TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Шесте месеци на Трамп преку броеви

Глас на Америка - пред: 6 часа

Ова беа хаотични шест месеци во Белата куќа откако магнатот за недвижнини стана републикански политичар, и даде заклетва како 45-ти претседател на САД. Рејтингот на Доналд Трамп е релативно низок, околу 40-от процент, но неговите поддржувачи цврсто ...

76 поврзани вести »

О Џеј Симпсон излегува од затвор

Глас на Америка - пред: 6 часа

70-годишниот спортист, беше осуден за вооружен грабеж и киднапирање Бордот за условен отпуст на Лас Вегас, на американскиот фудбалер и актер О Џеј Симпсон му одобри излегување од затвор по девет години затвор за делата вооружен грабеж и киднапирање.

6 поврзани вести »

Колкави се директорските плати во САД?

Глас на Америка - пред: 8 часа

Во 2016-та односот на платите на директорите спрема обичните работници во најголемите фирми бил 271:1 Во истражување на Институтот за економска политика се вели дека главните извршни директори на најголемите компании во САД, во 2016-та година во ...

Со проверка на фактите против лажните вести

Глас на Америка - пред: 9 часа

Во Македонија има недостиг на стандарди во професионално известување и потребни се реформи за подобрување на состојбата со медиумите, коментираат експерти Македонија во последните извештаи на меѓународните организации има пад на професионалното ...

Македонија во НАТО, но прво името

Глас на Америка - пред: 10 часа

Помошникот Генерален секретар на НАТО порача Македонија да се фокусира на внатрешната реформска агенда и добрососедството СКОПЈЕ — „Бидете реалистични во очекувањата“ е пораката од НАТО до Македонија.

60 поврзани вести »

Трамп: Сешнс постапи „нефер кон претседателот“

Глас на Америка - пред: 13 часа

За Њујорк тајмс, изјави дека ако знаел дека Сешнс би се оддалечил од истрагата, тој „би избрал некој друг за таа работа“ ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп е незадоволен од народниот правобранител Џеф Сешнс, во врската со мешањето на ...

76 поврзани вести »

Мекејн дијагностициран со тумор на мозокот

Глас на Америка - пред: 14 часа

Неговиот кабиент соопшти дека здравјето на сенаторот е добро, и во консултации со клиниката, ќе се одлучи кога тој ќе се врати во Сенатот ВАШИНГТОН — На сенаторот Џон Мекејн му е дијагностициран рак на мозокот, соопшти клиниката „Мејо“ во Аризона.

20 поврзани вести »

Русија да ја преиспита забраната за Јеховините сведоци

Глас на Америка - 19.07.2017

Новата судска одлука го продолжува трендот против религиите на малцинствата, смета Стејт департментот на САД Стејт департментот ја повика Русија да ја преиспита новата одлука, со која се забранува делување на Јеховините сведоци.

Врховниот суд одобри привремена забрана за влез на бегалци

Глас на Америка - 19.07.2017

Најависокиот суд одлучи да го поддржи барањето на Трамп, додека не се преиспита забраната за патување ВАШИНГТОН — Врховниот суд стави привремена забрана за прием на бегалци во САД, додека апелационите судови не одлучат по ова прашање.

Венецуела на крстопат - и покрај најавите за санкции од САД

Глас на Америка - 19.07.2017

Венецуела продолжува да ги спроведува плановите за избор на членови на уставно собрание и покрај заканите за нови санкции од страна на САД. Министерот за надворешни работи на Венецуела, Самуел Монкада ги нападна САД заради противење на специјалните ...

22 поврзани вести »

Хантсман – номинација за амбасадор на САД во Русија

Глас на Америка - 19.07.2017

Ова ќе му биде петта администрација каде извршувал одговорна функција Поранешниот гувернер од Јута Јон Хантсман е изборот на претседателот Трамп за нов амбасадор на САД во Русија. Белата куќа потврди дека ќе го номинира Хантсман.

14 поврзани вести »

Трамп ги повика републиканците да го остават Обамакеар да пропадне

Глас на Америка - 19.07.2017

Републиканскиот лидер на мнозинството Мич Меконел, изрази жалење зашто не обезбеди поддршка на замена на законот за здравствена заштита на поранешниот претседател Барак Обама, познат како Обамакеар.