ден околу 7:30 часот додека се движела по ул.19 во населбата била нападната од страна на четири кучиња скитници, при што едно од кучињата ја каснало во предел ...

79 поврзани вести »

Патници минале цели осум часа во авион кој стоел во место

Вечер - 14.12.2017

Многу малку луѓе ќе се согласат дека патувањето со авион е забавно искуство, но за патниците на компанијата „Бритиш ервејс“, истото се покажало и како страшно губење на време. Имено, авионот кој во вторникот летал од Берлин кон Лондон поради лошите ...

3 поврзани вести »

Шилегов: Ефтин политички блеф е што не ги пуштате децата во школо!

Вечер - 14.12.2017

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска оцени дека е политички мотивирана иницијативата на Фејсбук преку која родители најавуваат дека нема да ги пуштаат децата на училиште во знак на револт од загадувањето во Скопје.

23 поврзани вести »

Дедо на ученичка шамарал наставничка на час!

Вечер - 14.12.2017

Дедо на ученичка нападнал наставничка во основното училиште „Алија Авдовиќ" во Батинци. До инцидентот дошло кога наставничката по историја реагирала учениците кои губеле час да бидат потивки и да не ја реметат наставата.

20 поврзани вести »

(Видео) Израел ја затвори границата кон Газа, судирот се разгорува

Вечер - 14.12.2017

Израел денеска го затвори граничниот премин кон појасот Газа, како одговор на секојдневните ракетни напади од оваа енклава, кои уследија по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, минатата недела да го признае Ерусалим како главен град ...

65 поврзани вести »

Путин ќе се кандидира на претседателските избори како независен кандидат

Вечер - 14.12.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека повторно ќе се кандидира за оваа функција на изборите во март. На големата годишна конференција за новинари на која одговара на прашања на преку 1.600 акредитирани медиумски работници, Путин рекол ...

48 поврзани вести »

Куче искаса жена во Илинден

Вечер - 14.12.2017

Жена од Илинден пријавила во полиција дека ја нападнале четири кучиња-скитници, а едното од нив ја искасало. Според информациите на МВР, вчера во 11,25 часот Џ.Б.(38) од населба Илинден пријавила дека истиот ден околу 07,30 часот додека се движела ...

79 поврзани вести »

Скопје загадено како ќумур. Градската власт нема план

Вечер - 14.12.2017

Скопје, и официјално, денес е најзагаден град во светот. За разлика од конкуренцијата каде во тие градови живеат милиони жители, имаат големи индустрии и слично, ние немаме ништо од тоа - а имаме повеќе загаден воздух.

121 поврзани вести »

„Македонски енергетски ресурси“ доби одобрение да издаде долгорочни хартии од вредност

Вечер - 14.12.2017

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на Република Македонија на денешната 127. седница, со која претседаваше претседателката Елизабета Чингаровска, на Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ – Скопје му ...

11 поврзани вести »

Ова е пораката на Груевски до кандидатите за негов наследник

Вечер - 14.12.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата, нивните соработници и делегатите на Конгресот на кој ќе се бира следниот партиски лидер.

39 поврзани вести »

Утре без струја деловни објекти во Гази Баба

Вечер - 14.12.2017

Поради закажани технички зафати утре без електрична енергија во периодот од 09:00 до 12:00 часот, ќе останат корисниците од фирмата „ФАМАФЛЕКС ДООЕЛ“, фирмата „СИМАКС ШПЕДИЦИЈА ДООЕЛ“, Ул. 808 бр.

6 поврзани вести »

Скопје има и заменик градоначалник, но никој нит го чул нит го видел

Вечер - 14.12.2017

Градот Скопје, навистина, има заменик градоначалник во ликот на Енвер Малиќи, трговец со алклохол и други сродни производи и услуги. Тој и официхлано е втор човек на градот, заменик на Шилегов, а никој не го прашал да даде свое мислење и решение за ...

Деновите против насилството врз сексуалните работници ќе бидат одбележани со повеќе настани во Скопје

Вечер - 14.12.2017

Серија настани за поддршка на сексуалните работници во рамки на Деновите против насилство врз сексуалните работници ќе организираат коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ и организацијата СТАР-СТАР.

20 поврзани вести »

Самка Ибраимовски го напушта министерското место

Вечер - 14.12.2017

Самка Ибраимовски го напушта министерското место во Владата, а денеска ќе потпише изјава дека прифаќа да биде пратеник во Собранието. „Министерот без ресор Самка Ибраимоски задолжен за имплементација на националната стратегија за подобрување на ...

48 поврзани вести »

(ВИДЕО) Македонската естрада со нова музичка верзија на божиќната песна „Вечниот Бог“

Вечер - 14.12.2017

Најпопуларните пејачи од македонската поп естрада решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со освежена верзија на една од најпознатите божикни песни во православниот свет – „Вечниот Бог“.

10 поврзани вести »

(Видео) Богдановиќ: Пријавете доколку знаете кој расфрла отров за труење на уличните животни

Вечер - 14.12.2017

По минимум пет пријави на ден, добива општина Центар во текот на еден ден за расфрлан отров на нивна територија. Градоначалникот Саша Богдановиќ верува дека со преземањето на мерки за постојано расчистување на теренот, тие спречиле епилогот да биде ...