TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Грк фатен со бугарски камион на Богородица, полицијата зачудена од тајниот бункер

Вечер - 22.10.2017

Група од 13 илегални мигранти од Ирак открила вчера граничната полиција во специјално направен бункер во товарно возило со бугарски регистарски таблички, управувано од грчки државјанин. Како што соопшти МВР, групата мигранти била откриена околу ...

28 поврзани вести »

Се распаѓа прилепскиот театар, опасно е за актерите и публиката

Вечер - 22.10.2017

Прилепскиот ансамбл, којшто измините неколку години освојува врвни награди на театарските фестивали во земјава и странство, твори во тешки услови под сите стандарди. Актерите незадоволството го манифестираа и на затворањето на Македонскиот театарски ...

4 поврзани вести »

Светска премиера на Бикини Мун на Манчевски

Вечер - 22.10.2017

Петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун" ја имаше светскатата премиера на фестивалот во Сао Пауло, Бразил. Филмот го претстави директорката на фестивалот Рената де Алмеида и ќе има вкупно пет проекции во програмата специјални презентации.

11 поврзани вести »

Внимание: во Аеродром има хакиран банкомат

Вечер - 22.10.2017

На банкомат во скопски Аеродром по пријава од граѓанин полицијата открила нелегално поставени тастатура и скенинг детектор. Вчера околу 13:00 часот во Единицата за информации и команда Скопје, граѓанин пријавил дека при вадење на картичка од ...

26 поврзани вести »

Афера Агрокор: Тодориќ избега, а ќе се врати - некогаш

Вечер - 22.10.2017

Хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ изјави дека тој ќе се врати во земјата само откако ќе ги собере потребните докази за да се одбрани во судскиот спор околу пропаста на гигантот Агрокор. По Тодориќ вчера беше распишана меѓународна потерница, откако ...

21 поврзани вести »

Груевски во Гази Баба и Бутел, Заев во Кавадарци, Градско и Демир Капија

Вечер - 22.10.2017

Политичките партии и кандидатите за градоначалници и денеска ја продолжуваат кампањата за вториот круг од локаните избори закажани за 29 октомври. Централниот караван на СДСМ и коалицијата е со граѓаните на Кавадарци, Демир Капија, Градско и Росоман.

72 поврзани вести »

Владата ќе се поклони пред споменикот на Гоце за денот на ВМРО

Вечер - 22.10.2017

Делегација на Владата утре ќе го одбележи Денот на македонската револуционерна борба – 23 октомври со положување венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје.

28 поврзани вести »

Американците загрижени: Руските воени роботи бележат голем напредок...

Вечер - 22.10.2017

Раководителот на Одделението за технологија и безбедност при Центарот за нова американска безбедност, Пол Шар смета дека меѓу најперспективните воени машини се роботот-тенк „Уран-9" и автоматизираниот комплекс „Вихор".

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е и останува голема партија!

Вечер - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

156 поврзани вести »

Поднесени 27 тужби до Управен суд за одбиените приговори од ДИК

Вечер - 22.10.2017

Вкупно 27 тужби се поднесени до Управниот суд ноќеска од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, информираат од судот за МИА.

83 поврзани вести »

Барселона: Одлуката на Мадрид претставува државен удар

Вечер - 22.10.2017

Одлуката на шпанската Влада за отпочнување процедура за суспензија на автономијата на Каталонија со распуштање на органите на регионалната власт и одржување нови избори во регионот, претставува „државен удар" и „напад врз демократијата", изјави ...

86 поврзани вести »

Трамп го размрда светот: Подготвен сум да објавам тајни документи за атентатот врз Кенеди

Вечер - 22.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на својот налог на Твитер објави дека доколку добие „дополнителна информација" ќе објави илјадници тајни документи од Националниот архив поврзани со атентатот врз 35-от претседател на САД, Џон Кенеди.

13 поврзани вести »

Победникот на изборите во Чешка ќе бара сојузници во Австрија, вишеградските земји и на Балканот

Вечер - 22.10.2017

Неговата партија освои 29,6 проценти на изборите, декласирајќи ја социјал-демократската партија ЧССД со која до скоро беа во коалиција. Во својата прва изјава по убедливата победа на парламентарните избори во Чешка, милијардерот Андреј Бабиш најави ...

23 поврзани вести »

Мадрид воведува директна управа над Каталонија

Вечер - 22.10.2017

Шпанската Влада вчера донесе одлука за активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија и предложи мерки за преземање на ингеренциите на каталонските регионални власти, со што практично се суспендира автономијата на Каталонија.

86 поврзани вести »

Медиумите за обраќањето на Пуџдемон: Каталонскиот лидер не ни спомена „независност“

Вечер - 22.10.2017

Медиумите во своите коментари за вечерашното телевизиско обраќање на претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, оценуваат дека каталонскиот лидер бил „внимателен" во говорот и дека во ниту еден момент не го споменал зборот ...

35 поврзани вести »

Локални избори на Косово

Вечер - 22.10.2017

На Косово денеска се одржуваат локални избори на кои право на глас имаат 1.890.952 гласачи. Се гласа на 2.505 избрачки места, кои ќе бидат отворени во седум, а затворени во 19 часот. Во трката за 38 градоначалнички места се 204 кандидати.

32 поврзани вести »

Италијанските региони Ломбардија и Венето денеска гласаат на реферeндум за поширока автономија

Вечер - 22.10.2017

Италијанските региони Венето и Ломбардија денеска гласаат на референдуми во кои граѓаните треба да се изјаснат дали сакаат поголема автономија за нивните регионални власти во однос на властите во Рим.Ќе имаат можност да се изјасант околу 11 милиони ...

60 поврзани вести »

Странец брутално претепан на Кеј во Скопје - итно пренесен во болница

Вечер - 22.10.2017

Во петокот вечерта во два часот по полноќ, во полициска станица во Скопје било пријавено дека десет непознати лица, брутално претепале државјанин од Република Турција, со привремено сместување во Скопје, пишува во соопштение од полицијата.

6 поврзани вести »

Уште! По секој пораз Мурињо бара нови засилувања

Вечер - 22.10.2017

Англиските медиуми утрово пренесуваат дека Жозе Мурињо донел одлука и дека наскоро ќе тргне по нова реконструкција на одбраната. Мурињо во јануари сигурно ќе биде активен на трансфер пазарот, а приоритет е засилување на одбраната која вчера ...

57 поврзани вести »

Фестивал на музичките уметници „Златна лира - 2017“

Вечер - 22.10.2017

Фестивал на музичките уметници на Македонија „Златна лира - 2017" се одржа вечерва 21 октомври, во Музејот на град Скопје. На концертот настапија Линда Хедлунд - виолина (Финска) и Доменико дел Гуидиче - гитара (Италија).