TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Дали знате што означуваат броевите на кредитната картичка - последната цифра е најважна!

Вечер - 19.10.2017

Дали некогаш сте се запрашале што значат оние броеви на кредитните карички? На прв поглед делуваат како случајно изберена низа од десетина цифри, но сепак не е така едноставно. Тие цифри откриваат малку повеќе отколку што се чини на прв поглед.

Обвинетите за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина, но не открија каде се парите

Вечер - 19.10.2017

На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во Тутунска банка, четворицата обвинети опфатени со Обвинителен акт признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар.

64 поврзани вести »

Горан Грујовски и Никола Бошковски се уапсени во Солун, потврдија од МНР

Вечер - 19.10.2017

Од МНР велат дека во текот на денот документите добиени од грчките власти ќе ги препратат до МВР и Министерството за правда. Поранешниот началник на Петтата управа на УБК Горан Грујовски и неговиот заменик Никола Бошковски вчеравечер биле уапсени во ...

44 поврзани вести »

Исламските екстремисти подготвуваат уште еден 11 септември

Вечер - 19.10.2017

Екстремистите на Исламската држава и другите терористички групи планираат нов терористички напад, како оној што се случи на 11 септември 2001 година, предупреди вршителката на должност aмериканскиот државен секретар за внатрешна безбедност Елејн ...

19 поврзани вести »

Гатачка ѝ го украла семејното злато на скопјанка

Вечер - 19.10.2017

Четириесет и тригодишна скопјанка била измамена во нејзиниот дом кога гатачка ѝ го зела семејното злато и побегнала. Според полицијата, настанот бил пријавен вчера во 12,30 часот во Полициската станица Гази Баба. М.Р.

26 поврзани вести »

Русија ги кредитира САД

Вечер - 19.10.2017

Руските инвестиции во американски хартии од вредност во август се зголемија до 2,3 милијарди, што е повеќе од претходниот месец, пишува РИА Новости, цитирајќи податоци објавени од Министерството за финансии на САД.

6 поврзани вести »

Елејн Дјук: Терористите планираат напад како од 11 септември 2001 година

Вечер - 19.10.2017

Државната секретарка за внатрешна безбедност на САД, Елејн Дјук изјави дека екстремистите планираат да извршат терористички напад сличен на оној од 11 септември 2001 година, кога загинаа речиси 3.000 луѓе.

19 поврзани вести »

По 40 години, музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“ доби нова концертна сала и пијано

Вечер - 19.10.2017

По 40 години постоење, откако училиштето се наоѓа во зградата изградена во 1978 година, учениците во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј" – Скопје добија своја концертна сала. Капацитетот на салата е 90 места, а освен за концерти, таа е опремена со студиска ...

6 поврзани вести »

Во Албанија запленети 10 тони дрога, опозицијата бара смена на Рама

Вечер - 19.10.2017

Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена. Полицијата потврди дека запленила десет тони дрога, откако веста ја ...

23 поврзани вести »

Серија земјотреси во Пехчево и Берово

Вечер - 19.10.2017

Серија земјотреси утрово ги вознемирија жителите на Пехчево, Берово и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска регистрира серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 115 километри југоисточно од ...

48 поврзани вести »

Харадинај го осуди мешањето на Белград во предизборната кампања

Вечер - 19.10.2017

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, го осуди, како што навел, мешањето на Белград во кампањата пред локалните избори што ќе одржат во Косово в недела, 22 октомври. „Владата на Косово и јас лично како премиер на Косово го осудувам актот на мешање на ...

15 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Член на СДСМ се сликaл со погребен венец за Илчо Захариев

Вечер - 19.10.2017

Црната кампања на СДСМ го достигна дното во пресрет на вториот круг од локалните избори. Членот на СДСМ Сафет Али, кој е еден од најблиските соработници на кандидатот на СДСМ, Благој Бочварски, е сликан со погребен венец за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ...

ДУИ порачува: Многу сме јаки, пак ќе победиме

Вечер - 19.10.2017

Портпаролот наЦентралниот изборен штаб на ДУИ, Арбер Адеми, реагираше на , како што рече, намерната манипулативна кампања и искривувањето на вистината. Според него, ДУИ е апсолутен победник на изборите во албанскиот блок и тоа со двојно поголем број ...

88 поврзани вести »

Ова се ТОП ПЕТ уредници на Вечер на сите времиња!

Вечер - 19.10.2017

Во февруари 2006 година сопственикот на Европскиот универзитет Скопје, Бојо Андрески, го купи дневниот весник Вечер. Во име на претходните сопственици, по само еден месец преговори, договорот го склучи познатиот маркетинг експерт Иво Лауренчич.

ТЕХНОМА 2017 сепак ќе се случи

Вечер - 19.10.2017

43. Меѓународен саем ТЕХНОМА & 37. Меѓународна изложба на иновации – МАКИНОВА 2017, годинава ќе се одржат од 25. до 29. октомври во ВИП Арена „Борис Трајковски", каде што претставници од големите, средните и малите домашни и странски производители ...

11 поврзани вести »

Што советува позната руска школа за воспитувањето

Вечер - 19.10.2017

Михаил Лабковски, популарниот руски психолог, им дава совети на сите родители како да го направат најдоброто за своето дете. Како да одберат училиште, за тоа дали треба да се расправаат со учителите и во кој момент детето треба да се остави на мир.

Бил мртов час и половина: сонував дека сакам да одам, но…

Вечер - 19.10.2017

Митар Таријев е 55-годишник од Москва кој доживеал срцев удар, по што итно бил пренесен во болница. Додека стигнал до одделението за интензивна нега 55-годишникот паднал во кома. Лекарите час и половина се обидувале да го реанимираат и успеале во ...

Овци на преглед. Ни Скопје не е тоа што беше (фото)

Вечер - 19.10.2017

Една фотографија - милион зборови. Направена утрово во скопска Автокоманда. Објавена на твитер, а под неа коментари не шега дека човекот ги носи овците на систематски преглед. Заклучок: Ни Скопје не е тоа што беше...

2 поврзани вести »

Шилегов вети нови булевари, мостови, тунели, надвозници, градски воз...

Вечер - 19.10.2017

Новиот градоначалник на Скопје Петре Шилегов вети сериозни нови сообраќајни решенија за главниот град кои опфаќаат изградба на северен булеварски прстен, централни магистрали, мостови, тунели и нови булевари.

7 поврзани вести »

Беса и Алијансата за Албанците и дишат во врат на ДУИ

Вечер - 19.10.2017

Денеска и официјално движењето Беса и Алијанса за Албанците објавија дека ќе коалицираат во вториот круг на локалните избори, што ќе се одржи на 29 октомври. Оваа нова коалиција веќе се поставува на политичката сцена како можна втора или прва ...

88 поврзани вести »