TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вест

Центри на моќ се клучни за кризата во Македонија, на чекор сме да го изгубиме она за што нашите предци пролеале крв, ...

Вест - пред: 4 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за ТВ Сител, изјави дека надворешните фактори, односно центри на моќ играат клучна улога во кризата во Македонија. – Улогата на надворешни центри е круцијална за предизвикување на кризата во Македонија и ...

8 поврзани вести »

Груевски: Основната цел на целата операција е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот

Вест - пред: 4 часа

Основната причина за целата операција за рушење на власта и носење на Зоран Заев е слабеење на државата со цел промена на името и идентитетот на Македонците. Тоа е главната и основна причина заради која е започната операцијата за рушење на ВМРО од ...

86 поврзани вести »

Нека удри по мене, нека ме уапси, но нека не удира по државата, му порача Груевски на Заев

Вест - пред: 4 часа

Ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интереси. Нека ја спроведува програмата од изборите без редефинирањето. Нека удри и по нас, ама не по државата и нејзините темели, напиша претседателот на ...

26 поврзани вести »

Груевски: Ќе го поддржиме СДСМ доколку се откаже од „Платформата од Тирана“

Вест - пред: 4 часа

Ќе поддржиме малцинска влада, доколку СДСМ се откаже од Законот за јазици, платформата и редефинирањето и урнисувањето на државата, порача вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот фејсбук профил.

26 поврзани вести »

Груевски: Кога државата е нападната, само народот може да ја одбрани

Вест - пред: 4 часа

Кога државата е нападната, само народот може да ја одбрани. Не можат само политичарите, особено кога еден дел од нив се борат за заштита, а друг дел се на спротивната страна. Ова денеска на својот фејсбук профил, како и во интервју на ТВ Сител, го ...

86 поврзани вести »

Влада со агенда од сеалбанска платформа?

Вест - пред: 8 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги доби потписите од Албанците, по што очекува да му се додели мандат за состав на влада, оставајќи ги мнозинството и мултиетничноста во аут. Следен чекор е формирање на влада.

81 поврзани вести »

Дунавка Трифуновска: Ми го подарија Тони за роденден

Вест - пред: 8 часа

Македонската манекенка и бизнисменка Дунавка Трифуновска неодамна го прослави својот 36. роденден на кој како изненадување и беше хрватската поп-ѕвезда Тони Цетински, кој одржа концерт во Скопје.

2 поврзани вести »

ЕУ нема да преживее без Франција

Вест - пред: 9 часа

Финансиски штети е најмал проблем кој по излез на Франција би ја погодил ЕУ. Според последните податоци, десничарката Марин Ле Пен води на претседателските избори во Франција. Ако победи Ле Пен вети дека ќе го укине еврото и ќе го врати францускиот ...

7 поврзани вести »

Русија ќе ги победи САД во европската војна

Вест - пред: 9 часа

Американските воени стратези предвидуваат дека војската на САД можеби ќе мора да влезе во отворен судир со растечкиот и моќен противник за пет години - Русија. Ако дојде до таков судир (иако шансите за тоа се минимални) тоа би било воено шоу, но и ...

4 поврзани вести »

Притвореник од затворот "Шутка" починал на пат кон болница

Вест - пред: 9 часа

Вчера попладне на пат кон болница, починал шеесет и шестгодишен притвореник од истражниот затвор Скопје, соопшти МВР. Според полицијата, откако му се слошило, доктор од затворот му укажал прва помош, а била повикана и итна медицинска екипа.

22 поврзани вести »

Жител на скопско Кожле пронајден мртов и изгризан од диви животни

Вест - пред: 9 часа

Шеесет и едногодишниот Ј.С. вчера околу пладне бил пронајден мртов кај селото Кожле, општина Петровец, информираше полицијата. Безживотното тело го пронашол брат му како лежи во ливада изгризано од диви животни.

22 поврзани вести »

Ограбен стан во Гостивар украдени предмети вредни над милион денари

Вест - пред: 9 часа

Д.С. од Гостивар, вчера попладне, во полиција пријавил дека бил ограбен и дека од станот му украле пари, злато и два пиштоли, за кои поседувал дозвола. Според исказот, крадецот влегол кога во станот немало никој, информира полицијата.

22 поврзани вести »

Се скарале, па го прегазил со автомобил

Вест - пред: 9 часа

Дваесет и седумгодишен скопјанец вчера попладне намерно бил прегазен од возач со автомобил "алфа ромео", информира полиција. Според информациите, инцидентот се случил во населбата Маџари кога по расправија А.Б.

15 поврзани вести »

Скопјанец пронајден мртов на улица

Вест - пред: 9 часа

Вчера во 15:00 часот во ЕИК-Скопје, С.П. пријавил дека на ул. "Климент Охридски", го пронашол починат В.М. (70) од Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е пренесено во Институтот за судска медицина за обдукција.

13 поврзани вести »

Еден загинат во сообраќајка кај скопско Миладиновци

Вест - пред: 9 часа

Вчера на локалниот пат Марино-Миладиновци кај Скопје, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило "голф" со скопски регистарски ознаки, управувано од С.С. (48) од с. Миладиновци-Скопје, и патничко моторно возило "фиат браво" со ...

24 поврзани вести »

Бегал од полицијата со 15 мигранти во комби

Вест - пред: 9 часа

Вчера утрото екипа на сообраќајната полиција на автопатот Гевгелија - Скопје било забележано возило "крајслер" со велешки регистарски ознаки, со повеќе лица, кое со голема брзина се упатило во правец на Скопје.

20 поврзани вести »

Пријателот го претепал дедото, а внуката го ограбила

Вест - пред: 9 часа

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојништво, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 25-годишен охриѓанец и 18-годишна девојка од селото Горно Лакочереј. "Пријавените казненото дело го сториле на 24 овој месец, околу ...

11 поврзани вести »

Османи: Заев прифати 5000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик

Вест - пред: 10 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави за Алсат-М телевизија Бујар Османи од ДУИ. Освен ваков тип на информации официјално ништо не е соопштено што договарал и ветувал Заев, што е ...

72 поврзани вести »

Некои македонски политичари си ја продаваат душата само за да дојдат на власт

Вест - пред: 10 часа

Македонското литературно друштво "Григор Прличев" од Сиднеј во отвореното писмо до претседателот на државата Ѓорге Иванов и до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, ја изразува загриженоста за иднината на Македонија.

6 поврзани вести »

Митинзите не носат гласови

Вест - пред: 10 часа

Даме Крцоски (36), кој живее и работи во Перт, е единствениот Македонец кој на претстојните парламентарни избори се кандидира за пратеник на Западна Австралија. Тој е член на Либералната партија, која $ припаѓа на десницата, конзервативна ...