TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Доколку се прашувате како Бил Гејтс ги троши своите пари, еве го одговорот!

Вечер - пред: 2 часа

Богатството на еден од основачите на Мајкрософт, Бил Гејтс, е проценето на 89 милијарди американски долари, што го прави еден од најбогатите луѓе на светот. Доколку би трошел милион долари дневно, на Гејтс би му биле потребни 245 години за да го ...

Најбогатите 1 отсто поседуваат повеќе од половина од светското богатство

Вечер - пред: 2 часа

Долната половина на возрасни луѓе во светот колективно поседуваат помалку пари од најбогатите, односно оние коишто спаѓаат во прочуените 1 отсто... Или така барем стои во ивештајот на Credit Suisse.

2 поврзани вести »

5 трикови кои ги користат супермаркетите и големите шопинг центри за да ја зголемат продажбата

Вечер - пред: 2 часа

Празничната сезона е позната по големиот метеж, како на улиците, така и во продавниците и супермаркетите. Оваа празнична "грозница" некогаш може да ве натера да ги потрошите вашите пари без внимание.

Таинствениот креатор на биткоин би можел да стане првиот светски трилионер

Вечер - пред: 2 часа

Сатоши Накамото, креаторот на биткоин, сè уште не ѝ е познат на јавноста. Не се знае дали Накамото е една личност или група на луѓе, ниту дали е жив или мртов. Меѓутоа, доколку Накамото е една личност, тој е моментално 52-тиот најбогат човек на ...

38 поврзани вести »

Човечкиот род ги достигна своите граници, постепено одиме наназад

Вечер - пред: 2 часа

Долго се веруваше дека човечкиот развој е долг процес кој се состои од постојан напредок кој ќе трае засекогаш. Меѓутоа, научниците веруваат дека човечкиот род го достигнал својот врв и дека всушност ги надминува своите можности, односно дека ...

5 поврзани вести »

Ја спречува појавата на бели влакна и ја зајакнува косата

Вечер - пред: 2 часа

Меласа е природен засладувач кој често се користи при подготовка на слатки, но оваа чудесна намирница може да допринесе и во негата на косата. Оваа намирница е богата со минерали како магнезиум, железо и калциум, а според многу женски списанија, ...

6 поврзани вести »

Познат научник тврди дека стануваме сѐ помалку интелигентни

Вечер - пред: 2 часа

Луѓето се сѐ помалку интелигентни, а причината за тоа се подобрените услови на живот на современите генерации кои што го симнуваат степенот на генијалноста, смета познатиот антрополог Едвард Датон.

4 поврзани вести »

Масовно труење на кучиња во Струмица

Вечер - пред: 2 часа

Масовно труење на бездомни животни во Струмица. Во последните денови ваквата појава е забележана на неколку локации во градот. Од здржението за заштита на животни од Струмица велат дека само во текот на вчерашниот ден биле регистрирани пет случаи на ...

81 поврзани вести »

Тилерсон: Подготвени сме на средба со Северна Кореја

Вечер - пред: 2 часа

САД не поставуваат никакви предуслови за евентуални разговори со Северна Кореја, изјави американскиот министер за надворешни работи, Рекс Тилерсон. „Подготвени сме за прва средба, нема предуслови“, изјави Тилерсон на тематска дискусија за атомскиот ...

68 поврзани вести »

Кога Путин чекори... ни Асад, ни свети Асад не поминува

Вечер - пред: 2 часа

Сирискиот претседател Башар ал-Асад во својата земја мораше да се придржува кон барањето на рускиот војник за време на посетата на рускиот претседател Владимир Путин. Кога рускиот лидер тргна во смотра на руските војници, кои се наоѓаат во Сирија, ...

32 поврзани вести »

Анѓушев: Предлог – законот за енергетика е во прилог на македонските граѓани

Вечер - пред: 2 часа

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница Јанез Копач одржаа прес- конференција во врска со предлог законот за ...

30 поврзани вести »

Ова е жената која го купи Њукасл за 300 милиони фунти! Респект!

Вечер - пред: 2 часа

Основачката на „Пи – Си – Пи Капитал Партнерс", Аманда Стејвли, ќе биде новата сопственичка на Њукасл откако Мајк Ешли се согласи да го продаде клубот за 300 милиони фунти. По двомесечните преговори Ешли ја прифати понудата од 300 милиони фунти, ...

2 поврзани вести »

Се распукаа ДУИ и Беса во Собрание

Вечер - пред: 3 часа

Жешка атмосфера на амандманската расправа за законот за јазици. Се скараа Артан Груби како претседател на комисијата за европски прашања и пратеничката група на БЕСА. Во тој момент комисијата расправаше по амандманот на БЕСА за промена на името на ...

56 поврзани вести »

Идната среда одлука за екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски во земјава

Вечер - пред: 3 часа

Идната среда, судот во Солун најверојатно ќе донесе конечна одлука дали бегалците Горан Грујевски и Никола Бошкоски ќе бидат екстрaдирани во Македонија. Денешното рочиште траело речиси четири часа.

68 поврзани вести »

Македонија доби инвестициски грант од 70 милиони евра неповратна помош

Вечер - пред: 3 часа

Претставници на Секретаријатот за европски прашања и Министерството за финансии учествуваа на Управувачкиот комитет на Инструментот за инвестициска рамка за Западен Балкан (WBIF) на кој беа распределени 100 милиони евра како инвестициски грантови ...

17 поврзани вести »

Споменикот на Мајка Тереза ќе заврши како фонтана

Вечер - пред: 3 часа

Наместо споменик на Мајка Тереза во центарот на Скопје, започнатиот објект ќе заврши како фонтана, ова денеска го најави Министерот за култура.. Наместо споменик на Мајка Тереза во центарот на Скопје, започнатиот објект ќе заврши како фонтана, ова ...

4 поврзани вести »

Просечната годишна стапка на инфлација годинава е 1,3 проценти

Вечер - пред: 3 часа

На 12 декември се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија ...

8 поврзани вести »

Бејли: Со парите од ДИК сакам да отворам дебата за корупцијата

Вечер - пред: 3 часа

Сите вработени во ДИК го знаеј тоа, и не само во Комисијата, рече американскиот амбасадор во Штип, каде пред студентите говореше на тема корупција. Не ја започнав јас приказната со делењето високи бонуси во Државната изборна комисија.

57 поврзани вести »

Центар ќе ги избрише од планот сите шест галии во Вардар

Вечер - пред: 4 часа

Сите шест галии во Вардар ќе бидат избришани од планот „Мал ринг“, изјави за „Макфакс“ градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ. Процедурата за менување на планот Богдановиќ вели дека веќе ја почнале.

5 поврзани вести »

Нормализиран железничкиот сообраќај

Вечер - пред: 4 часа

Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако на вработените им бил исплатен и вториот дел од октомвриската плата. Со ова штрајкот на машиновозачите е во прекин и сите патнички и товарни возови ќе сообраќајат согласно редовниот возен ...

33 поврзани вести »