TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Закана за конгресната истрага за руското мешање во изборите во САД

Глас на Америка - пред: 12 часа

Објавувањето на обично скриените, внатрешни работи на разузнавачката заедница на САД фрли сомнеж врз способноста на законодавците да го истражат руското мешање во претседателските избори во САД минатата година.

49 поврзани вести »

Викиликс: ЦИА може да „инфицира“ тукушто произведени Ајфони

Глас на Америка - пред: 13 часа

Централната агенција за разузнавање, ЦИА има технологија способна за инфицирање на тукушто произведени „фабрички“ „Ајфони“, и ги прислушуваат овие уреди барем од 2008-та година наваму, тврди Викиликс.

9 поврзани вести »

Сиромашно детство ги намалува шансите за успех

Глас на Америка - пред: 13 часа

Јелен вели дека тоа негативно влијае и врз севкупната економија Раководителката на американската Централна банка вели дека ново истражување ја потврдува важноста од инвестирањето во раното образование на децата Во говор во Вашингтон, Џенет Јелен ...

Добри вести од пазарот на недвижности во САД

Глас на Америка - пред: 13 часа

Отпуштањата од работа зголемени, но пазарат на труд останува витален Нови податоци покажуваат дека продажбата на домови во САД во февруари се зголемила, додека отпуштањата од работа минатата недела незначително се зголемиле.

На Балтикот страв од Русија

Глас на Америка - пред: 13 часа

Воените вежби на Русија и зачестеното нарушувањето на воздушниот простор на НАТО додаваат на загриженоста кај балтичките држави кои за одбрана се потпираат на НАТО Борбена група на НАТО предводена од Германија, составена од тенкови, оклопни возила и ...

Одложено гласањето за укинување и замена на Обамакеар

Глас на Америка - пред: 16 часа

Конгресот ќе се изјасни денеска, на седмата годишнина од донесувањето на Обамакеар Претседателот Доналд Трамп и републиканските конгресни лидери се обидуваат да најдат доволно гласови да го поништат и заменат законот за реформи во здравството, ...

49 поврзани вести »

Во Битола денес нема радост

Глас на Америка - пред: 16 часа

Градот на конзулите веќе не е за гордеење за неговите жители „Градот на конзулите„ и „градот на клавирите“, во кој живеел и работел првиот балкански снимател Милтон Манаки, градот со кој неговите жители се гордееле последните 150 години, денес, ...

4 поврзани вести »

СЈО со четири нови истраги за злоупотреби и даночно затајување

Глас на Америка - пред: 17 часа

Спорни теднери, лажни даночни пријави и молк од надлежните институции покажуваат доказите. За градоначалникот Талевски наскоро ќе има и обвинителен акт. СЈО побара Собранието да им го продолжи рокот за обвиненија бидејќи работат на многу случаи на ...

66 поврзани вести »

ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во Британија

Глас на Америка - пред: 18 часа

Досега се уапсени осум лица Организацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во близина Британскиот парламент, во кој загинаа пет лица, вклучувајќи го и напаѓачот, а повредени се 40-тина други.

98 поврзани вести »

Едвард Џозеф: Македонија се наоѓа во вештачки наметната криза

Глас на Америка - 22.03.2017

Неодговорни се повиците граѓаните да излезат на улица и ја бранат наводно државноста, кога опозицијата може да формира влада, извршниот директор на Институтот за светски прашања Македонија се наоѓа во состојба на кулминација на вештачки акумулирана ...

Најмалку 5 жртви и 40-тина повредени во нападот во Лондон

Глас на Америка - 22.03.2017

Инцидентот се третира како терористички акт Напаѓачот, наводно на средовечна возраст, со нож избодел полицаец од обезбедувањето на зградата на Британскиот парламентот во Лондон, пред да биде убиен.

46 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара нови избори; СДСМ вели мнозинството во парламентот е декларирано

Глас на Америка - 22.03.2017

Брзо формирање реформска влада, почитување на изборните резултати, воздржување од разгорување меѓуетнички тензии – тоа беа дел од главните пораки што Хан и евро пратениците вчера ги испорачаа на средбите во Скопје СКОПЈЕ — „Предвремени избори ќе ...

111 поврзани вести »

Кој ги организира политичките протести на средношколци во Охрид?

Глас на Америка - 22.03.2017

Родители бараат дистанцирање на младите од политиката; учениците велат дека и тие имаат што да кажат за ситуацијата Стотина средношколци од неколку средни училишта од Охрид протестираа против, како што велат, обидите за федерализација на Македонија, ...

6 поврзани вести »

И Британија со ограничувања за електронските направи во авионите

Глас на Америка - 22.03.2017

Британија се приклучи на САД, воведувајќи слична, но не толку остра забрана за внесување на поголеми електронски забрани во авионите со директни летови од Турција, Либан, Јордан, Египет, Тунис и Саудиска Арабија.

Северна Кореја неуспешно тестираше проектил

Глас на Америка - 22.03.2017

Соопштија американски и јужнокоресјки власти САД и Јужна Кореја соопштија дека денешното тестирање на проектил од страна на Северна Кореја, завршило неуспешно. Според портпаролот на Американската пацифичка команда, се чини дека проектилот ...

17 поврзани вести »

САД се очекува да изнесат нови идеи за борбата против Исламската држава

Глас на Америка - 22.03.2017

За конференцијата во Стејт департментот се собраа претставници од 68 држави Државниот секретар Рекс Тилерсон е домаќин на првата конференција од 2014-та година на министри за надворешни работи и виски претставници од 68 земји и меѓународни ...

76 поврзани вести »

Горсач: Немам притисок од Белата куќа како ќе гласам доколку бидам потврден

Глас на Америка - 22.03.2017

Тој е номиниран од претседателот Трамп на позицијата врховен судија ВАШИНГТОН — Сенатскиот распит за потврда на номинацијата на Нил Горсач за врховен судија, ќе продолжи уште најмалку еден ден.

Хан порача да се почитува парламентарното мнозинство

Глас на Америка - 22.03.2017

Јасно повторивме дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот, треба да ги почитуваат резултатите од неодамнешните избори, и во една демократија сите мора да го признаат парламентарното мнозинство, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан по ...

111 поврзани вести »